Produkty

Co to jest aerator?

Co to jest aerator?

Aerator to specjalne urządzenie służące do napowietrzania i spulchniania gleby za pomocą ostro zakończonych zębów lub rurek. Celem aeracji gleby jest stymulacja trawy do lepszego krzewienia się i wzrostu. Jeśli szukasz informacji na temat tego, do czego służy aerator, jakie są rodzaje aeratorów i który z nich warto wybrać, przeczytaj nasz artykuł, który odpowie na wszystkie Twoje pytania. 

Przejdź do następnych akapitów:

Co to jest aerator?

Aerator to urządzenie do stosowania w ogródku lub na działce, które stanowi nieodzowną pomoc w przypadku problemów z krzewieniem się trawnika. Zabieg aeracji często jest stosowany po zimie, żeby pomóc trawie rosnąć poprzez rozluźnienie i napowietrzenie gleby. Można też powtarzać go wielokrotnie w czasie sezonu, by dodatkowo utrwalić ten efekt. Zabieg ten jest porównywalny z wertykulacją, z tym że jest od niej zdecydowanie delikatniejszy (darń podlega jedynie nakłuwaniu, a nie nacinaniu, głębsza jest także penetracja w głąb gleby).

Warto wspomnieć o najważniejszych częściach urządzenia, jakim jest aerator. Co to jest? Chodzi o zęby lub rurki, które osadzone są na obracającym się wale. Otwory wycinane w glebie za jego pomocą mają średnicę 15-18 mm i osiągają głębokość 8-10 cm.

Aerator ręczny Verve 5 ostrzy

Do czego służy aerator i dlaczego warto go stosować?

Jeżeli posiadasz ogródek lub działkę, na pewno zależy Ci na tym, żeby wyglądały one tak pięknie, jak to tylko możliwe – zwłaszcza w sezonie, kiedy następuje rozkwit roślinności. Żeby to osiągnąć, zwykle po każdej zimie trzeba zaczynać od podstaw, czyli pielęgnacji trawnika. Niskie temperatury i nieustanna wilgoć mają na niego zdecydowanie niszczący wpływ, co szczególnie rzuca się w oczy w pierwszych momentach wiosny – kiedy cała przyroda budzi się do życia. Właśnie w takich sytuacjach najbardziej przydaje się aerator!

Do czego służy aerator? Jego dokładne działanie polega na tworzeniu w glebie niewielkich otworków, poprzez które do środka przedostaje się powietrze. Dzięki temu zwiększa się elastyczność trawnika, a źdźbła są pobudzane do wzrostu – zupełnie tak, jakby wzięły głęboki wdech i zyskały większą chęć do życia.

Korzyści ze stosowania aeratorów

Warto wspomnieć o jeszcze jednej korzyści, którą daje aerator. Co to jest? Okazuje się, że aeracja nie tylko przyczynia się do napowietrzenia gleby, ale powoduje także lepsze wnikanie wody i nawozów – co samo w sobie również pozytywnie wpływa na krzewienie się murawy. Dzięki temu zwiększają się również możliwości regeneracyjne trawy, co w praktyce oznacza tyle, że jeśli zostanie ona podeptana, to odrośnie łatwiej i szybciej.

Jeżeli trawnik w Twoim ogródku ma sporą powierzchnię, aerator to urządzenie stworzone specjalnie dla Ciebie. Poprzez płytkie, pionowe nakłuwanie darni, usuwana jest jej „stara”, martwa warstwa, która z wyglądu przypomina nieco filc. To bardzo ważne, bo w tej starej warstwie mogą rozwijać się chorobotwórcze bakterie czy grzyby. Jej usunięcie sprawi, że trawa dostanie dawkę tlenu i światła, co będzie dla niej jak ożywczy wiosenny oddech. Teraz woda, tlen oraz składniki odżywcze z nawozu będą przedostawać się do wnętrza gleby znacznie łatwiej, a efekty zobaczysz już wkrótce po wykonaniu zabiegu.

aeracja trawnika

Aeracja trawnika przynosi również inne korzyści. Jedną z nich jest fakt, że pomaga ona pozbyć się niechcianego mchu i chwastów. To dobra wiadomość szczególnie dla tych, którzy chcą ograniczyć stosowanie chemicznych środków chwastobójczych – tak przecież szkodliwych dla zdrowej części roślinności. Aeracja jest zabójcza dla chwastów, ale nie uszkadza jednocześnie korzeniącej się trawy – jest to więc niemal idealne rozwiązanie do przydomowych ogródków.

