Szyjemy obrusy – jaki materiał na obrus wybrać?

Możemy wybrać gotowe obrusy na stół lub znaleźć materiał, z którego uszyjemy obrus dopasowany idealnie do wymiarów naszego mebla. Jaki materiał na obrus wybrać?

materiał na obrusMateriały syntetyczne i sztuczne na obrusy

Zwyczajowo nienaturalne materiały dzieli się na sztuczne (z wiskozy) i syntetyczne (z poliestru lub poliamidu). Te pierwsze przypominają jedwab, są śliskie i połyskliwe. Nie gniotą się znacznie podczas prania. Te drugie są bardzo mocne i nie chłoną zabrudzeń. Plamoodporne tkaniny na obrusy mają jedną podstawową zaletę – są łatwe w pielęgnacji. Idealnie sprawdzą się na stół w kuchni, z którego korzystamy codziennie. Są wykonane z mieszanek włókien syntetycznych, dzięki czemu rozlane płyny nie wnikają w splot, a plamy łatwiej wywabić. Będą sprawdzać się również w restauracjach, kawiarniach, na salach weselnych. Sporym plusem obrusów wiskozowych i poliestrowych jest niska cena. Ich jedyną wadą jest estetyka – nie prezentują się równie szykownie, co obrusy uszyte z naturalnych materiałów, ale dostępność modnych wzorów może to zrekompensować.

bieżnikNaturalne materiały na obrusy

Naturalne materiały jako dekoracja stołu są zawsze bardziej eleganckie niż tkaniny sztuczne. Do samodzielnego uszycia obrusu możemy wybrać tzw. dymkę obrusową, czyli śnieżnobiałą bawełnę o pięknym połysku. Jest cienka, więc gładko układa się na stole. Szycie obrusu z bawełny jest też stosunkowo łatwe, a sama tkanina jest wytrzymała. Usuwanie plam z bawełny może być problematyczne, ale w razie konieczności można ją wybielać. Wśród najszlachetniejszych włókien nadających się na obrusy znajdziemy len czesankowy i bawełniane włókna merceryzowane. Lniany obrus możemy dodatkowo przyozdobić, wyszywając na nim niepowtarzalne wzory. Uszyte z naturalnych włókien nakrycia na stół są ponadczasowe, ale też najdroższe. Ich wadą jest też to, że przy wielokrotnym praniu mogą stracić swój kolor.

Porada eksperta

Obrusy z bawełny należy prasować na lewej stronie. Wtedy na długo zachowają swój kolor i wzór.

obrus bawełnianyTkaniny mieszankowe na obrusy

Niejednokrotnie możemy kupić na obrus tkaninę naturalną z domieszką włókien syntetycznych (zwykle dodatek wynosi ok. 20-40%). Dzięki temu można połączyć elegancki wygląd bawełny czy lnu z właściwościami syntetycznych włókien – obrus z tkaniny mieszankowej może cechować się więc niższą ceną, bogatszym wzornictwem i łatwością konserwacji. Tkaniny mieszankowe o strukturze lnu lub żakardu nie ustępują estetyką tym z naturalnych przędzy. Na rynku znajdziemy też sporą ofertę tkanin bawełniano-poliestrowych z kolorowymi nadrukami, idealnych do wnętrz urządzanych w stylu retro lub vintage.

Jaką tkaninę na obrus wybrać? Podsumowanie

Jeśli szczególnie zależy nam na wysokiej jakości tkaniny, zainwestujmy w naturalne materiały, takie jak len czy bawełna. Jeśli nad elegancję przekładamy wygodę, kupmy obrus z poliestru odporny na plamy. Jeśli chcemy połączyć zalety obu tkanin – elegancję i łatwą konserwację – wybierzmy obrusy z włókien mieszanych. Wymienione tkaniny nadają się też do szycia bieżników, serwet i innych dekoracji stołu, dzięki którym jadalnia nabierze stylu i smaku.

Data publikacji: 28.11.2017