Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Technika malowania z szablonami malarskimi

Malowanie z użyciem szablonu nie jest trudne – poradzi sobie z nimi nawet osoba bez doświadczenia. Wystarczą odpowiednie farby i odrobina fantazji.

malowanie z szablonem

 Ten sposób ozdabiania ścian – nanoszenie na nie powtarzających się wzorów – znany jest od dawna. Kiedyś używano do tego specjalnych wałków z fakturą, dziś chętniej stosuje się szablony malarskie, zrobione z tworzywa, dostępne w różnych rozmiarach i niezliczonych wzorach. Szablony dobrej jakości mają grubość około 0,5 mm, dzięki czemu mogą być wykorzystywane wielokrotnie.

Jakie farby?

Do malowania kolorowych wzorów można użyć zwykłych farb do ścian (powinny być gęste) lub specjalnych farb do szablonów. Ciekawy efekt daje zastosowanie najróżniejszych mas i past strukturalnych (uzyskamy wtedy efekt „płaskorzeźby"), barwionych na dowolne kolory. Można też do malowania z szablonami wykorzystać różne produkty dekoracyjne, na przykład werniksy (dające efekt metalu – złota, srebra lub miedzi) albo farby świecące w ciemności.

Uwaga! Ozdabiać w ten sposób można nie tylko ściany, ale także meble czy inne powierzchnie. Zanim kupimy farby, upewnijmy się więc, czy nadają się do nakładania na dany rodzaj podłoża.

Jak malować?

Prace należy zacząć od sprawdzenia stanu powierzchni. Jeśli ściana była malowana wcześniej, sprawdzamy, czy jest czysta; zakurzone trzeba oczyścić miękką szmatką. Jeśli natomiast jest świeżo pomalowana, upewniamy się, że farba wyschła.

Następnie przyklejamy do ściany szablon: potrzebna będzie do tego papierowa taśma malarska. Warto też – przed jego zamocowaniem – sprawdzić za pomocą poziomnicy – czy został umieszczony równo. Jeśli szablon jest bardzo duży, a nie mamy do pomocy nikogo, kto w odpowiednim położeniu przytrzymałby go na ścianie, najpierw połóżmy go na stole lub podłodze, obklejmy jego brzegi i dopiero potem zamocujmy na ścianie.

Do nanoszenia farby najwygodniej użyć małego pędzla do tamponowania lub gąbki. Należy je lekko maczać w farbie i dokładnie odsączać. Nie można nanosić na raz zbyt dużej porcji farby, by nie przedostała się pod szablon, gdyż wówczas powstaną zacieki. Farby nie należy również zbyt mocno wcierać w podłoże, ale – lekko przykładając do ściany narzędzie – dokładnie i równo wypełniać wzór wycięty w szablonie.Szablon Colours

Jeśli namalowany na ścianie wzór chcemy dodatkowo ozdabiać (na przykład nanieść warstwę werniksu, by osiągnąć efekt metalicznej poświaty), musimy poczekać, aż poprzednia warstwa farby będzie sucha.

Szablon trzeba zdejmować ostrożnie, by nie uszkodzić świeżo wykonanego wzoru. Jeśli ma on być powielany dalej, można go od razu nakleić w nowym miejscu (upewnijmy się wcześniej, że nie jest zabrudzony pod spodem farbą, by nie pobrudzić ściany). Jeśli skończyliśmy malowanie, szablon należy dokładnie umyć, by w przyszłości móc go ponownie wykorzystać.

 

Data publikacji: 31.05.2012