Produkty

Samodzielna budowa regału – jakie mamy możliwości?

Samodzielna budowa regału – jakie mamy możliwości?

Regały to funkcjonalne elementy wyposażenia wnętrz o różnym przeznaczeniu. Znajdują zastosowanie w pokojach, ale także spiżarniach, garażach, piwnicach czy pomieszczeniach biurowych. Meble tego typu możemy kupić gotowe lub skonstruować samodzielnie. Jakie mamy możliwości w tym zakresie?

budowa regałuProjekt regału

Chociaż gotowe regały dostępne są w sklepach w wielu wersjach, nie zawsze spełniają one nasze potrzeby lub są odpowiednie do przestrzeni, którą dysponujemy. Jeśli nie znajdziemy na rynku mebla o określonych parametrach, możemy zaprojektować go samodzielnie. W zależności od przeznaczenia naszego regału i miejsca, w którym chcemy go umieścić, jego projekt może być mniej lub bardziej skomplikowany. Jakie mamy możliwości stworzenia indywidualnego regału?

Samodzielna budowa regału – możliwości

Regał, który będzie odpowiadał naszym potrzebom, możemy stworzyć na różne sposoby. Oto niektóre z nich.

Budowa regału z drewna – najprostszym, a jednocześnie trwałym regałem będzie konstrukcja wykonana z drewna. W tym celu posłużą nam kantówki i deski, za pomocą których stworzymy szkielet i półki. Do wykonania tych ostatnich możemy zastosować także płyty MDF. Niezbędne będą także elementy montażowe, które pozwolą na trwałe połączenie ze sobą poszczególnych części mebla (kołki, wsporniki itp.).

Budowa regału z płyt – drewno z powodzeniem zastąpimy także płytą meblową, z której powstaną nie tylko półki, ale i szkielet regału. Po połączeniu ze sobą poszczególnych elementów, taki mebel możemy też dowolnie wykończyć – podobnie zresztą, jak konstrukcję drewnianą.

Regał Form Mixxit 8-komorowy 142 x 73 x 33 cm białyBudowa regału przy użyciu systemu zabudowy – jeśli nie zależy nam na tym, by regał był wolnostojący, możemy zastąpić go konstrukcją przygotowaną z wybranych elementów należących do jednego systemu zabudowy. Specjalne szyny, wsporniki i półki dostaniemy w sklepie, po czym pozostanie nam jedynie zamontowanie ich w wybranym miejscu na ścianie. Taką konstrukcję możemy idealnie dopasować do wymiarów wnęki w pralni, do ściany nad biurkiem w pokoju młodzieżowym lub do wolnej przestrzeni w warsztacie lub garażu.

Regał z płyt gipsowo-kartonowych – przy użyciu płyt g-k możemy stworzyć konstrukcję o niemal dowolnej formie, która będzie rozciągała się wzdłuż całej ściany lub przyjmie formę wąskiego, lecz wysokiego filaru. Materiał ten jest prosty w obróbce i możemy wykończyć go podobnie jak pozostałe ściany.

Budowa regału z cegieł – to jeszcze jedna propozycja regału stworzonego na stałe w wybranym miejscu. Ten oryginalny sposób wykorzystamy do zaaranżowania nie tylko pomieszczeń gospodarczych, ale i domowych. Stare cegły połączone w słupki i przytwierdzone do ściany będą wymagały jedynie wyposażenia w półki – tych nie trzeba będzie nawet mocować, ponieważ wystarczy, że oprzemy je na wystających ze słupków, bo ustawionych w poprzek, cegłach.

Regał ze starych przedmiotów – nasz regał może powstać z różnych przedmiotów, które nie pełnią już swojej pierwotnej roli. Doskonale nadają się do tego stare skrzynki drewniane, palety czy nieużywane drabiny.

Data publikacji: 09.02.2017
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Spiżarnia - sposoby przechowywania żywności. Akcesoria, które uporządkują Twoją przestrzeń

Spiżarnia - sposoby przechowywania żywności. Akcesoria, które uporządkują Twoją przestrzeń
Coraz więcej osób decyduje się na zaaranżowaniu spiżarni w swoim domu. Jest to miejsce, które może bardzo łatwo uporządkować Twoją kuchn...
Czytaj więcej

Regały w stylu skandynawskim – co je wyróżnia?

Regały w stylu skandynawskim – co je wyróżnia?
Moda na urządzanie wnętrz skandynawskich nieco ucichła, ale popularność regałów w stylu skandynawskim nie maleje. Jakimi cechami odznaczają się...
Czytaj więcej

Domowe biuro – system półek połączony z biurkiem

Domowe biuro – system półek połączony z biurkiem
Urządzając domowe biuro, możemy napotkać na wiele trudności. Jedną z nich i chyba najtrudniejszą do pokonania, jest taki dobór mebli, by możliwość pra...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Samodzielna budowa regału – jakie mamy możliwości?