Produkty

Pompa obiegowa – niezbędne informacje

Pompa obiegowa – niezbędne informacje

W przeciwieństwie do pompy cyrkulacyjnej, która jest stosowana w przypadku instalacji c.w.u., pompa obiegowa to urządzenie usprawniające pracę przede wszystkim instalacji centralnego ogrzewania. Na tym jednak jej zastosowanie się nie kończy. Co warto o niej wiedzieć?

pompa obrotowa castoramaObszary zastosowania

Pompa obiegowa jest urządzeniem wywołującym obieg cieczy, najczęściej wykorzystywanym w instalacjach centralnego ogrzewania, a także systemach ogrzewania podłogowego. Obszar jej zastosowania jest jednak znacznie szerszy, ponieważ urządzenie to jest używane również w instalacjach chłodzących i przemysłowych oraz systemach solarnych. Dzięki niej możliwe jest stosowanie przewodów o mniejszych średnicach – używając pompy obiegowej, możemy stworzyć krótszą i jednocześnie skuteczniejszą instalację, z możliwością regulacji.

Warunki skutecznej pracy pompy

Regulacja zarówno ilościowa, jak i jakościowa pompy może być dokonywana ręcznie bądź też przy użyciu funkcji Auto, która zgodnie z nazwą – automatycznie dostosowuje wydajność pompy obiegowej do zaistniałych warunków. Skuteczna i bezpieczna praca tego urządzenia jest w głównej mierze zależna od temperatury przepływających przez instalację cieczy. Wybierając konkretne urządzenie, powinniśmy sprawdzić, jakie granice przewidział w tej kwestii producent danego modelu. Mowa tutaj o maksymalnej i minimalnej temperaturze przepływającej cieczy, tj. wody bądź wody z glikolem.

Prędkość obrotowapompa obiegowa castorama

Mówiąc o ręcznej lub automatycznej regulacji pompy obiegowej, w dostępnych na rynku modelach mamy do czynienia z produktami posiadającymi trzy- lub czterostopniową możliwość regulacji obrotów. Każdy z biegów osiąga przypisaną mu przez konkretnego producenta wartość poboru mocy (W). Pompa jest tym sprawniejsza, im większy wykorzystuje bieg. Nie zawsze jednak użycie najwyższego biegu jest dobrym rozwiązaniem. W przypadku instalacji c.o. wyposażonej w zawory termostatyczne, możemy mieć do czynienia ze wzrostem ciśnienia, a co za tym idzie –z większym hałasem, odczuwalnym w budynku – wówczas polecane jest obniżenie biegu.

Projekt i montaż

Nie możemy zapominać także o dobrze wykonanym projekcie instalacji, który musi odpowiadać wykresowi zależności natężenia przepływu i wysokości podnoszenia, dołączanemu przez producenta. Równie istotny jest prawidłowo wykonany montaż pompy obiegowej. Pamiętajmy o tym, że możemy ją zamontować na przewodzie zasilającym lub powrotnym, bezpośrednio na rurociągu. Warunkiem właściwego montażu jest zamocowanie zaworów odcinających zarówno przed, jak i za pompą.

Data publikacji: 31.08.2015
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Ogrzewanie hybrydowe zimą i… latem

Ogrzewanie hybrydowe zimą i… latem
Ogrzewanie hybrydowe, jak wskazuje jego nazwa, jest połączeniem co najmniej dwóch typów instalacji służących do ocieplenia pomieszczeń i przygotowania...
Czytaj więcej

Czym jest ogrzewanie cyrkulacyjne wody

Czym jest ogrzewanie cyrkulacyjne wody
Zastosowanie w instalacji ciepłej wody użytkowej dodatkowych przewodów wraz z niewielką pompą sprawi, że nie będziemy oczekiwać na popłynięcie z kranu...
Czytaj więcej

Dotacje na kolektory i ekologiczne ogrzewanie

Dotacje na kolektory i ekologiczne ogrzewanie
Odnawialne źródła energii stają się jednym z priorytetów strategii ciepłowniczej na terenie całej Unii Europejskiej. Trudno się dziwić – paliw k...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Pompa obiegowa – niezbędne informacje