Samodzielny montaż kinkietu

Planując dokładnie rozmieszczenie oświetlenia czy to w nowym domu, czy w mieszkaniu po kapitalnym remoncie, powinniśmy mieć zawsze na uwadze także dodatkowe źródła światła. Do takich możemy zaliczyć kinkiety. Co najważniejsze, ich montaż nie jest skomplikowany i możemy sobie z nim poradzić w pojedynkę.

kinkiet_w_saloniekinkiet_w_saloniekinkiet_w_saloniekinkiet_w_salonie

Kinkiety są lampami, które przymocowywane są do ściany wewnątrz budynku. To rozwiązanie jest bardzo pomocne ze względu na dodatkowe światło w pomieszczeniach, ale stanowią również dużą atrakcję wizualną, bo wzbogacają każde wnętrze – doskonale prezentują się wieczorami w salonie, sypialni czy nawet w dużej, nastrojowej łazience. Na zainstalowanie takiego elementu możemy sobie pozwolić pracując samodzielnie, nie wspomagając się żadną pomocą ze strony fachowców. Wystarczy, że odpowiednio przygotujemy się do następujących etapów.

Przygotowanie

Zanim zdecydujemy się rozpocząć jakiekolwiek działania montażowe, powinniśmy się do nich odpowiednio przygotować. Po pierwsze, warto zabezpieczyć podłogę z tego względu, że w późniejszym czasie niezbędne będzie wiercenie w ścianie. Warto wcześniej przygotować również sobie wszystkie niezbędne narzędzia, po to aby nie szukać ich już w trakcie pracy, a w najczarniejszym scenariuszu – nie udawać się po brakujące do sklepu. Z pewnością przyda nam się dobra wiertarka, młotek, ołówek, metrówka, mała poziomica, kołki rozporowe i płaski śrubokręt. Nie zapominajmy również o tym, aby przed rozpoczęciem pracy wyłączyć bezpieczniki – dodatkowo możemy dokładnie upewnić się, że w przewodach nie płynie prąd, co stwierdzimy z pomocą specjalnego próbnika napięcia.

kinkiet_w_toaleciekinkiet_w_toaleciekinkiet_w_toaleciekinkiet_w_toalecie

Krok po kroku

Na początku dobrze jest poprawnie określić położenie, w którym ma się znaleźć kinkiet. Dokładne miejsce możemy wyznaczyć odmierzając odległość od podłogi za pomocą metrówki. Dopiero potem przykładamy do ściany nasadę naszej lampy i staramy się bardzo precyzyjnie zaznaczyć ołówkiem otwory. W zaznaczonych na ścianie miejscach wiercimy za pomocą wiertarki otwory – zadanie to możemy ułatwić sobie przez delikatne nabicie niedużych wgłębień przy użyciu młotka i wiertła. Następnie w otworach umieszczamy kołki rozporowe, po czym do odpowiednich miejsc dostawiamy podstawę kinkietu, którą przykręcamy do ściany za pomocą śrubokręta. Kolejnym etapem jest łączenie przewodów ze stykami – pamiętajmy o tym, że czarny przewód powinien być połączony z oznaczeniem L, niebieski z N, żółtozielony zaś z otworem środkowym. W przypadku opraw w II klasie ochronności żółtozielony przewód pozostawiamy wolny. Na końcu łączymy pozostałe części kinkietu i możemy cieszyć się z nowej lampy!

Data publikacji: 09.01.2015