Kiedy przeprowadzać aerację?

Optymalnie należy przeprowadzić aerację dwa razy do roku – na wiosnę oraz późnym latem. Pierwszy raz ma na celu odświeżenia murawy po okresie zimowym, drugi – przygotowanie jej na nadejście zimniejszych miesięcy. Koniecznie trzeba pamiętać, że proces aeracji można przeprowadzać dopiero od drugiego roku po założeniu trawnika!

Przed wykonaniem aeracji należy skosić trawę do wysokości ok. 2-3 cm, a następnie obficie podlać. Ziemia pod murawą musi być bowiem bardzo wilgotna. Przed przystąpieniem do wykonania procesu trzeba odczekać, aż woda mocno wsiąknie – powierzchnia trawnika musi być sucha. Przeprowadzenie aeracji natychmiast po podlaniu trawy może poskutkować jej zniszczeniem, ten ostatni krok jest więc bardzo ważny.

Rodzaje aeratorów

Na rynku istnieje wiele rodzajów aeratorów, dzięki czemu każdy może dobrać takie urządzenie, które najlepiej będzie odpowiadać na jego potrzeby. Jakie aeratory są najczęściej spotykane?

Aeratory ręczne

Ten rodzaj urządzeń najlepiej sprawdza się do trawników o niewielkiej powierzchni. Aerator ręczny pozwala na poddanie aeracji mniejszej powierzchni trawnika niż np. w przypadku urządzeń spalinowych lub elektrycznych, ale dla wielu jest to narzędzie w zupełności wystarczające. Aeracja trawnika za jego pomocą jest bardzo ekologiczna, bo nie zużywa się energii ani nie zanieczyszcza środowiska żadnym paliwem.

Inna korzyść wynika z faktu, że aerator ręczny jest niezwykle mobilny, bo nie wymaga podłączania do prądu – a więc odpada też konieczność używania kabla. Tę ostatnią cechę warto wziąć pod uwagę szczególnie wtedy, gdy ma się w ogródku dużo krzewów i drzew. Konieczność manewrowania między nimi z kablem mogłaby znacznie utrudnić użytkowanie, a efekty z pewnością byłyby mniej dokładne.

Aeratory elektryczne

W sklepach dostępne są również takie rodzaje aeratorów, które sprawdzą się w przypadku trawników o większej powierzchni. Ich napowietrzanie za pomocą pracy własnych rąk byłoby monotonne i zdecydowanie zbyt męczące. Na szczęście z pomocą przychodzą aeratory elektryczne! Proces aeracji dzięki zastosowaniu napędu elektrycznego w urządzeniu przebiega znacznie szybciej i łatwiej. Co również istotne, taka maszyna działa względnie cicho (a to dla niektórych ważna cecha). Ich cena nie jest wygórowana, sprawiając, że urządzenia te są często wybierane do pielęgnacji ogródków o dużej powierzchni.

Aerator wertykulator 2 w 1 MacAllister 1400 W

Aeratory akumulatorowe

Zasada ich działania jest podobna, jak w przypadku aeratorów elektrycznych, z tym że urządzenia te nie są ograniczone kablem. Świetnie sprawdzają się one w przypadku działek o średniej wielkości. Przed ich zakupem należy wziąć jednak pod uwagę fakt, że aeratory akumulatorowe działają głośniej niż elektryczne.

Wadą aeratorów akumulatorowych jest fakt, że mają one ograniczony czas działania, który zwykle wystarczy tylko na kilkadziesiąt minut nieprzerwanej pracy. W przypadku sporej działki nie jest to zbyt dużo, warto więc najpierw dobrze rozważyć decyzję o zakupie takiego urządzenia.

Aeratory spalinowe

Aeratory spalinowe są dobrą alternatywą w stosunku do aeratorów akumulatorowych. Działają co prawda najgłośniej ze wszystkich, ale praca z ich użyciem nie jest w żaden sposób ograniczona: ani przestrzennie, ani czasowo. Stosowanie takich urządzeń z pewnością nie jest jednak dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na dbałości o dobro środowiska naturalnego.

