Uprawa roślin – wszystko o frezjach

Piękne, pachnące frezje często możemy podziwiać w bukietach. Czy da się je uprawiać na własną rękę? To roślina pochodząca z Afryki, dlatego należy stworzyć odpowiednie warunki, aby mogła rosnąć. Dowiedzmy się zatem!

Uprawa roślin – wszystko o frezjach

Frezja – fakty

Roślina ta została odkryta w Afryce, a dokładniej na Przylądku Dobrej Nadziei. Jej nazwa pochodzi od lekarza i botanika Friedricha Freese. Należy do niej niewiele, bo jedynie 6 gatunków. Nietrudno więc rozpoznać frezję. Ma charakterystyczne, silnie pachnące kwiaty o dzwonkowatym kształcie.

Wśród gatunków, które występują naturalnie spotkamy się jedynie z kolorem żółtym, różowym i purpurowym, jednak frezje hodowlane mogą przybrać prawie każdą barwę.
 

Czy wiesz, że…?

Frezja jest bardzo popularnym składnikiem perfum. Jej charakterystyczny zapach doskonale sprawdza się w kompozycjach wód toaletowych dla kobiet. Kwiat frezji obecny jest choćby w tak słynnych perfumach, jak Si Giorgio Armani czy Flowerbomb Viktor&Rolf.

Frezje rosną na ok. 45 cm wysokości. Gatunkiem, który uprawia się najczęściej jest frezja ogrodowa. Roślina ta należy do rodziny kosaćcowatych.

Przeczytaj także: Jakie tuje zasadzić w ogrodzie?

Uprawa roślin – wszystko o frezjach

Uprawa frezji w Polsce

Mimo że roślina ta pochodzi z Afryki, nie jest przyzwyczajona jedynie do ciepła. Na Przylądku Dobrej Nadziei panują częste zmiany klimatu, dlatego frezja znalazła sposób na to, aby się na nie uodpornić – dzieje się to dzięki bulwie.

Możemy uprawiać je również w Polsce, jednak zimy w naszym kraju ta roślina nie przetrwa w gruncie. Jest jednak sposób na to, aby przeżyła. Jak więc uprawiać frezję w Polsce?

Przede wszystkim musimy wybrać dla niej słoneczne stanowisko i często ją zraszać, pochodzi bowiem z terenów o dużej wilgotności. Posadźmy ją na przełomie kwietnia i maja. Cebulki należy umieścić w gruncie na głębokość ok. 5-8 cm i w odstępach, które są nie mniejsze niż ok. 18 cm. Odpowiednie dla frezji podłoże jest lekkie i przepuszczalne, o nieco zasadowym odczynie – możemy celować w glebę piaszczysto-gliniastą.

Frezję możemy uprawiać w ogrodzie, w gruncie. Jednak lepiej będzie kwitła w donicach, w których łatwiej ją również przezimujemy. Nadaje się więc na balkony i tarasy, a także do pomieszczeń. Frezje uprawiane w gruncie należy w październiku wykopać i ich bulwy umieścić w ciepłym, przewiewnym pomieszczeniu. Temperatura powietrza powinna wynosić nawet 25°C.

Kwitnienie frezji

Frezja zakwita około 4 miesięcy od posadzenia, możemy więc podziwiać jej kwiaty latem. Możliwe jest jednak pobudzenie jej do kwitnienia również wiosną. W tym celu powinniśmy posadzić cebulki nie w kwietniu, a na przełomie sierpnia i września. Bo przezimowaniu, kiedy tworzą się liście, tak uprawiana frezja kwitnie wiosną.

Tę szczególnie ozdobną roślinę możemy także hodować na kwiat cięty np. w szklarni. Często stanowi element pięknych i wonnych bukietów, również ślubnych. Uprawiana w ogrodzie również może ozdobić jadalnię, gdy umieścimy jej kwiaty w wazonie na stole. Frezja jest zatem rośliną wieloletnią, którą, odpowiednio uprawiając, możemy cieszyć się co roku.

 

Data publikacji: 30.10.2017