Do czego wykorzystać kamień szlifierski?

Kamienie szlifierskie to akcesoria, które stosowane są w połączeniu z rozmaitymi urządzeniami wykorzystywanymi w warsztatach. Można je łączyć z wiertarkami, szlifierkami kątowymi lub stołowymi oraz urządzeniami wielofunkcyjnymi w wersjach mini. Ich zastosowanie jest niezwykle szerokie i daje doskonałe możliwości obróbki wielu materiałów – są więc niezbędne podczas samodzielnego majsterkowania oraz sprawdzają się przy pracach konstrukcyjnych czy remontowych.

Rodzaje kamieni szlifierskich

Kamienie szlifierskie, zwane również ściernicami, występują pod wieloma postaciami. Mogą to być duże tarczowe kamienie ścierne stosowane w szlifierkach stołowych, tarcze garnkowe z powierzchnią ścierną w kształcie pierścienia czy też ściernice trzpieniowe nasadzane na rozmaite elektronarzędzia.

Tarczowe kamienie ścierne doskonale sprawdzają się przy szlifowaniu zgrubnym oraz nadają się do ostrzenia rozmaitych narzędzi. Garnkowych używa się przy agresywnym szlifowaniu różnego rodzaju kamieni i materiałów budowlanych, takich jak cegła, beton, asfalt. Kamienie trzpieniowe występują natomiast w kilku kształtach i pozwalają na bardziej precyzyjną obróbkę rozmaitych materiałów.

small_kamienie_szlifierskiesmall_kamienie_szlifierskiesmall_kamienie_szlifierskiesmall_kamienie_szlifierskie

Kiedy stosować kamienie szlifierskie?

Zastosowanie kamieni szlifierskich jest niezwykle szerokie. W zależności od wybranego modelu możemy zająć się, jak sama nazwa wskazuje, szlifowaniem – zarówno zgrubnym, jak i bardziej precyzyjnym. Na tym się jednak nie kończy funkcjonalność tych elementów. Doskonale nadają się do obróbki rozmaitych materiałów – ich kształtowania i odpowiedniego wypolerowania.

Wybór odpowiednich tarcz i końcówek pozwala na pracę w drewnie, metalu, szkle, ceramice, kamieniach, a nawet tworzywach sztucznych. To również niezastąpione akcesorium podczas usuwania starych warstw malarskich, lakierniczych, klejowych czy żywicznych – za ich pomocą możemy przywrócić nasze drewniane meble do pierwotnego stanu i wykończyć je według własnych oczekiwań. Kamienie szlifierskie doskonale sprawdzają się też w roli ostrzałki do narzędzi tnących, a specjalne ściernice trzpieniowe umożliwią nam naostrzenie także piły łańcuchowej.

Porada eksperta

Podczas wyboru kamieni szlifierskich pamiętajmy o sprawdzeniu ich parametrów – różnią się one od siebie nie tylko kształtem i rozmiarem, ale również gradacją (czyli mogą mieć drobniejsze lub większe ziarna ścierne) oraz składem mineralnym. Na tej podstawie będziemy mogli określić przeznaczenie każdego z kamieni szlifierskich.

szlifowanie_kamieniemszlifowanie_kamieniemszlifowanie_kamieniemszlifowanie_kamieniem

Szlifowanie na mokro i na sucho

Ważnym parametrem przy kupnie ściernic jest również ich przystosowanie do szlifowania na sucho lub na mokro. Przy długotrwałych i wymagających pracach na twardych materiałach warto wybierać kamienie do pracy na mokro – obróbka przy użyciu wody nie będzie generowała pyłu, a także zapobiegnie przegrzewaniu się powierzchni, na której pracujemy. Kamienie szlifierskie do pracy na sucho najczęściej stosowane są przy nieco szybszych obróbkach wykończeniowych wymagających więcej precyzji.

Kamienie_szlifierskie_CondorKamienie_szlifierskie_CondorKamienie_szlifierskie_CondorKamienie_szlifierskie_Condor