icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Co to jest aerator i jakie są korzyści jego używania?

Celem aeracji gleby jest stymulacja trawy do lepszego krzewienia się i wzrostu. Jeśli szukasz informacji na temat tego, do czego służy aerator, jakie są rodzaje aeratorów i który z nich warto wybrać, przeczytaj nasz artykuł, który odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Regularne używanie aeratora jest konieczne w przypadku ukształtowanego już trawnika. Jeśli dopiero zamierzamy go zasadzić, niezbędne do tego celu będzie skuteczniejsze spulchnienie gleby, w czym pomoże nam glebogryzarka lub kilkukrotne użycie wertykulatora. 

Co to jest aerator? 

Aerator do trawnika to urządzenie do stosowania w ogródku lub na działce, które stanowi nieodzowną pomoc w przypadku problemów z krzewieniem się trawnika. Zabieg aeracji często stosowany jest po zimie, żeby pomóc trawie rosnąć poprzez rozluźnienie i napowietrzenie gleby. Można też powtarzać go wielokrotnie w czasie sezonu, by dodatkowo utrwalić ten efekt. Zabieg ten jest porównywalny z wertykulacją, z tym że jest od niej zdecydowanie delikatniejszy (darń podlega jedynie nakłuwaniu, a nie nacinaniu, głębsza jest także penetracja w głąb gleby).

Warto wspomnieć o najważniejszych częściach urządzenia, jakim jest aerator. Co to jest? Chodzi o zęby lub rurki, które osadzone są na obracającym się wale. Otwory wycinane w glebie za jego pomocą mają średnicę 15-18 mm i osiągają głębokość 8-10 cm.

Do czego służy aerator i dlaczego warto go stosować? 

Jeżeli posiadasz ogródek lub działkę, na pewno zależy Ci na tym, żeby wyglądały one tak pięknie, jak to tylko możliwe – zwłaszcza w sezonie, kiedy następuje rozkwit roślinności. Żeby to osiągnąć, zwykle po każdej zimie trzeba zaczynać od podstaw, czyli pielęgnacji trawnika. Niskie temperatury i nieustanna wilgoć mają na niego zdecydowanie niszczący wpływ, co szczególnie rzuca się w oczy w pierwszych momentach wiosny – kiedy cała przyroda budzi się do życia. Właśnie w takich sytuacjach najbardziej przydaje się aerator!

Do czego służy aerator do trawnika? Jego dokładne działanie polega na tworzeniu w glebie niewielkich otworków, poprzez które do środka przedostaje się powietrze. Dzięki temu zwiększa się elastyczność trawnika, a źdźbła są pobudzane do wzrostu – zupełnie tak, jakby wzięły głęboki wdech i zyskały większą chęć do życia.

aeratoraeratoraeratoraerator

Korzyści ze stosowania aeratorów

Warto wspomnieć o jeszcze jednej korzyści, którą daje aerator. Co to jest? Okazuje się, że aeracja nie tylko przyczynia się do napowietrzenia gleby, ale powoduje także lepsze wnikanie wody i nawozów – co samo w sobie również pozytywnie wpływa na krzewienie się murawy. Dzięki temu zwiększają się również możliwości regeneracyjne trawy, co w praktyce oznacza tyle, że jeśli zostanie ona podeptana, to odrośnie łatwiej i szybciej.

Jeżeli trawnik w Twoim ogródku ma sporą powierzchnię, aerator to urządzenie stworzone specjalnie dla Ciebie. Poprzez płytkie, pionowe nakłuwanie darni, usuwana jest jej „stara”, martwa warstwa, która z wyglądu przypomina nieco filc. To bardzo ważne, bo w tej starej warstwie mogą rozwijać się chorobotwórcze bakterie czy grzyby. Jej usunięcie sprawi, że trawa dostanie dawkę tlenu i światła, co będzie dla niej jak ożywczy wiosenny oddech. Teraz woda, tlen oraz składniki odżywcze z nawozu będą przedostawać się do wnętrza gleby znacznie łatwiej, a efekty zobaczysz już wkrótce po wykonaniu zabiegu.

Aeracja trawnika przynosi również inne korzyści. Jedną z nich jest fakt, że pomaga ona pozbyć się niechcianego mchu i chwastów. To dobra wiadomość szczególnie dla tych, którzy chcą ograniczyć stosowanie chemicznych środków chwastobójczych – tak przecież szkodliwych dla zdrowej części roślinności. Aeracja jest zabójcza dla chwastów, ale nie uszkadza jednocześnie korzeniącej się trawy – jest to więc niemal idealne rozwiązanie do przydomowych ogródków.

Kiedy przeprowadzić aerację? 

Optymalnie należy przeprowadzić aerację dwa razy do roku – na wiosnę oraz późnym latem. Pierwszy raz ma na celu odświeżenia murawy po okresie zimowym, drugi – przygotowanie jej na nadejście zimniejszych miesięcy. Koniecznie trzeba pamiętać, że proces aeracji można przeprowadzać dopiero od drugiego roku po założeniu trawnika!

Przed wykonaniem aeracji należy skosić trawę do wysokości ok. 2-3 cm, a następnie obficie podlać. Ziemia pod murawą musi być bowiem bardzo wilgotna. Przed przystąpieniem do wykonania procesu trzeba odczekać, aż woda mocno wsiąknie – powierzchnia trawnika musi być sucha. Przeprowadzenie aeracji natychmiast po podlaniu trawy może poskutkować jej zniszczeniem, ten ostatni krok jest więc bardzo ważny.

Rodzaje aeratorów – jaki wybrać? 

