Produkty

Technika malowania z szablonami malarskimi

Technika malowania z szablonami malarskimi

Malowanie z użyciem szablonu nie jest trudne – poradzi sobie z nimi nawet osoba bez doświadczenia. Wystarczą odpowiednie farby i odrobina fantazji.

malowanie z szablonem

 Ten sposób ozdabiania ścian – nanoszenie na nie powtarzających się wzorów – znany jest od dawna. Kiedyś używano do tego specjalnych wałków z fakturą, dziś chętniej stosuje się szablony malarskie, zrobione z tworzywa, dostępne w różnych rozmiarach i niezliczonych wzorach. Szablony dobrej jakości mają grubość około 0,5 mm, dzięki czemu mogą być wykorzystywane wielokrotnie.

Jakie farby?

Do malowania kolorowych wzorów można użyć zwykłych farb do ścian (powinny być gęste) lub specjalnych farb do szablonów. Ciekawy efekt daje zastosowanie najróżniejszych mas i past strukturalnych (uzyskamy wtedy efekt „płaskorzeźby"), barwionych na dowolne kolory. Można też do malowania z szablonami wykorzystać różne produkty dekoracyjne, na przykład werniksy (dające efekt metalu – złota, srebra lub miedzi) albo farby świecące w ciemności.

Uwaga! Ozdabiać w ten sposób można nie tylko ściany, ale także meble czy inne powierzchnie. Zanim kupimy farby, upewnijmy się więc, czy nadają się do nakładania na dany rodzaj podłoża.

Jak malować?

Prace należy zacząć od sprawdzenia stanu powierzchni. Jeśli ściana była malowana wcześniej, sprawdzamy, czy jest czysta; zakurzone trzeba oczyścić miękką szmatką. Jeśli natomiast jest świeżo pomalowana, upewniamy się, że farba wyschła.

Następnie przyklejamy do ściany szablon: potrzebna będzie do tego papierowa taśma malarska. Warto też – przed jego zamocowaniem – sprawdzić za pomocą poziomnicy – czy został umieszczony równo. Jeśli szablon jest bardzo duży, a nie mamy do pomocy nikogo, kto w odpowiednim położeniu przytrzymałby go na ścianie, najpierw połóżmy go na stole lub podłodze, obklejmy jego brzegi i dopiero potem zamocujmy na ścianie.

Do nanoszenia farby najwygodniej użyć małego pędzla do tamponowania lub gąbki. Należy je lekko maczać w farbie i dokładnie odsączać. Nie można nanosić na raz zbyt dużej porcji farby, by nie przedostała się pod szablon, gdyż wówczas powstaną zacieki. Farby nie należy również zbyt mocno wcierać w podłoże, ale – lekko przykładając do ściany narzędzie – dokładnie i równo wypełniać wzór wycięty w szablonie.Szablon Colours

Jeśli namalowany na ścianie wzór chcemy dodatkowo ozdabiać (na przykład nanieść warstwę werniksu, by osiągnąć efekt metalicznej poświaty), musimy poczekać, aż poprzednia warstwa farby będzie sucha.

Szablon trzeba zdejmować ostrożnie, by nie uszkodzić świeżo wykonanego wzoru. Jeśli ma on być powielany dalej, można go od razu nakleić w nowym miejscu (upewnijmy się wcześniej, że nie jest zabrudzony pod spodem farbą, by nie pobrudzić ściany). Jeśli skończyliśmy malowanie, szablon należy dokładnie umyć, by w przyszłości móc go ponownie wykorzystać.

 

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Rodzaje farb kredowych

Rodzaje farb kredowych
Farby kredowe są stosowane w celu odnowienia przedmiotów wykonanych z drewna. Na korzyść tego rodzaju emalii przemawia przede wszystkim to, że ...
Czytaj więcej

Co to jest farba kredowa?

Co to jest farba kredowa?
Farba kredowa doskonale sprawdza się podczas odnawiania drewnianych mebli. Łatwość aplikacji i brak konieczności szlifowania starych powłok to bezsprz...
Czytaj więcej

Malowanie sypialni – jakie rodzaje i kolory farb wybrać?

Malowanie sypialni – jakie rodzaje i kolory farb wybrać?
Dobrze urządzona sypialnia jest wnętrzem, w którym chętnie odpoczywamy. Dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych oraz kolorystyki sprawia, że w p...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
6 komentarzy
02.06.2016
kiedyś myślałam że jak chce sie mieć fajne ściany z katalogów to potrzeba worka pieniędzy i projektanta. a takie wzory to są tanie i zrobienie ich nie wymaga dużo czasu
26.10.2015
szukałam inspiracji do pokoju syna - to jest świetne! jeszcze fototapety z bajek i komiksów rozważam, ale szablonów też widziałam dużo do wyboru. Można szybko odmienić wygląd jak mały podrasta i zaczyna już zwracać większą uwagę na otoczenie, no i przed kolegami się popisze!:)
17.09.2015
Koleżanka zaraziła mnie tymi całymi szablonami. Z tym że ja nie kupuję szablonów tylko wykonuje je sama, bardzo lubię tatuaże, ściągam więc wzory tribali z neta, drukuję na kartkę, a potem za pomocą skalpela wycinam w tekturze wzory. Świetna zabawa, polecam
19.07.2015
trzeba się wprawić najpierw, jak się chce malować z szablonami. polecam najpierw zrobić wzorek na niewidocznej ścianie - mały niekontrolowany ruch i wszystko się sypnie. ale jak już wiesz jak to robić, to pewnie będziesz zadowolony - mi się podoba ;)
12.07.2015
intencja jest dobra, brak technicznej pomocy, epoka kamienia lamanego :(

13.06.2015
Zaintrygowały mnie te pasty strukturalne. Czy to coś jak tynki strukturalne tylko dla amatorów? Jak to działa, czy możecie coś więcej o tym napisać?

Ocena i komentarz dla:

Technika malowania z szablonami malarskimi