LOTERIA CASTODAYS! Weź udział już teraz! Sprawdź szczegóły >>
Więcej światła! - TOP 4 lampy do oświetlenia domu
Oświetlenie to ważny element każdego domu. To dzięki niemu możesz bez przeszkód funkcjonować nawet wtedy, gdy za oknem panuje mrok. Jakie lampy do oświetlenia domu będą najlepsze? Takie, które docenisz nie tylko po zapadnięciu ciemności! Sprawdź cztery rodzaje lamp do Twojego domu.
1. Mój jest ten kawałek podłogi! – uniwersalna lampa podłogowa
Lampa podłogowa to sposób oświetlenia pomieszczenia, który wyróżnia się przede wszystkim swoją wszechstronnością. Sprawdzi we wnętrzach o różnych charakterach i wystroju. Stanowi świetne dopełnienie lamp sufitowych. W mgnieniu oka możesz też przestawić ją tam, gdzie jest akurat najbardziej potrzebna – wszystko, czego jej potrzeba, to fragment wolnej przestrzeni na podłodze.
Gdzie najczęściej można ją zobaczyć? Świetnie wygląda ustawiona w kącie pomieszczenia, ale z powodzeniem zastąpi też kinkiety czy lampki biurkowe w okolicach fotela wypoczynkowego lub sofy. Lampa podłogowa towarzyszy Ci zatem w chwilach relaksu na przykład z ulubioną książką.
Wybierz model z regulowanym ramieniem, a z łatwością skierujesz strumień światła w miejsce, w którym go najbardziej potrzebujesz. Przyda Ci się jednak nie tylko podczas wykonywania różnych czynności – jej blask może również podkreślić zdobienie, obraz lub inny detal, który pragniesz wyeksponować.
Lampa podłogowa może stanowić też piękny akcent w Twoim pomieszczeniu. Wystarczy, że dopasujesz ją do swojej przestrzeni. Lampy wykonane ze szkła i aluminium pięknie wpiszą się w nowoczesne aranżacje. Te z elementami drewnianymi zaś będą dobrze wyglądać we wnętrzach klasycznych i inspirowanych naturą. Spośród wielu dostępnych modeli na pewno znajdziesz coś dla siebie!
Ważną kwestią jest wybór osłony. Matowe klosze i abażury o jasnej barwie delikatnie rozpraszają światło, dzięki czemu jest ono przyjemne dla oka i wprowadza do wnętrza atmosferę relaksu. Taki przygaszony blask będzie zatem najbardziej odpowiedni do pomieszczeń, w których chcesz wypocząć po ciężkim dniu – w sypialni lub w salonie. A jakie lampy dają najwięcej światła? Te z przezroczystym kloszem – wybierz go, gdy zależy Ci na jak najlepszym oświetleniu wnętrza – na przykład w pokoju dziennym lub dziecięcym.
Szukasz trików na powiększenie niewielkiego wnętrza? Lampa podłogowa Ci w tym pomoże! Skieruj jej światło na sufit, a sprawisz, że pomieszczenie będzie wydawało się wyższe. Ciekawym zabiegiem jest też postawienie lampy w pobliżu lustra, które zwielokrotni jej blask i tym samym spotęguje wrażenie większej przestrzeni.
2. Lampa wisząca – klasyka na nowo
Jakie lampy dają najwięcej światła? Odpowiedź na to pytanie nasuwa się sama – sufitowe! Nie dziwi więc, że lampa wisząca u sufitu to najpopularniejszy sposób oświetlania pomieszczeń. Lampa dająca dużo światła sprawia, że możesz wykonywać codzienne czynności nawet po zmroku. To jednak nie jedyna jej funkcja. Świetnie sprawdzi się także jako mocny, przykuwający uwagę akcent. Nie obawiaj się ciekawych wzorów i mocnych kolorów!
Wybór lampy wiszącej zależy od kilku czynników. Zwróć uwagę na typ pomieszczenia, w jakim ją zainstalujesz. W przedpokoju najlepsza będzie lampa dająca dużo światła o neutralnej barwie. Rodzaje lamp sufitowych różnią się też między sobą miejscem instalacji. Choć to rozwiązanie stosowane od lat – lampa wcale nie musi wisieć w centrum pomieszczenia! Zawieś ją bezpośrednio nad stołem w jadalni, a jej ciepły blask będzie umilał Ci chwile spędzone z rodziną przy wspólnym posiłku.
Z umiejscowieniem lampy nierozerwalnie wiąże się kwestia wysokości, na jakiej powinna ona wisieć. Zainstalowana za blisko sufitu może nie doświetlić wystarczająco wnętrza, zawieszona zbyt nisko – będzie przeszkadzać wyższym osobom. W pokojach o standardowej wysokości dobrze wygląda lampa zawieszona około 70 cm od sufitu, nad stołem zaś sprawdzi się na wysokości 80 cm od blatu.
Zwróć także uwagę na to, czy lampa będzie stanowiła w pomieszczeniu jedyne źródło światła. Niektóre rodzaje lamp sufitowych mogą być wspomagane przez dodatkowe kinkiety, spoty czy plafony.
