Rodzaje lakierów do parkietów

Lakier to obok oleju jeden z najchętniej wybieranych środków zabezpieczających drewniane podłogi. Na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów lakierów – czym się od siebie różnią i jak wybrać ten najlepszy do naszej podłogi?

mieszanie lakieru do parkietymieszanie lakieru do parkietymieszanie lakieru do parkietymieszanie lakieru do parkiety

Lakiery do parkietów możemy ogólnie podzielić na wodne i rozpuszczalnikowe oraz na jedno- i dwuskładnikowe. Na uwagę zasługują także środki uretanowo-alkidowe.

Lakiery wodne

Lakiery wodorozcieńczalne powstają na bazie poliwęglanu, poliuretanu czy akrylu. Charakteryzują się efektownym wyglądem oraz wytrzymałością. Cechuje je również krótki czas schnięcia, dzięki czemu skraca się proces wykańczania podłogi. Ich pełne utwardzenie następuje najwcześniej po 8 dniach. Pod lakiery wodne zaleca się stosowanie podkładu, który poprawi przyczepność ostatecznej warstwy. Lakiery wodne należą do produktów ekologicznych – zawierają maksymalnie 15% rozpuszczalników. Są wolne od formaldehydu, nie wydzielają drażniącego zapachu oraz wykazują odporność na działanie detergentów. Lakiery wodne stosuje się w pomieszczeniach mieszkalnych o niezbyt dużym natężeni ruchu, np. w pokojach dziecięcych czy sypialniach.

Wśród lakierów wodnych wyróżnić można preparaty akrylowe, poliuretanowe i dwuskładnikowe, poliuretanowo-akrylowe. Dwa ostatnie wytwarzają powłoki znacznie bardziej odporne na ścieranie niż środki akrylowe.

Lakiery rozpuszczalnikowe

Lakiery rozpuszczalnikowe (zwane też poliuretanowymi) charakteryzują się tym, że pozostawią na drewnie trwałą, odporną na działanie wilgoci i detergentów powłokę, która wydobywa naturalny kolor surowca. W preparatach tych zawartość rozpuszczalników dochodzi nawet do 60%, jednak podobnie jak w lakierach wodnych, w ich składzie nie znajdziemy formaldehydów. Wśród nich dostępne są lakiery jednoskładnikowe i dwuskładnikowe, które – choć trwalsze – są także bardziej toksyczne. Utwardzają się najwcześniej po 8 dniach. Lakiery te poleca się do wykańczania podłóg narażonych na intensywną eksploatację, np. w korytarzach, salonach czy biurach.

Lakiery uretanowo-alkidowe

lakierowanie parkietulakierowanie parkietulakierowanie parkietulakierowanie parkietu

Lakiery uretanowo-alkidowe

Jeszcze jednym rodzajem lakierów są preparaty uretanowo-alkidowe. W ich składzie znajdują się rozpuszczalniki (ok. 50%), a zamiast żywic poliuretanowych zastosowano alkidowe, nie ma także zawartości formaldehydu. Tym, co wyróżnia je spośród pozostałych środków tego typu, jest antypoślizgowa powłoka, którą pozostawiają na pokrytych nimi powierzchniach. Jak wszystkie inne lakiery, utwardza się nie wcześniej niż po 8 dniach. Lakiery te sprawdzą się w pomieszczeniach o przeciętnym natężeniu ruchu, zarówno domowych, jak i gospodarczych.

Wśród lakierów do parkietów znajdziemy także dwuskładnikowe preparaty chemoutwardzalne. W składzie zawierają formaldehyd i rozpuszczalniki. Są one bardzo wytrzymałe, jednak także toksyczne. Z tego powodu nie należą do powszechnie stosowanych i ich użycie jest coraz bardziej ograniczane.

Data publikacji: 13.08.2015