Wycinaki do chwastów – nowoczesny sposób plewienia

Chwasty to zmora każdego ogrodnika. Atakują nie tylko grządki warzywne i owocowe, ale również trawniki czy tereny porośnięte roślinnością ozdobną. Usuwanie ich to jedna z podstawowych czynności, jakie musimy wykonywać, by zapewnić hodowanym roślinom właściwe warunki do życia. Pomogą nam w tym wycinaki do chwastów.

Chcielibyśmy, by zasadzone przez nas owoce, warzywa czy kwiaty rosły zdrowo, wydawały obfity plon i pięknie kwitły. Zanim jednak niewielkie nasiona czy sadzonki przeistoczą się w dorodne okazy, będziemy musieli poświęcić im swój czas – nie tylko podlewając, nawożąc czy spulchniając glebę, ale także odchwaszczając stanowiska, na których rosną. To zadanie żmudne i męczące, tym bardziej że trzeba je regularnie powtarzać. To z kolei wiąże się głównie z wysiłkiem fizycznym i koniecznością przebywania w niewygodnej pozycji. Bolące plecy czy kolana to najczęstsze efekty długotrwałego odchwaszczania grządki czy trawnika. Unikniemy ich, jeśli wyposażymy się w wycinak do chwastów.

wycinakwycinakwycinakwycinak

Jak wygląda wycinak?

Kształtem przypomina trzonek, w jaki wyposażana jest łopata czy szpadel. Zakończenie trzonka wieńczą specjalne ostrza, które łatwo wbijają się w ziemię. Od góry wycinak wyposażony jest w uchwyt ułatwiający posługiwanie się narzędziem i pewne jego chwytanie. Posiada także wyrzutnik, który ułatwia pozbywanie się wyrwanych chwastów.

Jak działa wycinak?

Mechanizm działania urządzenia jest bardzo prosty. Wbijamy jego ostrza w miejscu, gdzie znajduje się roślina-szkodnik, którą chcemy

Wycinak do chwastówWycinak do chwastówWycinak do chwastówWycinak do chwastów

usunąć. Następnie obracamy o 180, wyciągamy z ziemi i za pomocą wyrzutnika usuwamy wyrwaną w ten sposób roślinę.

Zalety wycinaka

Tego typu wycinak, choć jest narzędziem nieskomplikowanym i bardzo łatwym w obsłudze, posiada wiele zalet, które znacząco wpływają na komfort wykonywanej pracy oraz nasze samopoczucie. Przede wszystkim umożliwia usuwanie chwastów bez konieczności schylania się i nadwerężania mięśni – korzystając z niego, zachowujemy bowiem postawę stojącą, która nie powoduje przeciążenia żadnych partii naszego ciała. Dodatkowo nie brudzimy sobie rąk, jak ma to miejsce podczas tradycyjnego odchwaszczania. Również usunięcie wyrwanej rośliny z wycinaka nie wymaga ingerencji naszych rąk, bowiem pozbywamy się jej za pomocą mechanizmu wyrzutni. Warto wspomnieć także o tym, że praca z wycinakiem tego typu jest znacznie mniej mecząca, a także o wiele wygodniejsza.

Wycinak sprawdzi się szczególnie podczas usuwania popularnie występujących u nas mleczy, lecz można go stosować także do innych roślin. To narzędzie będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli do odchwaszczenia mamy niewielkie powierzchnie grządek czy trawników bądź jeśli na naszym terenie pojawiają się tylko nieliczne okazy chwastów.

Data publikacji: 29.01.2016