Z czego wykonać pawlacz w przedpokoju

Pawlacze często bywają utożsamiane z meblem niemodnym, z niezbyt estetycznym zabudowywaniem przestrzeni, lub z tworzeniem swego rodzaju graciarni. Jednego nie można im jednak zarzucić. Spośród wszystkich szafek znajdujących się w domu, jako jedyne potrafią pomieścić naprawdę dużo przedmiotów.

Pawlacze w przedpokojuPawlacze w przedpokojuPawlacze w przedpokojuPawlacze w przedpokoju

Pawlacze bardzo często utożsamiamy z meblem, który ułatwia nam organizowanie oraz aranżację danej powierzchni. W przedpokoju pełni rolę schowka na klucze, obuwie, odzież sezonową. To tam zwykle trafiają te przedmioty, które mają znaczenie marginalne. Używamy ich tylko raz na jakiś czas, niesystematycznie. Nie potrzebujemy mieć ich na co dzień, na wyciągnięcie ręki, a już na pewno nie w miejscu powszechnie odwiedzanym przez osoby trzecie.

Co najczęściej przechowujemy w pawlaczach?

Do tych tajemniczych szafek – znajdujących się bardzo często tuż nad sufitem – chowamy sprzęt sportowy, odzież, pościele, koce, obuwie. Co ciekawe, nawet bardzo obszerne pawlacze, zwykle mamy wyładowane do samego końca.

Wymiary pawlacza – jak go tworzyć?

Całkowita szerokość pawlacza bardzo często jest jednoznaczna z szerokością naszego przedpokoju. Im szerszy pawlacz planujemy, tym bardziej wytrzymałe materiały do jego konstrukcji powinniśmy użyć. Na nośną konstrukcję pawlacza składa się masywna rama drewniana, wykonana najczęściej z łat sosnowych. Elementy konstrukcyjne łączymy ze sobą na tzw. zwidłowanie lub po prostu na nakładkę. Wymiary ramy muszą być bardzo dokładnie dopasowane do wymiarów przedpokoju – w innym przypadku pawlacz nie zmieści się nam w miejsce docelowe.

Konstrukcja drewniana to jedno, dwie pionowe listwy połączone poprzeczką o takich samych wymiarach to drugi element, niezbędny do tego, aby po połączeniu z poziomą ramą utworzyły otwartą, przednią ściankę pawlacza.

Mocowanie pawlacza do ściany powinno być wystarczająco mocne. W tym celu najczęściej stosujemy kołki lub wkręty. Wywiercamy otwory w bocznych ściankach pawlacza oraz w tylnej poprzeczce ramy. Następnie unosimy delikatnie ramę i umieszczamy ją dokładnie w miejscu przyszłego mocowania.

Miejsca na wywiercenie otworów oznaczamy także na ścianach przekładając długi kolec przez otwory wywiercone w ramie tak, by uzyskać na ścianie odpowiedni ślad.

Do wywiercania otworów w ścianie konieczne będzie użycie plastikowych kołków o średnicy 10 mm i długości 60 mm. Po wywierceniu otworów wbijamy w nie kołki, a następnie przykręcamy do nich poziomą ramę pawlacza, tę z długimi wkrętami do drewna.

 

Zanim zamontujemy przednią ścianę pawlacza, konieczne będzie wykonanie „podłogi”. Aby była ona mocna, najlepiej wykorzystać do tego grubą sklejkę lub sosnowe deski ułożone jedna obok drugiej.

Podłogę mocuje się do ramy wkrętami do drewna. Zewnętrzna warstwa podłogi powinna mieć charakter dekoracyjny. Dobrze będzie wyglądała cieńsza sklejka, wypolerowana lub w kolorze innych mebli znajdujących się w przedpokoju.

Przednią część konstrukcji pawlacza mocuje się do ścian – podobnie jak poziomą ramę i dodatkowo łączy ją z podłogą pawlacza na klej i na długie wkręty.

Drzwi pawlacza – dekoracyjne? 

Drzwiczki ażurowe CastoramaDrzwiczki ażurowe CastoramaDrzwiczki ażurowe CastoramaDrzwiczki ażurowe Castorama

Najłatwiejszą formą i jednocześnie bardzo dekoracyjną będą drzwi gotowe, drewniane. Wystarczy dobrać do nich jakieś gałki oraz przemalować delikatnie lakierem. Gotowe drzwi mocuje się na zawiasach do przedniej części ramy pawlacza.

Możemy też na górze pawlacza zawiesić drążek, na którym zawiśnie zasłonka.

Aby pawlacz wyglądał atrakcyjnie, warto go przemalować, zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Wnętrze szafki możemy też wyłożyć jakąś tapetą, tak aby przechowywane przedmioty nie zabrudziły się.

Po wykończeniu powierzchni przymocowuje się do drzwi odpowiednie uchwyty, np. dekoracyjne gałki, a od środka przykręca magnetyczne zameczki zabezpieczające drzwi przed otwieraniem się.

Uwaga. Jeśli nie chcemy zabudowywać całej wnęki, możemy zamontować jedynie półkę z płyty OSB lub gipsowo-kartonowej. Sposób tani i bardzo prosty.

Data publikacji: 11.02.2016