Produkty

Dlaczego warto postawić na aerator?

Dlaczego warto postawić na aerator?

Aeratory to urządzenia, które są nie tylko trudne z nazwy, lecz mogą również wykonywać trudne zadania. Z wyglądu przypominają kosiarki i podobnie jak one są przeznaczone do tego, aby nasz trawnik wygląd jak najbardziej korzystnie. Przedstawiamy krótki niezbędnik o aeratorach.

 

Zastosowanie

Aerator jest urządzeniem, w które powinien wyposażyć się każdy, kto posiada trawnik. Jest on kluczowy przy regeneracji trawnika po zimie, ale nie tylko, ponieważ jesteśmy w stanie zastosować go również w trakcie sezonu. Aerator skutecznie napowietrza glebę, służy do niszczenie skorupy i siewek chwastów, jest nam w stanie pomóc także przy usuwaniu mchu.   

Jak to działa?

Działanie aeratora jest na pozór niezbyt skomplikowane. Chodzi bowiem przede wszystkim o to, aby w podłożu zostały wyrobione specjalne otwory. Aerator sprawia, że są one wykonane wyjątkowo precyzyjnie, z określoną co do milimetra szerokością i głębokością. W zależności od konkretnego rodzaju, urządzenie to może składać się z kilku elementów roboczych w kształcie gwiazd z blachy lub stalowych prętów, które obracają się na jednej osi lub wału, na którym umieszczone są rurki i zęby bardzo ostro zakończone – to właśnie one są odpowiedzialne za tworzenie otworów.

Rodzaje aeratorów

Jednym z najbardziej powszechnych rozwiązań są urządzenia ręczne, przypominające grabie na kółkach. Coraz bardziej popularne stają się jednak aeratory, które nie wymagają od nas tak dużego zaangażowania własnych sił. Mowa tutaj o urządzeniach elektrycznych i akumulatorowych, zalecanych głównie do mniejszych powierzchni, ze względu na mniejszą moc, przekładającą się na wydajność. Maszyny elektryczne i akumulatorowe są stosunkowo tanie i lekkie, w przeciwieństwie do spalinowych, które charakteryzują się z kolei zdecydowanie największą mocą. Alternatywnymi rozwiązaniami w przypadku aeracji są też specjalne nakładki na buty z kilkucentymetrowymi gwoździami. Do tego procesu możemy wykorzystać również klasyczne widły amerykańskie lub walec z kolcami.

Maksimum korzyści

Zastosowanie aeratora kryje w sobie całą masę zalet. Dzięki otworom jakie wykonuje, nasza gleba rozluźnia się i napowietrza. Należy przy tym pamiętać, że jest ona jedynie nakłuwana, a nie jak w przypadku zastosowania wertykulatora, nacinana. Mimo tego, penetrowana jest znacznie głębiej. Wpływa to niezwykle korzystnie na nasz trawnik, który krzewi się na nowo, pobudzając do właściwego rośnięcia. Masa korzeni traw zwiększa się wówczas w znaczącym stopniu, a darń trawnika odpowiednio wyrównuje.

Zabieg aeracji możemy powtarzać nawet kilka razy w ciągu całego sezonu. W Polsce najlepszym okresem do tego typu działań jest lipiec oraz początek jesieni. Kilkakrotne wykonywanie takiego zabiegu powoduje, że nasz trawnik jest zdecydowanie bardziej elastyczny, szybciej się regeneruje i co bardzo ważne - lepiej odpowiada na nawożenie.

Warto pamiętać, że…

Aeracji nie powinniśmy wykonywać, gdy gleba jest znacząco wilgotna. Należy pamiętać również o tym, że trawniki mocno eksploatowane powinny być poddawane takiemu zabiegowi do 2 razów rocznie – wówczas osiągamy najbardziej wymierną korzyść. Po aeracji trawnik należy przystrzyc na około 3 cm wysokości, usuwając z niego wszystkie resztki. Niezwykle ważny jest również odstęp pomiędzy nakłuwanymi otworami, które na luźniejszej powierzchni powinny być rozmieszczone co około 15 cm, a na cięższej co około 10 cm.

 

 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Co to jest wertykulator? Do czego służy?

Co to jest wertykulator? Do czego służy?
Wertykulator to urządzenie ogrodowe, które tworzy w glebie podłużnych nacięć. Ma to prowadzić do poprawy gospodarki powietrzno-wodnej w niższyc...
Czytaj więcej

Ogród budzi się z zimowego snu – prace wiosenne

Ogród budzi się z zimowego snu – prace wiosenne
Wiosna to jedna z najpiękniejszych pór roku – rośliny budzą się z zimowego snu, wydając kolejno nowe liście, a także kwiaty. Krajobraz staje się...
Czytaj więcej

Jaki aerator wybrać?

Jaki aerator wybrać?
Jeśli ozdobą naszego ogrodu ma być wypielęgnowany i starannie utrzymany trawnik, jego wygląd wymaga nakładu pracy i sił. Znacznie ułatwimy sobie pracę...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Dlaczego warto postawić na aerator?