LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Prawidłowe ułożenie sztucznej trawy na balkonie

Sztuczny trawnik na balkonie lub tarasie sprawi, że energetyzujący zastrzyk wyrazistej zieleni będzie nam towarzyszył przez cały rok, a nie tylko w miesiącach letnich. To dobry sposób na kolorystyczne urozmaicenie przestrzeni widocznej z wnętrza domu, jak również ocieplenie powierzchni balkonu, po której możemy przemieszczać się bez obuwia.

sztuczna trawasztuczna trawasztuczna trawasztuczna trawa

Sztuczna trawa w rolce nie tylko do ogrodu

Sztuczna trawa w wygodnej do ułożenia rolce stanowi alternatywny typ podłoża ogrodowego, zielony przez wszystkie miesiące w roku. W porze letniej jest trudno odróżnialna od wypielęgnowanego trawnika, zwłaszcza o przystrzyżonych kosiarką tuż nad ziemią źdźbłach. A ponieważ sztuczna trawa stanowi sprężystą powierzchnię, warto zastosować ją jako amortyzującą nawierzchnię na placach zabaw.

Właściwości trawy z tworzywa sztucznego sprawiają, że materiał ten można wykorzystać również w najbliższym sąsiedztwie domu, na przykład na balkonie lub tarasie. Dzięki temu dekoracyjnie ozdobimy osłoniętą daszkiem przestrzeń widoczną za oknem lub drzwiami balkonowymi, zwłaszcza kiedy zieleń ogrodu czeka na wiosenne przebudzenie, przykryta warstwą śniegu.

SZTUCZNA TRAWA LOBBY 2 MSZTUCZNA TRAWA LOBBY 2 MSZTUCZNA TRAWA LOBBY 2 MSZTUCZNA TRAWA LOBBY 2 M

Przygotowanie utwardzonego podłoża pod sztuczną trawę

Aby w pełni pokryć przestrzeń balkonu lub tarasu zieloną sztuczną murawą, jego powierzchnia powinna zostać gruntownie wyczyszczona, odkurzona i odtłuszczona. Zabiegi tego typu są konieczne do wykonania, jeśli chcemy zapewnić domownikom swobodę przemieszczania się po sztucznej trawie, bez ryzyka potknięcia się o wystający brzeg jednej z ułożonych wzdłuż siebie rolek. W tym celu należy poszczególne warstwy przykleić do flizeliny łączącej poszczególne brzegi.

Wybór odpowiedniego łącznika będzie szczególnie ważny w przypadku sztucznej trawy o krótkim włosiu – gdyby flizelina była zbyt gruba, brzegi pasów trawy w rolce byłyby podwyższone i przez to zauważalne.

Porada eksperta

Wybierając klej do przymocowania brzegów rolek, warto zdecydować się na jedno- lub dwuskładnikowy preparat poliuretanowy. Klej konstrukcyjny tego typu jest odporny względem zmiennych warunków pogodowych, jednak w czasie jego aplikowania należy sprawdzić, czy temperatura nie jest zbyt niska – informacje na temat dopuszczalnego zakresu temperatur, w jakich można stosować wybrany klej poliuretanowy, znajdziemy w instrukcji użytkowania dołączonej przez producenta. Przeszkodą w stosowaniu preparatu będzie też utrzymująca się wilgoć.

cięcię trawy na balkoniecięcię trawy na balkoniecięcię trawy na balkoniecięcię trawy na balkonie

Skuteczne przymocowanie brzegów trawy w rolkach umożliwi także sprawne posprzątanie powierzchni z kurzu i zanieczyszczeń. W tym celu można użyć domowego odkurzacza, a jeśli przeprowadzamy gruntowne porządki – na przykład na początku i końcu sezonu letniego – myjki ciśnieniowej.

Kiedy docinać brzegi trawy w rolce?

Decydując się na wypełnienie powierzchni tarasu lub balkonu trawą sztuczną, należy znać jego rozmiar w metrach kwadratowych, aby odpowiednio dobrać długość i szerokość rolki (rolek). Poszczególne pasy rulonów docinamy dwa razy – początkowo zgrubnie, by możliwe było trwałe zespojenie brzegów rolek, a następnie dokładnie do rozmiaru powierzchni. Jeszcze przed pierwszym rozłożeniem sztucznej trawy i jej docięciem pamiętajmy o tym, by zachować jednolity kierunek położenia trawy na całej płaszczyźnie. Dzięki temu zielona nawierzchnia zyska spójny wygląd, odpowiadający prawdziwemu trawnikowi na zewnątrz budynku.

 

Data publikacji: 28.10.2017