LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Trudne metalowe podłoże – czym i jak malować

Malowanie metalowych powierzchni nie jest zajęciem trudnym, ale może przysporzyć sporo kłopotów. Przystępując do tej czynności musimy się odpowiednio przygotować i zaopatrzyć w narzędzia, które ułatwią i usprawnią naszą pracę.

malowanie metaluPodłoża metalowe, aby pomalować je dobrze i trwale, wymagają specjalnych zabiegów. Spowodowane jest to z jednej strony specyfiką tego rodzaju podłoża. Z drugiej strony, elementy metalowe są zazwyczaj narażone na działanie warunków atmosferycznych, a zatem pokrywająca je warstwa wystawiona jest na działanie wilgoci, niskiej temperatury i promieni słonecznych. Stosując się do sprawdzonych zasad możemy być pewni, ze uzyskamy dobry efekt.

Przygotowania

Na początek musimy dobrze przygotować się do czekającej nas pracy. Przede wszystkim powinniśmy dokładnie oczyścić malowany element. Na jego powierzchni nie mogą znajdować się żadne zabrudzenia – dzięki temu warstwa pokrywająca podłoże zyska lepszą przyczepność. Podobnie jest w przypadku warstwy starej farby – ją również należy usunąć. Aby oczyścić powierzchnię o umiarkowanym stopniu zabrudzenia, możemy wykorzystać papier ścierny lub szczotkę drucianą. Jeśli musimy usunąć grubszą warstwę łuszczącej się farby, najlepiej będzie skorzystać ze szlifierki.

Jeśli powierzchnia malowanego podłoża jest pokryta rdzą, możemy usunąć jej luźną warstwę, a poważniejsze uszczerbki zamalować preparatem wiążącym rdzę. Jeśli dana powierzchnia nie była wcześniej pokryta farbą, konieczne będzie jej zagruntowanie warstwą podkładu antykorozyjnego.farba do metalu castorama

Do dzieła!

Po odpowiednim przygotowaniu powierzchni, możemy przystąpić do malowania. Dobrym czasem na tego typu prace będzie wiosna i lato, ponieważ optymalna temperatura do malowania metalowych powierzchni oscyluje między 15-25ᵒ C. Pamiętajmy, aby nie malować metalowych powierzchni w upalne dni. Wysoka temperatura sprawi, ze farba będzie schnąć zbyt szybko, a w efekcie powstanie nieregularna powłoka. Na pokryte warstwą antykorozyjną podłoże nanosimy dobrze rozmieszaną wcześniej emalię. W zależności od tego jak duży jest malowany element, możemy użyć pędzla lub usprawnić sobie pracę wałkiem czy pistoletem natryskowym. Od produktu jaki stosujemy zależy, czy nakładamy jedną, czy dwie warstwy emalii. Po skończonym malowaniu musimy pamiętać o tym, aby dokładnie umyć użyte wcześniej narzędzia. Do tego celu najlepszy będzie rozcieńczalnik.

Pamiętając i stosując się do wyżej wymienionych zasad możemy bez obaw przystąpić do malowania metalowych powierzchni. Mając na uwadze odpowiednie przygotowanie i kolejność działań możemy mieć pewność, że finalny efekt będzie trwały i estetyczny.

Data publikacji: 23.09.2015