Zagrożenia płynące z zastosowania nieodpowiedniej ziemi do roślin balkonowych

Chcąc mieć piękne rośliny na balkonie i tarasie, nie możemy do ich uprawy stosować jakiegokolwiek podłoża. Użycie nieodpowiedniej ziemi (np. starej) będzie bowiem skutkowało nie tylko słabym kwitnięciem, ale i zapadaniem kwiatów na różne choroby. Jak to się dzieje? Zobaczmy!

nieodpowiednia ziemia do roślin balkonowych

Nieodpowiednia ziemia do roślin balkonowych – czyli jaka?

Ziemia, której używamy do sadzenia konkretnych roślin, powinna być przede wszystkim dopasowana do ich wymagań – w niektórych przypadkach będzie bardziej kwaśna, w innych mniej, niekiedy słabo, a niekiedy bardziej przepuszczalna. Jednak to nie wszystko. Ziemia powinna być też świeża i pochodzić ze znanego źródła. Oznacza to, że przesadzając rośliny czy tworząc nowe kwietniki na balkonie lub tarasie, nie możemy sobie ot tak zastosować gleby pozyskanej skądkolwiek. Oto dlaczego:

- w ziemi rozwijają się nie tylko odżywcze dla roślin mikroorganizmy, ale również pasożyty, bakterie i wirusy,

- potencjalne choroby, które dotknęły wybrany okaz i doprowadziły do jego śmierci, zagrażają nowym roślinom, które dostałyby tę samą ziemię,

- ziemia o nieznanym składzie może nie tylko sprawić, że rośliny będą niechętnie w niej rosły, ale wręcz przyczynić się do ich szybkiego zwiędnięcia i śmierci,

- podłoże powinno mieć pH odpowiadające danym roślinom,

- gleba pozyskana z losowego miejsca oprócz szkodliwych organizmów może także zawierać zalążki groźnych chwastów,

- często okazuje się być zbyt jałowa i za mało przepuszczalna, za kwaśna lub zbyt zasadowa.

nieodpowiednia ziemia do roślin balkonowych

Porada eksperta

Jeśli mamy sporo doniczek wypełnionych ziemią po przesadzonych lub obumarłych roślinach nie musimy jej koniecznie wyrzucać, ale przede wszystkim upewnijmy się, że nie jest ona zakażona. Możemy również pozbyć się z niej groźnych mikroorganizmów, prażąc ją w wysokiej temperaturze w piekarniku. Pamiętajmy, że wciąż użycie jej jest dość ryzykowne i koniecznie musimy ją wzbogacić o odpowiednie składniki odżywcze. Dopasujmy jej skład do zasadzanej rośliny.

Nieodpowiednia ziemia – co stanie się z roślinami balkonowymi?

nieodpowiednia ziemia do roślin balkonowych

Rośliny, które sadzimy w małych pojemnikach, mają ograniczone możliwości pobierania odpowiednich składników odżywczych, dlatego jeśli ziemia będzie miała nieodpowiednie właściwości, kwiaty nie będą się w niej czuły dobrze. Szybko mogą zacząć schnąć lub wręcz przeciwnie – gnić, a przede wszystkim będą narażone na choroby i działalność szkodników. Odpowiednie podłoże odżywia je na tyle dobrze, że są odporniejsze na wszelkie czynniki zewnętrzne.

Nie tylko składniki odżywcze ziemi do roślin balkonowych mają znaczenie, ale również jej skład fizyczny. Obecność piasku ją rozluźnia i zwiększa przepuszczalność, a torf zatrzymuje wilgoć. To, jakiej ziemi użyjemy zależy od potrzeb danej rośliny. Jednak gatunki wybierane na balkon czy taras mają podobne wymagania. Ziemia, którą zastosujemy będzie również miała wpływ na to, jak często będziemy musieli zasilać je wodą, warto więc poświęcić jej nieco uwagi.

Tutaj dowiemy się, jak wybrać odpowiednią ziemię do roślin balkonowych.