Elementy instalacji centralnego ogrzewania - z czego się składa?

Centralne ogrzewanie stało się w dzisiejszych czasach normą. Jest to podstawowy sposób utrzymywania optymalnej temperatury we wnętrzu budynku. Farelka lub kominek w każdym pomieszczeniu to nie najlepsze rozwiązanie. Sprawdź zatem, co wchodzi w skład centralnego ogrzewania i dlaczego warto na nie postawić?

Do czego służy instalacja centralnego ogrzewania?

Jak sama nazwa wskazuje, ogrzewanie centralne utrzymuje optymalną temperaturę w każdym pomieszczeniu w danym budynku. Zadaniem instalacji grzewczej jest podgrzewanie wody, a następnie jej dystrybucja w całym domu niezależnie od pory dnia czy roku. W związku z tym musi składać się z najwyższej klasy urządzeń oraz elementów, by pracować długo, bezawaryjnie i cały czas wydajnie.

Instalacje centralnego ogrzewania często łączą dwie funkcje. Oprócz tego, że podgrzewają wodę, która rozchodzi się po mieszkaniu czy domu, to dodatkowo produkują ciepłą wodę użytkową do m.in. codziennej toalety. By tak było, potrzebny jest kocioł dwufunkcyjny. Dzięki temu jesteś w stanie zaoszczędzić na urządzeniach, miejscu w kotłowni czy innym miejscu, w którym stoi piec oraz instalacji.

Elementy instalacji centralnego ogrzewania

Jak już zostało wspomniane, instalacja centralnego ogrzewania podgrzewa wodę i rozprowadza ją rurami z kotła do grzejników. Jednak na cały układ składa się o wiele więcej elementów, które są odpowiedzialne za prawidłową i bezawaryjną pracę. Instalacja centralnego ogrzewania składa się z:

  • kotła — w tym miejscu na skutek spalania paliwa powstaje ciepło. Przekazywane jest ono nośnikowi, którym w większości przypadków jest woda. Oprócz takowego możesz znaleźć na rynku kotły gazowe, na paliwa stałe, takie jak kocioł stałopalny C.O. Termo-tech Eco Logic 5 oraz płynne, a także elektryczne.
  • sieci przewodów — to po prostu rury, którymi woda jest doprowadzana do grzejników. Z kotła wychodzi rura zasilająca, która jest bezpośrednio połączona z głównym pionem instalacji.
  • grzejników — odbiorniki ciepła powinny znajdować się w każdym pomieszczeniu. Ogrzana woda, która do niego wpływa, wymienia swoją energię z jego otoczeniem. W tym przypadku wymiennikiem ciepła jest powierzchnia grzejnika. Obecnie można znaleźć wiele rodzajów grzejników. Oprócz zwykłych kaloryferów dostępne są również dekoracyjne np. GoodHome Wilsona.
  • pomp ciepła — odpowiada za napędzanie czynnika grzewczego, czyli zazwyczaj wody. Dzięki niej dociera on do najdalej usytuowanych odbiorników. Pompa odpowiada za to, by czynnik grzewczy przepływał z odpowiednią prędkością. Dzięki temu możliwa jest wymiana ciepła.
  • armatury instalacji — ta część instalacji centralnego ogrzewania reguluje przepływ czynnika grzewczego. Istnieją jej różne rodzaje: regulująca (zawory mieszające, trójdrogowe czy odcinające) oraz zabezpieczające (zawory odpowietrzające czy bezpieczeństwa np. Afriso ¾” C.O.). Wybór armatury przekłada się na prawidłowe działanie całego systemu.
  • naczyń zbiorczych — gdy w instalacji jest za dużo cieczy, wówczas konieczne jest posiadanie naczynia zbiorczego, które przejmuje tę nadwyżkę. Dzięki temu jesteś w stanie uniknąć wzrostu ciśnienia w układzie, a tym samym jego awarii i ewentualnych kosztów napraw.

