icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Grzejniki

Grzejniki to urządzenia grzewcze, które cechuje energooszczędność, łatwość montażu oraz estetyczny wygląd. Dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach, co pozwala na dostosowanie ich do indywidualnych wymagań klienta.

Grzejnik – niezbędny element ogrzewania budynku

W okresie jesienno-zimowym, ale też w każdy chłodniejszy dzień lub noc, możesz sobie uświadomić, jak ogromną rolę odgrywa w budynku ogrzewanie. To właśnie dzięki niemu możesz przebywać w komfortowych warunkach cieplnych niezależnie od pogody, jaka panuje na zewnątrz. Tymczasem ogrzewać budynek można na wiele różnych sposobów.

W budynkach mieszkalnych, ale też w biurach i podobnych obiektach montuje się system centralnego ogrzewania. Jego widoczną częścią jest każdy grzejnik zawieszony na ścianie. To właśnie grzejniki emitują ciepło z cieczy, która z kotła przepływa rurami. Bez nich w rzeczywistości żaden system c.o. nie działałby sprawnie i nie zapewniałby ciepła w budynku. Wyjątkiem jest tylko ogrzewanie podłogowe.

Nie w każdym miejscu jednak można zamontować grzejniki podłączone do instalacji grzewczej. W takiej sytuacji możesz wybrać inne modele. Grzejnik elektryczny, promiennik, czy grzejnik olejowy to niektóre z dostępnych rozwiązań. Doskonale sprawdzają się jako uzupełnienie istniejącego systemu. Mogą być także stosowane w obiektach pozbawionych systemu c.o.

Sposobów na ogrzanie budynku jest wiele. Dlatego też w kategorii tej znajdziesz duży wybór dostępnych grzejników. Ich wybór jednak musisz uzależnić nie tylko od własnych preferencji. Parametry fizyczne, rozmiar, wygląd, a także sposób montażu – wszystko to będzie miało wpływ na to, jaki grzejnik możesz zamontować w danym miejscu.

Grzejniki c.o. – jaki rodzaj wybrać i czym się kierować?

W zdecydowanej większości budynków system c.o. jest obowiązującym standardem. Trudno wyobrazić sobie bez niego dom, mieszkania czy też hotel. Dlatego też podczas wyboru grzejników śmiało możesz zwracać uwagę na modele montowane do instalacji grzewczej. Wśród nich natomiast znajdziesz grzejniki stalowe i aluminiowe.

Stalowy grzejnik to rodzaj produktu, który do ogrzewania mieszkań wykorzystywany jest od bardzo dawna. Za największą zaletę stalowych modeli uważa się przede wszystkim ich ogromną wytrzymałość. Trudno uszkodzić stalowy grzejnik nawet w wyniku uderzenia. Jeśli jednak zależy Ci na szybszym nagrzewaniu się, grzejnik aluminiowy będzie lepszym wyborem. Jest wprawdzie mniej wytrzymały, jednak efekty grzania są znacznie lepsze. Dodatkowo aluminiowe grzejniki są łatwe do zamontowania głównie ze względu na niższą wagę.

Innymi słowy, jeśli grzejnik nie będzie narażony na działanie w bardzo niekorzystnym środowisku, postaw na model z aluminium. Stalowy kaloryfer natomiast wybierz do miejsc, w których niekorzystne warunki otoczenia mogłyby spowodować jego uszkodzenie.

Który grzejnik sprawdzi się, gdy nie możesz go podłączyć do systemu c.o.?

Nie w każdym budynku jest wykonana instalacja centralnego ogrzewania. W domkach letniskowych, ale też w warsztatach lub podobnych obiektach trzeba poszukać alternatywnej formy ogrzewania pomieszczeń. Do wyboru masz kilka różnych produktów.

Jeśli cenisz sobie prostotę stosowania, szybkie nagrzewania się, a także możliwość programowania urządzenia grzewczego, najpewniej zadowoli Cię grzejnik elektryczny. Wszystko, czego potrzebujesz do jego działania, to dostęp do sieci energetycznej. Takie grzejniki elektryczne podłącza się do kontaktu. W wyniku nagrzewania się grzałek w ich wnętrzu ciepło jest rozprowadzane po całej powierzchni grzejnika, a następnie oddawane do pomieszczenia. Taki grzejnik konwektorowy może być stojący lub montowany na ścianie.

