Przejdź do głównej treści

Strona główna

Strzałka w prawo

Ogrzewanie

Strzałka w prawo

Centralne ogrzewanie

Strzałka w prawo

Pompy obiegowe

Strzałka w prawo

Pompy obiegowe

Pompa obiegowa to element zamienny montowany w układach CO lub mechanizm zapewniający cyrkulację wody w solarnych systemach grzewczych. Pompa zapewnia niski pobór mocy, skuteczną pracę oraz łatwość obsługi.

Filtry

Pompy obiegowe

Pompa obiegowa to element zamienny montowany w układach CO lub mechanizm zapewniający cyrkulację wody w solarnych systemach grzewczych. Pompa zapewnia niski pobór mocy, skuteczną pracę oraz łatwość obsługi.

1 produkt

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Centralne ogrzewanie

Wyświetlanie 1 z 1 produktów

Czym są pompy obiegowe?

Pompy obiegowe to urządzenia hydrauliczne służące do pompowania wody tak, aby móc zapewnić prawidłowy obieg wody w zamkniętych układach – grzewczych lub chłodniczych. Ich celem jest przede wszystkim zapewnienie ciągłego, niezakłóconego przebiegu wody przez system. To umożliwia przekazywanie ciepła pomiędzy różnymi źródłami.

W przypadku systemów grzewczych pompy obiegowe służą do cyrkulacji wody pomiędzy kotłem lub innym źródłem ciepła i konkretnymi elementami grzejnymi. W systemach chłodniczych natomiast pompy obiegowe przepompowują wodę przez parownik i skraplacz, co umożliwia przeniesienie ciepła z wnętrza pomieszczenia na zewnątrz.

Pompy obiegowe występują w rozmaitych rozmiarach i mają różną moc. Dzięki temu można dostosować do konkretnego systemu pompy obiegowe centralnego ogrzewania, czy też do systemu chłodzenia. Wydajność, jaką maj pompy obiegowe do instalacji CO i innych, zależą od wielu różnych czynników. Ważna jest średnica rur, rodzaj ogrzewania lub systemu chłodzenia, ważna jest też długość, jaką musi przebyć woda w systemie.

Istnieją również pompy obiegowe centralnego ogrzewania, jak i takie do systemu chłodzenia, które mogą być sterowane elektronicznie. Dzięki temu możliwa jest precyzyjniejsza kontrola nad przepływem wody, co przekłada się na zwiększenie efektywności energetycznej. Pompy obiegowe są bardzo ważnym elementem systemów grzewczych i chłodniczych.

Pompy obiegowe: rodzaje

Istnieją rozmaite rodzaje pomp obiegowych. Same pompy obiegowe zestaw mogą tworzyć bowiem dość różnorodny, przez co łatwo jest je dostosować do konkretnych wymagań użytkowników i do danego systemu.

Istnieją pompy obiegowe z mokrym wirnikiem. W tych wirnik zamocowany został na osi silnika, wewnątrz obudowy z komorami ssawną i tłoczoną. Woda jest nośnikiem ciepła i przepływa przez kanały, które znajdują się na zewnątrz wirnika. Tego typu pompy obiegowe zestaw tworzą bardzo wydajny, a przy tym emitują niewiele hałasu.

Są też pompy obiegowe z suchym wirnikiem. W tym przypadku wirnik nie ma kontaktu z wodą, bo został od niej odizolowany poprzez specjalną przegrodę. Pompowanie wody możliwe jest dzięki różnicy ciśnienia i podciśnienia, które wytwarzane jest przez obracający się na suchym łożysku wirnik. Pompy obiegowe CO tego typu charakteryzują się dużą niezawodnością i trwałością.

Na rynku obecne są też pompy obiegowe z wymiennikiem ciepła. W tym przypadku doszło do zastosowania dodatkowego wymiennika ciepła. Dzięki niemu możliwe jest pobieranie ciepła z jednego źródła i przekazywanie go do innego. Tego typu pompy używane są wszędzie tam, gdzie konieczne jest odzyskiwanie ciepła.

Pompy obiegowe z mokrym wirnikiem

Pompy obiegowe z mokrym wirnikiem są wykorzystywane głównie do przepompowywania cieczy. W tym przypadku wirnik jest zanurzony w przepompowywanej wodzie, dzięki temu może być na bieżąco chłodzony.

Pompy obiegowe z mokrym wirnikiem mają wirnik razem z wałkiem pompy w jednej obudowie, zanurzonej w wodzie. Wirnik obraca się razem z wałkiem pompy, bo są one razem połączone.

Takie pompy charakteryzuje wysoka wydajność, a także niska emisja hałasu podczas pracy. Stosuje się je w rozmaitych systemach – w klimatyzacji, systemach wentylacyjnych i grzewczych. Słyną też jako odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne i korozję niż pompy obiegowe z suchym wirnikiem.

Pompy obiegowe z suchym wirnikiem

Pompy obiegowe z suchym wirnikiem to takie, w których wirnik nie ma kontaktu z płynem, którym jest pompowany. Inaczej niż w przypadku pompy z mokrym wirnikiem, w tym przypadku wirnik jest odgrodzony od wody poprzez mechaniczne uszczelnienia, które nie pozwalają wodzie dostać się do wirnika.

To rozwiązanie pozwala na chronienie wirnika przed problemem korozji i nadmiernym zużyciem. Tego typu pompy słyną też jako dużo bardziej energooszczędne, bo nie dochodzi w nich do strat energii. Takie pompy stosuje się z powodzeniem w systemach grzewczych i chłodniczych. Wykorzystywane są też w różnych branżach przemysłu.

Pompy obiegowe z wymiennikiem ciepła

Pompy obiegowe z wymiennikiem ciepła to takie, które wykorzystywane są do transferu ciepła między dwoma źródłami w zamkniętym obiegu. Takie pompy są często stosowane w instalacjach grzewczych, klimatyzacyjnych i wentylacyjnych.

Wymienniki ciepła w pompach obiegowych pozwala na transfer ciepła między źródłem, które przepływa przez samą pompę i tym źródłem, które przepływa przez konkretny układ, który bierze udział w procederze. To pozwala na to, by pompy obiegowe z wymiennikiem ciepła były wykorzystywane w ogrzewaniu podłogowym i klasycznym, w klimatyzacji, a nawet w chłodnictwie przemysłowym.

Pompy obiegowe z wymiennikiem ciepła nie są jednolitą kategorią produktów i można je podzielić na wiele rodzajów w zależności od konkretnego przeznaczenia i zastosowania. Można wymienić pompy z płytowym wymiennikiem ciepła, pompy z jednym obiegiem, pompy z większą liczbą obiegów i wiele innych. Wybór odpowiedniej pompy obiegowej z wymiennikiem ciepła zależy do wielu konkretnych, indywidualnych potrzeb, dlatego zawsze należy to wziąć pod uwagę.