Choroby i szkodniki roślin ogrodowych

Gdy rośliny więdną, zmieniają kolor lub pojawiają się na nich różne dziwne narośle, potrzebna jest właściwa diagnoza, z większością chorób można sobie łatwo poradzić.

choroby

Przyczyną niektórych chorób są błędy pielęgnacyjne. Czasami zdarza się, że przesadzimy z podlewaniem lub zasuszymy rośliny, innym razem winne jest niedostosowane do potrzeb stanowisko świetlne lub niewłaściwie dobrana i nawożona gleba. Każdy z tych czynników ma duży wpływ na prawidłowy rozwój roślin, dlatego warto na bieżąco uzupełniać wiedzę na temat ich wymagań. Dzięki temu będziemy w stanie szybko i skutecznie wyeliminować czynnik chorobowy.

Gdy atakują grzyby

Rośliny najczęściej są atakowane przez choroby grzybowe. Ich zarodniki są wszechobecne, przenosi je wiatr, dlatego mamy niewielką szansę ochronić ogród przed tą niszczycielską siłą. Jedyna skuteczna metoda to opryski – są jednak dość inwazyjne, dlatego nie stosuje się ich w przydomowym ogródku. Jak w takim wypadku bronić naszych roślin przed atakiem?

Zacznijmy od ręcznego usuwania fragmentów zaatakowanych pleśnią (odrywamy je, zostawiając tylko zdrową tkankę). Pamiętajmy też, że grzyby lubią wilgotne środowisko – unikajmy więc przelewania roślin i namaczania liści w czasie podlewania. Im wcześniej wykryjemy pierwsze objawy zagrzybienia, tym większa szansa na uratowanie pobliskich sadzonek.

Musimy też wiedzieć, z czym mamy do czynienia – każdy rodzaj grzybów daje nieco inne symptomy:

- szara pleśń – jako pierwszy pojawia się szary, puszysty meszek, później można zaobserwować ciemne zarodniki. Skuteczne środki grzybobójcze: Topsin 500 S.C., Agrecol Rovral Aquaflo;

rdza – na liściach widoczne są rdzawe plamy, które przeradzają się w narośle (widoczne pod spodem).

mączniaki – liście, łodygi i owoce wyglądają, jakby były obsypane mąką (mączniak prawdziwy); gdy na liściach dodatkowo pojawiają się brązowe plamy, to z dużym prawdopodobieństwem jest to mączniak rzekomy. Możemy zaatakować je środkiem Agrecol Score 250 EC.

choroby

Jakie szkodniki atakują rośliny w ogrodzie?

Szkodniki zwykle dokonują mechanicznych uszkodzeń naszych roślin, żywiąc się ich częściami. Podobnie jak w przypadku grzybów – ważny jest czas reakcji i prawidłowe rozpoznanie problemu. Na szczęście bez specjalistycznej analizy można wyróżnić pewne symptomatyczne objawy, które powinny nas zaniepokoić (wskazują one na konkretne szkodniki):

- dziury w liściach – odpowiedzialne za nie mogą być chrząszcze, gąsienice motyli lub ślimaki. Szkodniki są niezwykle niebezpieczne – zjadają liście, pędy, korę (czasem nawet całą roślinę) lub drążą je od środka. Miejsce ich żerowania można dodatkowo poznać po pozostawionym przez nie śluzie;

uszkodzenia korzeni – larwy chrząszczy wyjadają korzenie od środka, proces może trwać nawet kilka lat. Zaatakowane przez nie rośliny więdną, żółkną, schną i często obumierają;

pozwijane i więdnące liście – może to oznaczać, że nerwy liści są nadgryzane przez larwy chrząszczy i gąsienice motyli (nimułkę, tukarza lub zwójkę). W takim przypadku stosujemy np. Target Agricolle;

przebarwienia liści – obumierające pąki kwiatów i żółte plamy mogą sygnalizować, że żerują na nich mączliki, żywiące się sokiem rośliny. Za zeschnięte i oplecione pajęczyną liście odpowiadać będą przędziorki, z kolei białe plamy wskazują na skoczka. Jest on bardzo niebezpieczny, ponieważ dodatkowo przenosi choroby wirusowe.

deformacje liści i pędów – w połączeniu z podłużnymi naroślami wskazują na żerowanie mszyc. Zwalczymy je np. preparatem Bayer Provado Combi Pin.