Hałas w rurach c.o. – możliwe przyczyny i rozwiązania

Co zrobić, gdy dochodzące z grzejników, głuche odgłosy uniemożliwiają nam spanie? Wbrew pozorom wcale nie musi to oznaczać błędu wykonawczego, którego naprawienie będzie nas sporo kosztować – równie dobrze może to być niewielka usterka, z którą poradzimy sobie samodzielnie. Zobaczmy, jak sprawdzić, co jest przyczyną hałasu w rurach c.o. i jak ją zwalczyć!

hałas w rurach c.o.

Zapowietrzenie instalacji c.o.

Najczęściej występującą przyczyną bulgotania w rurach c.o. jest bez wątpienia zapowietrzenie instalacji – od tego powinniśmy zatem zacząć jej sprawdzanie. Na początek należy zatem odpowietrzyć wszystkie grzejniki. O tym, jak to zrobić, przeczytamy w tym artykule.

Porada eksperta

Jeśli nasze grzejniki są wyposażone w automatyczne odpowietrzniki, powinniśmy sprawdzić, czy działają prawidłowo – ich awaria może bowiem spowodować wpuszczenie powietrza do instalacji i skutkować szumem w grzejnikach. Jak to sprawdzić? Wystarczy jedynie zdjąć zaślepkę odpowietrznika, znaleźć na nim otwór i lekko nacisnąć jego iglicę cienkim drucikiem – jeśli wypłynie woda, odpowietrznik działa bez zarzutu.

Warto też profilaktycznie dbać o to, by grzejniki oraz rury c.o. były zawsze wypełnione wodą i pozbawione pęcherzyków powietrza – pomoże nam w tym regularne odpowietrzanie instalacji nawet wtedy, gdy nie dobiegają z niej żadne odgłosy.

hałas w rurach c.o.

Izolacja akustyczna instalacji centralnego ogrzewania

Bezgłośne działanie instalacji c.o. w dużym stopniu zależy także od tego, czy wszystkie jej elementy zostały właściwie zaizolowane i czy nie ma na nich mostków akustycznych. Uważajmy również na to, by rury nie były zbyt sztywno połączone – to również może potęgować rozchodzenie się dźwięków po grzejnikach. Dobrym sposobem na uniknięcie takich hałasów jest też zamontowanie specjalnych niskoszumowych rur i kształtek. Do ich produkcji wykorzystuje się materiały o lepszej dźwiękoszczelności, co ogranicza przenoszenie odgłosów. Więcej informacji o izolacji instalacji c.o. znajdziemy tutaj.

Przekroczona prędkość przepływu wody w instalacji

Przyczyną szumu w kaloryferach może być również przekroczona prędkość cieczy w rurach. Co jest przyczyną takiego stanu? Najczęściej będzie nią zbyt duża wydajność pompy w momencie, gdy część zaworów jest zakręcona lub ograniczona – a to z kolei powoduje destabilizację ciśnienia w rurach. Właśnie z tego powodu należy dobrze obliczyć graniczne wartości przepływu wody dla materiałów, które zostały wykorzystane do wykonania instalacji. Sprawdźmy też parametry pracy pompy obiegowej i jeśli to możliwe, obniżmy nieco prędkość przepływu.

hałas w rurach c.o.

Kiedy sięgnąć po środki chemiczne do c.o.?

Szum w grzejnikach może być również spowodowany zabrudzeniami znajdującymi się w wymienniku ciepła umieszczonym w kotle. Jeśli element ten ulegnie zanieczyszczeniu lub zakamienieniu, konieczne jest jego wyczyszczenie przy pomocy specjalnych, bezkwasowych preparatów – takich jak te, które zebraliśmy w tej kategorii. Koniecznie zobaczmy też, jak zapobiegać korodowaniu instalacji centralnego ogrzewania – przeczytamy o tym tutaj!