Zawory mieszające – co to jest zawór mieszający, jakie są jego rodzaje i zastosowanie?

Zawory mieszające cieszą się coraz większą popularnością w systemach centralnego ogrzewania. Ich zastosowanie zapobiega przegrzewaniu oraz wychładzaniu się instalacji, pozwalając nam tym samym zredukować straty energii. Kiedy warto na nie stawiać i dlaczego są tak pożądanym rozwiązaniem?

Zawory mieszające to element, który może znacząco poprawić komfort korzystania z centralnego ogrzewania. Dzięki temu niewielkiemu urządzeniu jesteś w stanie sterować pracą tego systemu i zmniejszyć eksploatację, co przełoży się na dłuższe użytkowanie pieca. 

Zastanawiasz się nad użytecznością zaworów mieszających? Nie wiesz gdzie zamontować zawór trójdrożny – przed czy za pompą oraz czym różnią się poszczególne modele? W poniższym artykule przedstawimy porady wykorzystania i możliwości zaworów mieszających, które usprawniają systemy ogrzewania. 

Zawory mieszające – co to jest zawór mieszający, jakie są jego rodzaje i zastosowanie?

Zawór mieszający – co to jest? 

Zawór mieszający to element, który odpowiada za dokładne zmieszanie wody z dwóch obiegów. W przypadku instalacji wysoko i niskotemperaturowych, obie są zasilane cieczą o wysokiej temperaturze. Zawór ma  za zadanie wymieszać dwa strumienie wody. 

­Tego typu zaworu przeznaczone są do mieszania wody podgrzanej przez kocioł grzewczy z wodą powracającą z instalacji. Dzięki zmieszaniu przepływającego w rurociągach czynnika grzewczego możliwe jest uzyskanie różnych temperatur dla poszczególnych stref ciepła. Temperatura może według naszych indywidualnych potrzeb zostać zmieniona na wyższą lub niższą, na przykład w ogrzewaniu podłogowym czy samych grzejnikach. Oprócz tej funkcji zawory mieszające mogą pełnić też rolę urządzenia rozdzielającego strumień wody.

Warto w tym momencie wspomnieć o tym, że istnieją zawory mieszające ręczne i termostatyczne. Ten pierwszy posiada pokrętło, którym możesz samodzielnie zmieniać proporcje mieszania. Może również być wyposażony w sterownik, który uwzględnia różne czynniki np. warunki atmosferyczne. 

Zawór mieszający termostatyczny działa samoczynnie. Niezależnie od tego, jakie są parametry wody ciepłej oraz zimnej, wszystko jest regulowane automatycznie. Zawór mieszający termostatyczny w trakcie pracy dąży do tego, by utrzymać cały czas tę sama, określoną wcześniej wartość temperatury. 

Przeczytaj również: rodzaje zabezpieczeń w kotle gazowym.

Zawory mieszające – co to jest zawór mieszający, jakie są jego rodzaje i zastosowanie?

Zawory mieszające – rodzaje

Zawory mieszające to nie jeden konkretny produkt. W sklepach budowlanych możesz znaleźć różne rodzaje tego elementu. Wyróżnia się zawory trójdrożne oraz czterodrożne. Czym się różnią? Gdzie je stosować?

Zawór trójdrożny

Zawór trójdrożny stosuje się w nowoczesnych instalacjach. Może być elementem centralnego ogrzewania, instalacji chłodniczej czy dystrybucji wody użytkowej. Zawór trójdrożny ma za zadanie wymieszać odpowiednią ilość wody gorącej z kotła z chłodną wodą. Zastosowanie tego elementu pozwala szybko zmienić tryb pracy instalacji w zależności od warunków na zewnątrz. Ten zawór jest również obecny w przypadku ogrzewania podłogowego. Może być również stosowany przy grzejnikach. Gdzie zamontować zawór trójdrożny – przed czy za pompą? Odpowiedź brzmi: to zależy. Jeśli chodzi o obieg grzewczy, wówczas trzeba umieścić go przed pompą. W przypadku obiegu ciepłej wody użytkowej – za pompą. 

Zawór czterodrożny

Zawór czterodrożny to element, który jest stosowany w przypadku instalacji z kotłem na paliwo stałe. Posiadają dodatkową funkcję, a mianowicie są w stanie podnosić temperaturę wody, która powraca do kotła. Zawór czterodrożny rozprowadza większość podgrzanej wody po instalacji, a resztę odsyła do pompy zasilającej. Dzięki temu możliwe jest równomierne rozłożenie całej temperatury na wszystkie grzejniki, które znajdują się w systemie. Jest to szczególnie ważne, ponieważ ogranicza to wydatki na ogrzewanie. 

Przeczytaj także: Rury stalowe czy miedziane – które lepiej sprawdzą się w instalacji gazowej?

Kiedy stosuje się zawory mieszające? 

Zawory mieszające stanowią najczęściej niezbędne wyposażenie poprawnie funkcjonującego kotła na paliwo stałe, ale są też bardzo ważnym elementem kotłów na drewno zgazowane. Ich zastosowanie znacząco ułatwia montaż i rozdzielenie poszczególnych stref ogrzewania, które potrzebujesz zasilać różnymi temperaturami. Co bardzo ważne, zawory mieszające pozwalają na skuteczną regulację stałego przepływu ilościowego pożądanej przez Ciebie temperatury. Dzięki temu uzyskujesz lepszy poziom regulacji zaworów z głowicami termostatycznymi przy grzejnikach. Ponadto, możliwe jest wyrównanie obciążenia cieplnego wszystkich odbiorników grzewczych.

Zawory mieszające – co to jest zawór mieszający, jakie są jego rodzaje i zastosowanie?

Zawory mieszające – czy warto je stosować? 

Stosując zawory mieszające, jesteś w stanie osiągnąć wszelkie wymagane parametry grzewcze w interesujących Cię strefach. Kontrolując temperaturę danego układu, masz też wpływ na jego jak najmniejsze wychłodzenie. Takie rozwiązanie przekłada się nie tylko na duży komfort użytkowy, ale także na oszczędność paliwa, dzięki któremu napędzana jest praca kotła. Co niezwykle istotne, zawór tego typu pozwala też uniknąć wykraplania się pary powstającej na ścianach kotła, co zapobiega powstającej w jego wnętrzu korozji. Dzięki temu zyskujesz też gwarancję podwyższonej żywotności urządzenia.

W przypadku nowoczesnych instalacji ten element to już standard. Jeśli szukasz dla siebie odpowiedniego elementu, to obecna oferta na rynku jest bardzo bogata. Z pewnością znajdziesz dla siebie odpowiedni zawór mieszający.