Aeratory zakładane na buty

Co to jest aerator wkładany na buty? To specjalne „zęby”, które przyczepia się do podeszwy wystającymi elementami skierowanymi ku dołowi. Taki aerator da się efektywnie stosować tylko na niewielkich powierzchniach. Aeracja trawnika za jego pomocą może być dobrą metodą na spędzenie wolnego czasu lub alternatywą dla ćwiczeń fizycznych; lepiej jednak nie stosować jej na dużej powierzchni, gdyż cały proces może być wtedy zbyt czasochłonny i męczący.

co to jest aerator

Parametry aeratorów

Aeratory posiadają różnorodne parametry, które warto wziąć pod uwagę przed ich zakupem. Ostateczny wybór zależy oczywiście od tego, jak „wymagająca” jest powierzchnia trawnika, na którym urządzenie będzie używane. Poniżej przedstawiamy najważniejsze parametry aeratorów, na które warto zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się na konkretny model.  

  • Szerokość robocza – to szerokość pasa gleby, który poddawany jest procesowi aeracji po jednorazowym przejechaniu urządzeniem. Największą szerokość roboczą mają aeratory spalinowe oraz elektryczne – waha się ona w granicach 35-50 cm. Dla porównania, aeratory wkładane na buty pozwalają na napowietrzenie tylko ok. 20-30 cm. pasa zieleni.

  • Głębokość robocza – to długość, na którą wystające elementy (zęby, rurki, kolce) wnikają w głąb podłoża. W przypadku aeratorów elektrycznych i spalinowych wartość ta wynosi od 2 do nawet 25 cm. Nakładki na buty pozwalają perforować glebę jedynie na głębokości 3-5 cm.

  • Moc – ta właściwość dotyczy jedynie urządzeń napędzanych spalinowo lub elektrycznie. Moc tych pierwszych waha się w granicach 2,5-6 KM, natomiast drugich 500-2000 W. Tak duża rozbieżność może powodować trudności podczas decyzji zakupowych, dlatego warto wiedzieć, że słabsze aeratory elektryczne polecane są do napowietrzania niewielkich powierzchni, a mocniejsze do bardzo dużych działek.

  • Waga – do najcięższych aeratorów należą oczywiście urządzenia spalinowe, które „dźwigają” ze sobą silnik. Ich waga może sięgać nawet 100 kg! To oczywiście jednak wartość skrajna, bo standardowe spalinowe aeratory ogrodnicze ważą do 40 kg, natomiast elektryczne – do 20 kg. Są to więc parametry, które pozwalają eksploatować urządzenie bez większego trudu.

do czego służy aerator

Podsumowanie

Aerator to jedno z najbardziej niezbędnych urządzeń, jeśli chodzi o pielęgnację trawnika. Dzięki niemu można przeprowadzić proces zmiękczania i napowietrzania gleby, w konsekwencji czego trawa krzewi się i lepiej rośnie. W sklepach występują różne rodzaje aeratorów, które dzieli się ze względu na zastosowany w nich napęd. Im większa moc i silniejszy napęd aeratora, tym większą powierzchnię trawnika można poddać napowietrzaniu za jego pomocą. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyboru właściwego dla Ciebie urządzenia, przeczytaj nasz artykuł: Jaki aerator wybrać?

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Aerator wertykulator 2 w 1 – czy warto? Test wielofunkcyjnego urządzenia

Aerator wertykulator 2 w 1 – czy warto? Test wielofunkcyjnego urządzenia
Wraz z nadejściem wiosny na działce niezbędne jest wykonanie prac, które przyspieszą późniejszy rozwój roślin i poprawią wygląd p...
Czytaj więcej

Co to jest wertykulator? Do czego służy?

Co to jest wertykulator? Do czego służy?
Wertykulator to urządzenie ogrodowe, które tworzy w glebie podłużnych nacięć. Ma to prowadzić do poprawy gospodarki powietrzno-wodnej w niższyc...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - aeracja trawnika po zimie krok po kroku

Instrukcja wideo - aeracja trawnika po zimie krok po kroku
Aeracja trawnika to jeden z etapów pielęgnacji trawnika po zimie – niestety dość często pomijany. Dlaczego warto ją przeprowadzić i jak t...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Co to jest aerator?