Przegląd narzędzi do ostrzenia łańcuchów

Ostrzenie łańcucha jest bardzo ważnym czynnikiem regularnej konserwacji każdej pilarki. Czynność ta powinna być wykonywana nie tylko wtedy, gdy wydajność cięcia urządzenia spada, ale również prewencyjnie, ponieważ wpływa to na żywotność pilarki oraz każdorazowo poprawia jakość obrabiania materiałów. Aby jednak prawidłowo wykonywać tę pracę, potrzebne nam będą właściwie dobrane narzędzia – zobaczmy jakie!

Jak poznać stępienie łańcucha pilarki?

Dobrze naostrzony łańcuch to gwarancja długoletniego działania pilarki – tępy łańcuch podczas pracy nie tylko szybciej się zużywa, ale również jest narażony na ryzyko pęknięcia. Dodatkowo praca nieprawidłowo konserwowanym urządzeniem jest o wiele trudniejsza i mniej efektywna – jedną z oznak tępego narzędzia może być powstawanie podczas cięcia drobnych wiórów, zamiast długich. Ostrzenie jest dużym wyzwaniem w szczególności dla początkujących użytkowników pilarek, dlatego też warto wcześniej zapoznać się z dostępnymi narzędziami do ostrzenia, jak również z całym procesem, o którym przeczytamy tutaj: https://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/narzedzia-i-artykuly/elektronarzedzia-przenosne-i-akcesoria/wyrzynarki-i-pilarki/akcesoria-do-pilarek-recznych/jak-skutecznie-naostrzyc-pile-lancuchowa.html.

Ostrzałki do łańcuchów – zróbmy to ręcznie!

Do samodzielnego ostrzenia ręcznego potrzebny nam będzie zestaw akcesoriów – pilnik okrągły z prowadnikiem, pilnik płaski, przymiar oraz uchwyt.

Porada eksperta

Zanim przystąpimy do zakupu narzędzi potrzebnych do szlifowania ręcznego, poznajmy parametry oraz typ naszego łańcucha, tak, aby wybrane przez nas narzędzia pozwalały na przeprowadzenie skutecznego i prawidłowego ostrzenia.

- Pilnik okrągły z prowadnikiem przeznaczony jest do ostrzenia zębów tnących – należy wybrać pilnik o odpowiedniej średnicy pasującej do naszego typu łańcucha. Prowadnik natomiast można przymocować do łańcucha lub pilniku – dzięki niemu będziemy mogli ostrzyć zęby pod odpowiednim kątem.

- Pilnik płaski wraz z przymiarem są natomiast odpowiedzialne za wyrównywanie wysokości ograniczników wióra. Przymiar pozwoli kontrolować optymalną wysokość, jednak należy uważać, aby podczas piłowania go nie uszkodzić.

- Uchwyt wykorzystywany jest do stabilizacji łańcucha lub pilarki podczas pracy – do tego celu użyjemy ścisku lub imadła.

- Podczas konserwacji łańcucha może przydać się również skrobak, którym wyczyścimy rowek prowadnicy oraz otwory smarujące.

Szlifowanie elektryczne

Elektryczna ostrzałka do łańcuchów jest urządzeniem wyjątkowo precyzyjnym, które znajdzie zastosowanie przy większości łańcuchów, ponieważ możemy wybierać prawidłowe kąty ostrzenia. Ryzyko korzystania z takiego urządzenia wiąże się przede wszystkim z nadmiernym zeszlifowaniem zęba oraz przegrzaniem łańcucha. Taki efekt może przynieść odwrotny skutek ostrzenia – po przegrzaniu może zacząć szybciej się tępić. Szlifierka do łańcuchów posiada tarcze, które wykonają za nas całą pracę. Urządzenie jest niezbędne do przywrócenia mocno stępionym lub uszkodzonym zębom ich właściwego kształtu i gwarantuje bardziej precyzyjne dopasowanie wysokości zębów.

Nie wszyscy czują się jednak na siłach, aby samodzielnie podjąć się tego dość skomplikowanego zadania, jakim jest ostrzenie łańcuchów – dla nich zawsze pozostaje opcja skorzystania z usług serwisowych. 

Data publikacji: 31.08.2017