Innym elektrycznym ogrzewaniem będzie grzejnik promiennikowy. W jego przypadku ogrzewanie jest możliwe dzięki działaniu podczerwieni. Wbrew obawom, taka forma ogrzewania nie jest niebezpieczna dla zdrowia. W pewnych sytuacjach może być nawet korzystna. Szczególnie w domach alergików grzejnik, który nie powoduje mieszania się kurzy w wyniku ruchów powietrza, będzie cennym nabytkiem. Grzejniki na podczerwień również są dostępne jako modele do powieszenia lub postawienia.

Ogrzewanie elektryczne nie jest najtańsze. Aby zaoszczędzić prąd, możesz wybrać grzejnik olejowy. W wyniku spalania się oleju ciepło jest oddawane do pomieszczenia. Takie ogrzewanie nie jest bardzo kosztowne. Równocześnie charakteryzuje się dużą skutecznością. Dobrze sprawdzi się do ogrzewania domków letniskowych i innych miejsc, w których grzejnik musi działać przez dłuższy czas.

Grzejniki dekoracyjne – czy warto je kupować?

Grzejniki dekoracyjne to modele montowane na ścianie. Podłącza się je pod istniejącą instalację centralnego ogrzewania. W gruncie rzeczy działaniem nie różnią się od modeli stalowych i aluminiowych. Tym, co je wyróżnia, jest ich wygląd.

Grzejnik dekoracyjny to ozdoba sama w sobie. Jego nietypowy układ, oryginalna budowa żeber oraz ciekawa kolorystyka sprawiają, że doskonale sprawdzają się w wielu wnętrzach. Taki grzejnik może mieć duże rozmiary. Jego wygląd nie szpeci ścian.

Grzejniki dekoracyjne mogą mieć układ pionowy lub poziomy. Ten drugi pozwala zaoszczędzić przestrzeń na podłodze. Ogranicza jednak miejsce na ścianie. Nad modelami poziomymi natomiast będziesz w stanie powiesić obraz lub fotografię.

Grzejniki łazienkowe – dlaczego w łazience są lepsze od uniwersalnych modeli

Grzejniki łazienkowe to produkty, które również działają dzięki podłączeniu do systemu centralnego ogrzewania. Pozornie zatem nie różnią się od klasycznych grzejników stalowych i aluminiowych. Jeśli jednak chcesz w pełni wykorzystać przestrzeń w łazience, postaw na przeznaczone do niej modele.

Grzejnik łazienkowy charakteryzuje się specyficzną budową. Żeberka w jego przypadku są ułożone poziomo. Co równie ważne, ich okrągły kształt, a także duże prześwity pomiędzy nimi pozwalają wykorzystać ten produkt nie tylko do ogrzewania łazienki.

Grzejnik sprawdzi się również jako wieszak na ręczniki. Ułatwi ich suszenie. Możesz także wyposażyć się w specjalne haczyki montowane bezinwazyjnie na takich grzejnikach. Pozwoli Ci to powiesić na nich niektóre akcesoria np. gąbkę lub szczotkę do mycia na sznurku.

Jeśli zależy Ci na ogrzaniu łazienki, grzejnik elektryczny łazienkowy na pewno Ci to umożliwi.

Jakie akcesoria grzejnikowe będą Ci potrzebne?

Wybór akcesoriów grzejnikowych jest ogromny. Obejmuje on termostaty, ale też wiele innych przydatnych elementów. Dlatego też podczas ich wyboru powinieneś przede wszystkim kierować się swoimi potrzebami.

Jeśli system centralnego ogrzewania jest mało wydajny, grzałka do grzejnika na pewno zapewni Ci znacznie więcej ciepła w łazience. Podłączysz ją do prądu i bezpośrednio do grzejnika. Dzięki temu przepływającą przez nią ciecz będzie dodatkowo ogrzewana z wykorzystaniem energii elektrycznej.

Wśród akcesoriów warto wymienić także termostaty. Elementy te są niezbędne w przypadku każdego grzejnika, który ma zapewniać określoną temperaturę. Na termostacie ustawiasz pożądaną temperaturę otoczenia. Następnie element ten otwiera i zamyka odpowiednio zawór.

Innym niezbędnym elementem są zawory. Jeśli montujesz grzejnik podłączany do systemu c.o., odpowiednie zawory są obowiązkowe. Od ich rodzaju zależy położenie grzejnika w pomieszczeniu, a także jego układ względem rur.