3. Lampka biurkowa – przyjaciel ucznia i nie tylko
Trudno wyobrazić sobie funkcjonalne miejsce pracy bez odpowiedniego oświetlenia. Jeżeli spędzasz przy biurku stosunkowo dużo czasu, zadbaj o swój komfort – spraw sobie nie tylko wygodne krzesło, ale także dobrze dobierz lampkę biurkową.
Ustaw źródło światła tak, by bez przeszkód oświetlało powierzchnię roboczą. Najlepiej, jeśli znajduje się około 35 cm nad blatem. Najwygodniej będzie Ci też, jeśli lampka biurkowa znajdzie się naprzeciwko ręki, którą piszesz – jeśli więc jesteś praworęczny, ustaw ją po lewej stronie.
Zwróć uwagę na rodzaj światła, jakie rzuca lampka. Ma ono niebagatelny wpływ na Twoje samopoczucie i, co za tym idzie, efektywność. Wybierz żarówkę o mocy i temperaturze barwowej dopasowanej do Twoich preferencji i charakteru czynności, jakie przy niej wykonujesz.
Ciepłe światło jest przyjemne dla oka. Po dłuższym czasie okazuje się jednak, że nie sprzyja skupieniu, a raczej odprężeniu – lepiej sprawdzi się więc na przykład w sypialni. Najlepsze do pracy będzie więc takie w przedziale 3000-4000 K, a zatem neutralne lub lekko ciepłe.
Chłodne światło dobrze pobudza do działania, ale uważaj na nie, jeżeli często używasz takiej lampki przed snem. Może mieć wtedy na Ciebie wpływ podobny do działania ekranów laptopów i smartfonów – możesz mieć problemy z wyciszeniem się i zaśnięciem.
Ostatnio wielką popularnością cieszą się lampki z diodami LED. To świetne rozwiązanie – nie dość, że zużywają o wiele mniej energii niż tradycyjne żarówki, to jeszcze cechują się niezwykle długą żywotnością. Niektóre modele posiadają też bardzo wygodną regulację mocy – jednym kliknięciem możesz wtedy zamienić mocne światło niezbędne do pracy w delikatny, sprzyjający wyciszeniu blask.
Lampka biurkowa jest nieodłącznym elementem pokojów dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Nic dziwnego – jest bardzo pomocna podczas wieczornej nauki. Długie chwile spędzone na odrabianiu zadań z pewnością umili przyjemna dla oka i funkcjonalna lampka biurkowa. Szeroki wybór modeli w wielu kolorach i wzorach sprawia, że każdy uczeń znajdzie taki, który przypadnie mu do gustu!
Na szczególną uwagę zasługują rodzaje lamp z dodatkowymi pomocnymi w pracy elementami, takimi jak przybornik. Dzięki niemu rośnie szansa, że na biurku zapanuje porządek, a wszystkie długopisy, dotąd porozrzucane, znają swoje miejsce!
4. Lampa stołowa – źródło światła i uniwersalna ozdoba
Lampa, którą możesz postawić na blacie, świetnie sprawdzi się w salonie, jadalni i sypialni. W zależności od tego, jaki zamontujesz na niej abażur lub klosz, może stać się albo funkcjonalnym dodatkiem, albo delikatną ozdobą.
Lampa stołowa stanowi świetne dodatkowe źródło światła, jest zatem bardzo pomocna w miejscach, gdzie inne nie wystarczają lampy do oświetlenia domu. Ponadto lampa na blat ma kilka zalet, których nie posiadają na przykład modele wiszące. Przede wszystkim – łatwo przestawisz ją tam, gdzie akurat jest potrzebna. W bezprzewodowych modelach nie ogranicza Cię nawet długość kabla!
Po drugie – nie ma chyba innego typu lampy do oświetlenia domu, który byłby tak dekoracyjny. Lampy stołowe tworzą w pomieszczeniu przyjemną atmosferę. Dlatego też szczególnie chętnie wybierane są do sypialni – w końcu Twój nastrój podczas ostatnich chwil przed snem ma duży wpływ na to, jakiej jakości jest całonocny wypoczynek.
Lampy stołowe możesz jednak dopasować do absolutnie każdego rodzaju wnętrza. Styl industrialny, klasyczny, a może wiktoriański? Niesamowite bogactwo wzorów, materiałów i kolorów sprawia, że i Twoje wnętrze szybko może wzbogacić się o odpowiedni model.
A może lubisz bawić się dodatkami i często zmieniasz aranżację wnętrz? Lampa stołowa jest stworzona dla Ciebie! Wybierz model z abażurem, który łatwo wymienisz własnoręcznie, a otworzy się przed Tobą cały wachlarz możliwości!
Lubisz, kiedy wszystko do siebie pasuje i uwielbiasz posiadać niepowtarzalne przedmioty? Stwórz własnoręcznie abażur idealnie dopasowany do Twojego pomieszczenia! Masz wtedy pewność, że wzory i faktury w całym wnętrzu utworzą spójną i harmonijną całość.
Data publikacji: 11.03.2019