Na rynku istnieje wiele rodzajów aeratorów, dzięki czemu każdy może dobrać takie urządzenie, które najlepiej będzie odpowiadać na jego potrzeby. Jakie aeratory są najczęściej spotykane?

Aeratory ręczne

Ten rodzaj urządzeń najlepiej sprawdza się do trawników o niewielkiej powierzchni. Aerator ręczny pozwala na poddanie aeracji mniejszej powierzchni trawnika. Aeracja trawnika za jego pomocą jest bardzo ekologiczna, bo nie zużywa się energii ani nie zanieczyszcza środowiska żadnym paliwem.

Inna korzyść wynika z faktu, że aerator ręczny jest niezwykle mobilny, bo nie wymaga podłączania do prądu. Tę ostatnią cechę warto wziąć pod uwagę szczególnie wtedy, gdy ma się w ogródku dużo krzewów i drzew. Konieczność manewrowania między nimi z kablem mogłaby znacznie utrudnić użytkowanie, a efekty z pewnością byłyby mniej dokładne.

Aeratory elektryczne

W sklepach dostępne są również takie rodzaje aeratorów, które sprawdzą się w przypadku trawników o większej powierzchni. Ich napowietrzanie za pomocą pracy własnych rąk byłoby monotonne i zdecydowanie zbyt męczące. Na szczęście z pomocą przychodzi aerator elektryczny! Proces aeracji dzięki zastosowaniu napędu elektrycznego w urządzeniu przebiega znacznie szybciej i łatwiej. Co również istotne, taka maszyna działa względnie cicho (a to dla niektórych ważna cecha). Aerator elektryczny nie jest drogi, dzięki czemu to urządzenie jest często wybierane do pielęgnacji ogródków o dużej powierzchni.

Aeratory akumulatorowe

Zasada ich działania jest podobna, jak w przypadku aeratorów elektrycznych, z tym że urządzenia te nie są ograniczone kablem. Świetnie sprawdzają się one w przypadku działek o średniej wielkości. Przed ich zakupem należy wziąć jednak pod uwagę fakt, że aeratory akumulatorowe działają głośniej niż elektryczne.

Wadą aeratorów akumulatorowych jest także to, że mają one ograniczony czas działania, który zwykle wystarczy tylko na kilkadziesiąt minut nieprzerwanej pracy. W przypadku sporej działki nie jest to zbyt dużo, warto więc najpierw dobrze rozważyć decyzję o zakupie takiego urządzenia.

Aeratory spalinowe

Aerator spalinowy jest dobrą alternatywą w stosunku do aeratora akumulatorowego. Działa co prawda najgłośniej ze wszystkich, ale praca z jego użyciem nie jest w żaden sposób ograniczona: ani przestrzennie, ani czasowo. Aerator spalinowy z pewnością nie jest jednak dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na dbałości o dobro środowiska naturalnego.

Aeratory zakładane na buty

Co to jest aerator wkładany na buty? To specjalne „zęby”, które przyczepia się do podeszwy wystającymi elementami skierowanymi ku dołowi. Taki aerator da się efektywnie stosować tylko na niewielkich powierzchniach. Aeracja trawnika za jego pomocą może być dobrą metodą na spędzenie wolnego czasu lub alternatywą dla ćwiczeń fizycznych; lepiej jednak nie stosować jej na dużej powierzchni, gdyż cały proces może być wtedy zbyt czasochłonny i męczący.

aeratoraeratoraeratoraerator

Parametry aeratorów

Aeratory posiadają różnorodne parametry, które warto wziąć pod uwagę przed ich zakupem. Ostateczny wybór zależy oczywiście od tego, jak „wymagająca” jest powierzchnia trawnika, na którym urządzenie będzie używane. Poniżej przedstawiamy najważniejsze parametry aeratorów, na które warto zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się na konkretny model.  

  • Szerokość robocza – to szerokość pasa gleby, który poddawany jest procesowi aeracji po jednorazowym przejechaniu urządzeniem. Największą szerokość roboczą mają aeratory spalinowe oraz elektryczne – waha się ona w granicach 35-50 cm. Dla porównania, aeratory wkładane na buty pozwalają na napowietrzenie tylko ok. 20-30 cm pasa zieleni.

  • Głębokość robocza – to długość, na którą wystające elementy (zęby, rurki, kolce) wnikają w głąb podłoża. W przypadku aeratorów elektrycznych i spalinowych wartość ta wynosi od 2 do nawet 25 cm. Nakładki na buty pozwalają perforować glebę jedynie na głębokości 3-5 cm.

  • Moc – ta właściwość dotyczy jedynie urządzeń napędzanych spalinowo lub elektrycznie. Moc tych pierwszych waha się w granicach 2,5-6 KM, natomiast drugich 500-2000 W. Tak duża rozbieżność może powodować trudności podczas decyzji zakupowych, dlatego warto wiedzieć, że słabsze aeratory elektryczne polecane są do napowietrzania niewielkich powierzchni, a mocniejsze do bardzo dużych działek.

  • Waga – do najcięższych aeratorów należą oczywiście urządzenia spalinowe, które „dźwigają” ze sobą silnik. Ich waga może sięgać nawet 100 kg! Standardowe spalinowe aeratory ogrodnicze ważą do 40 kg, natomiast elektryczne – do 20 kg. Są to więc parametry, które pozwalają eksploatować urządzenie bez większego trudu.

Aerator to jedno z najbardziej niezbędnych urządzeń, jeśli chodzi o pielęgnację trawnika. Dzięki niemu można przeprowadzić proces zmiękczania i napowietrzania gleby, w konsekwencji czego trawa krzewi się i lepiej rośnie. Warto posiadać aerator w swoim garażu. U nas znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do swojego ogrodu!

 

Data publikacji: 11.03.2019