Schemat instalacji centralnego ogrzewania składa się z kilku lub kilkunastu elementów. Każdy z nich odpowiada za jej prawidłowe działanie. Dlatego dokonując zakupu, warto zapytać o opinię doradcę w sklepie, poczytać opinie na temat danego produktu. Jakość poszczególnych elementów naprawdę ma znaczenie. Jeśli chcesz, by instalacja działała prawidłowo i bezawaryjnie, musi się składać z najwyższej jakości produktów.

Rodzaje instalacji centralnego ogrzewania

Współcześnie osoby, które decydują się na montaż instalacji centralnego ogrzewania, mają do wyboru mnogość jej rodzajów. Można je podzielić ze względu na następujące kryteria: rodzaj czynnika grzewczego, rodzaj źródła ciepła, a także rodzaj elementu przekazującego ciepło do poszczególnych pokoi.

W przypadku tego pierwszego podziału można wyróżnić instalacje wodne (tu z kolei grawitacyjne lub pompowe), parowe pary niskoprężnej, powietrzne oraz elektryczne. W przypadku podziału ze względu na rodzaj źródła ciepła są to: kotły na paliwo stałe lub ciekłe, kotły gazowe oraz pompy ciepła. Na koniec pozostało rozróżnienie ze względu na rodzaj elementu przekazującego ciepło. W tym przypadku mogą to być w zależności od preferencji: grzejniki, ogrzewanie podłogowe i ścienne lub anemostaty bądź kratki grzewcze.

Dlaczego warto postawić na centralne ogrzewanie budynku?

Centralne ogrzewanie jest najpopularniejszą formą ogrzewania budynków. Dzięki niemu możesz być pewny, że we wnętrzu Twojego domu zostanie zachowany komfort termiczny. Gdy nadchodzi okres jesienno-zimowy, temperatury na zewnątrz spadają, w pomieszczeniach również zaczyna panować chłód. Dłuższe przebywanie w takim miejscu może doprowadzić do problemów ze zdrowiem. Jest to szczególnie niebezpieczne dla rodzin z dziećmi oraz dla starszych osób. Instalacja centralnego ogrzewania zapewnia optymalną temperaturę w pomieszczeniach, a tym samym komfort i bezpieczeństwo przebywania w nich.

Kolejnym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę, są koszta. Instalacja centralnego ogrzewania nie jest tania, jednak jest o wiele bardziej opłacalna od ocieplania każdego pomieszczenia osobno. Jeden kocioł podgrzewa i od niego rozprowadzany jest czynnik grzewczy. W przypadku tego drugiego rodzaju w każdym pokoju musiałby się znajdować kominek lub farelka.

Koszt instalacji centralnego ogrzewania

Koszt instalacji centralnego ogrzewania jest odczuwalny, dlatego przed decyzją o jego montażu warto przeanalizować wszystkie za i przeciw. Kluczowym czynnikiem jest wielkość budynku, ponieważ to od niego zależy wybór rodzaju ogrzewania oraz jego ostateczna cena. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest instalacja centralnego ogrzewania z grzejnikami. Na ostateczną cenę składają się poszczególne elementy, ich liczba oraz jakość. Doliczyć trzeba również montaż instalacji centralnego ogrzewania. Nie jest to łatwa sprawa, a ewentualne błędy mogą skutkować licznymi problemami i awariami. W związku z tym warto zlecić to zadanie fachowcom. Koszt robocizny to ok. 3000 złotych. Cena poszczególnych elementów zależy od ich jakości oraz rodzaju. W przypadku montażu instalacji centralnego ogrzewania potrzebne jest ok. 10 tysięcy złotych.

Instalacja centralnego ogrzewania — podsumowanie

W przypadku instalacji centralnego ogrzewania warto od początku działać rozważnie. Na początek potrzebny jest dobry projekt. Musisz zastanowić się, jaki rodzaj będzie optymalny i dopiero wtedy możesz przystąpić do zakupu poszczególnych elementów i ich montażu.