Półki do wnętrz nowoczesnych – jakie wybrać?

Nowoczesne półki przydadzą się nie tylko do pięknego wyeksponowania pamiątek, kwiatów czy książek, ale same w sobie będą ozdobą wnętrza. Dostępne są w wielu, często fantazyjnych kształtach, stąd można je dopasować do każdego wystroju, układu innych mebli czy gustu domowników. Z drugiej strony nie ma problemu, aby użyć tych minimalistycznych, które będą stanowiły znakomite tło dla rozstawionych na nich drobiazgów. W takim razie sprawdźmy, które z nowoczesnych półek wybrać, aby stworzyć stylowe i funkcjonalne wnętrze?

Jakie półki pasują do nowoczesnych wnętrz?

W nowoczesnych aranżacjach wnętrz króluje przede wszystkim minimalizm. W tę stylistykę doskonale wpisują się właśnie półki. W takich pomieszczeniach pełnią głównie rolę ekspozycyjną, umożliwiając estetyczną prezencję ulubionych pamiątek, figurek, fotografii, kolekcji itp. Najprostsze tego typu elementy wyposażenia mogą być pojedynczym kawałkiem drewna bądź innego materiału, w którym nie widać nawet sposobu montażu do ściany. Staną się idealnym uzupełnieniem aranżacji, stanowiąc tło dla wyeksponowanych przedmiotów. Półki do nowoczesnego wnętrza najlepiej wybierać w jednolitych barwach: bieli, czerni lub szarości.

W nowoczesnych wnętrzach dobrze sprawdzają się także zabudowane półki, które cechują się minimalistyczną formą. Warto też stawiać na takie, które wykorzystują metalowe elementy (minimalistyczne kowalstwo artystyczne). Nowoczesne wnętrza lubią też różne geometryczne formy, stąd świetnym rozwiązaniem będzie użycie półek o kształcie heksagonalnym czy zestawów półek połączonych tak, iż tworzą dużą formę złożoną z kwadratów i prostokątów. 

Półki dekoracyjne Form Rigga czarnePółki dekoracyjne Form Rigga czarnePółki dekoracyjne Form Rigga czarnePółki dekoracyjne Form Rigga czarne

Rodzaje półek dekoracyjnych do nowoczesnych pomieszczeń

W nowoczesnych wnętrzach można tak naprawdę bardzo swobodnie eksperymentować i łączyć ze sobą przeróżne materiały i motywy. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po naturalnie wyglądające półki dekoracyjne, a jednocześnie zestawiać je ze stalą w pozostałych częściach wystroju. Poniżej można znaleźć więcej ciekawych inspiracji:

  • Półki drewniane

Z uwagi na ich trwałość i odporność na uszkodzenia mogą być nawet bardzo cienkie i smukłe, co idealnie wpisuje się w minimalistyczny charakter tego typu elementów wystroju. Naturalny kolor drewna doskonale będzie pasował do wnętrz skandynawskich czy loftowych. Dodatkową zaletą, która wyróżnia nowoczesne półki drewniane, jest duża swoboda w ich wykańczaniu. Można je pomalować na dowolny kolor, polakierować lub zabejcować.

Zostały pokryte specjalną powłoką odporną na wilgoć czy promieniowanie słoneczne. Tego rodzaju półki występują w licznych wzorach i kolorach, dlatego z łatwością można je dopasować do wybranego wnętrza, utrzymanego w nowoczesnym stylu. Dobrym rozwiązaniem jest wybór półki, której kolor koresponduje z laminatem pozostałych mebli obecnych w pomieszczeniu.   

Zestaw 3 półki Form Rigga Kubik białeZestaw 3 półki Form Rigga Kubik białeZestaw 3 półki Form Rigga Kubik białeZestaw 3 półki Form Rigga Kubik białe

Inspirujące przykłady półek do nowoczesnego wnętrza

W nowoczesnych aranżacjach z pewnością królują minimalistyczne półki, które właściwie pozostaję niezauważone. Choć pięknie się prezentują, to najczęściej pozostają niemal niezauważone przez odwiedzających wnętrze. Warto więc zastanowić się nad takimi półkami, które same w sobie stanowią atrakcyjnie wizualnie obiekt, który poza ogromną funkcjonalnością, będzie także sam w sobie przyciągał uwagę. 

  • Półki narożne: ich zaokrąglone kształty świetnie korespondują z prostokątnymi bryłami większości mebli. Wprowadzają do pomieszczenia większą „gładkość” i swobodę. Pozwalają na stworzenie w narożniku pokoju bardzo ciekawej ekspozycji i umożliwiają jeszcze lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni. 

  • Półki z elementami metalowymi i szklanymi: połączenie różnych materiałów jest bardzo charakterystyczne dla nowoczesnych pomieszczeń. W takiej półce dekoracyjnej stosuje się najczęściej drewno i elementy metalowe lub szklane, które łączą i spajają ich konstrukcję. Taki mebel umożliwia tworzenie bardzo ciekawych kompozycji, gdyż sam w sobie stanowi coś, co przyciąga wzrok.

  • Półki typu kubik: łącząc większą liczbę obudowanych półek, można stworzyć bardzo ciekawą alternatywę dla mebli stojących na podłodze. Pusta przestrzeń pomiędzy półkami i przedmiotami a podłogą doda lekkość wnętrzu. W takich półkach można także w bardzo interesujący sposób aranżować taśmy LED.

Półki dekoracyjne Form CuskoPółki dekoracyjne Form CuskoPółki dekoracyjne Form CuskoPółki dekoracyjne Form Cusko

Jak rozmieścić półki dekoracyjne w nowoczesnym wnętrzu? 

Półki do nowoczesnego wnętrza są na tyle minimalistycznym elementem wystroju, iż nie narzucają pozostałej części pomieszczenia stylizacji. Stanowią raczej jego tło. Niemniej istotne jest to, jak rozmieści się półki i jakiego będą koloru. Kluczowe są także faktura, materiał czy stylistyka mebli. Można postawić na kilka pojedynczych półek, które w ciekawy sposób rozmieszczą przedmioty, warte podkreślenia we wnętrzu, bądź mogą nawet zastąpić całe meble. W tym drugim wypadku wniosą lekkość do wnętrza, gdyż niestykające się z podłogą półki w przeciwieństwie do mebli będą wprowadzały wizualnie większe poczucie swobody. 

Niezależnie od tego, jak rozmieści się półki, bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie podświetlenia. Obecnie jest to bardzo proste, gdyż wystarczy zastosować taśmy LED. Sposób ich poprowadzenia zależy od tego, co ma być eksponowane na półkach. Taka taśma LED oferuje często światło o dowolnej kolorystyce, stąd można je jednocześnie dopasować do barwy półki i wprowadzić odpowiedni klimat, gdy przykładowo na półce prezentowana jest kolekcja modeli sportowych aut.