Szampon w sztyfcie do myjek. Czy działa?

Pewnie wiesz, że mycie auta myjką ciśnieniową to o wiele szybszy i efektywniejszy sposób, niż tradycyjne czyszczenie ręczne. Nie musimy wykorzystywać naszej siły, bazując za to na energii wody. Jej wysokie ciśnienie nie wpływa na zniszczenia karoserii, a pozwala pozbyć się brudu nawet z trudno dostępnych miejsc, takich jak zagłębienia w zderzakach. Oprócz płynnej chemii do mycia auta, ciekawym rozwiązaniem jest szampon w sztyfcie. Czy równie skutecznym?

Czym jest szampon w sztyfcie?
szampon w sztyfcie

Obecnie znalezienie produktów przeznaczonych specjalnie do mycia auta nie stanowi dużego wyzwania. Oferta chemii do myjek wysokociśnieniowych bez przerwy rośnie, a na rynku pojawiają się nowe rozwiązania. Oprócz szamponów i tzw. aktywnej piany, spotykamy też szampony w sztyfcie. To patyczki mydlane z silnie skoncentrowanym detergentem, które umieszcza się w bezpośrednio w dozowniku trzonka przepływowego myjki lub w miejscu złączenia szczotki z wężem ogrodowym.

Szampon w sztyfcie do myjek – co musisz wiedzieć?

Szampony w sztyfcie świetnie się sprawdzą ze szczotką do kół samochodu lub karoserii. Dostępne są również patyczki uniwersalne, które zastosujemy z każdym rodzajem szczotki. Zwróćmy uwagę, że pojedynczy sztyft jest jednorazowy i powinien wystarczyć do umycia jednego samochodu, a w każdym opakowaniu znajduje się kilka sztuk produktu.

Jakie są zalety szamponu w sztyfcie?
mycie samochodu

Nic dziwnego, że mycie samochodu z wykorzystaniem szamponu w sztyfcie ciągle zyskuje na popularności! Zobaczmy, jakie są plusy tego rozwiązania:

  • oszczędność miejsca – małe patyczki szamponu w sztyfcie od myjek z łatwością przechowamy w naszym warsztacie lub garażu, nawet jeśli nie mamy zbyt dużo wolnej przestrzeni;

  • wygoda użytkowania – taka forma pozwoli na zachowanie większej czystości w trakcie aplikacji w porównaniu do zwykłych szamponów; 

  • wydajność – zapas patyczków w opakowaniu (zwykle 10-20 sztuk) wystarcza na wiele myć. Jako, że cena produktów nie jest wysoka, nie generujemy dużych kosztów;

  • szybkość – aplikacja sztyftów zajmuje jedynie krótką chwilę; 

  • funkcjonalność – szampon w sztyfcie do myjek ciśnieniowych zapewnia delikatne, a jednocześnie bardzo efektywne mycie nie tylko powierzchni malowanych, ale też tych z tworzyw sztucznych;

  • efektywność – bezpieczeństwo dla każdego czyszczonego elementu auta idzie w parze z doskonałymi efektami. Domywają karoserię z brudu drogowego i zapewniają wysoki połysk lakieru.

Czy wiesz, że…

Jeśli producent sztyftów do myjek nie zaleci inaczej, mogą być one używane nie tylko do mycia samochodowej karoserii, ale też podjazdów, posadzek, tarasów i innych elementów ogrodu?

Sztyft do myjki ciśnieniowej – jaki wybrać? 

Zapamiętajmy, że zawsze warto wybierać szampony nietoksyczne i takie, które ulegają biodegradacji, ponieważ są bezpieczniejsze dla środowiska. Nie musimy obawiać się o ich mniejszą efektywność, gdyż silnie skoncentrowane i nieszkodliwe detergenty mają szansę zmyć każdy uporczywy brud, piasek, błoto i tłuszcz.

Jak myć samochód myjką?
szampon do samochodu

Mycie samochodu przy wykorzystaniu myjki ciśnieniowej to wielka oszczędność czasu. Warto wiedzieć, jak robić to najefektywniej.

  1. Upewnij się, że masz odpowiedni detergent, który możesz wykorzystać do myjki ciśnieniowej, a jednocześnie jest kompatybilny z Twoim pojazdem. 

  2. Jeżeli Twój wybór to szampon w sztyfcie, pracę możesz rozpocząć po aplikacji sztyftu w dozowniku trzonka przepływowego lub miejscu złączenia szczotki z wężem ogrodowym.

  3. Zaaplikuj detergent, zaczynając od góry do dołu, aby uniknąć powstania ewentualnych zacieków.

  4. Umyj auto szczotką do karoserii i spłucz czystą wodą. 

Zachowanie regularności w kwestii czyszczenia pojazdu przy pomocy myjki ciśnieniowej to świetna recepta także na przedłużenie żywotności samego lakieru. 

Nie tylko szampony w sztyfcie

Istnieje wiele powodów, dla których warto wykorzystywać środki czyszczące wraz z myjką ciśnieniową. Odpowiednie preparaty pozwolą na znaczne wydłużenie czasu dzielącego nas od następnego czyszczenia, pozostawiając powłokę ochronną.

Jeśli mamy już nasz szampon do myjki samochodowej, możemy pójść o krok dalej i skorzystać z bogatej oferty producentów chemii. Świetnym przykładem będzie wosk w sztyfcie, który nakłada się na mokro. Nadaje on wysoki połysk uprzednio wyczyszczonej powierzchni, chroniąc lakier przed ponownym osadzaniem się na nich zabrudzeń. 

Porada eksperta

Stosując różnego rodzaju lakiery i woski, zwracajmy uwagę na instrukcje dołączane przez producentów. Najczęściej sugeruje się, aby rozprowadzać ich równomierną i cienką warstwę na uprzednio odtłuszczonej powierzchni, pozostawiać preparaty na kilkadziesiąt minut, a następnie używać mikrofibry.