Produkty

Glediczja

Łac. Gleditsia

Glediczja

Glediczja, z łac. Gleditsia, to rodzaj roślin wywodzących się z rodziny bobowatych (motylkowatych). Gatunkiem typowym jest glediczja trójcierniowa, pochodząca z Ameryki Północnej.

Glediczja trójcierniowa, zwana też iglicznią trójcierniową, jest drzewem dorastającym w uprawie do 30 m i charakteryzującym się luźną, nieregularną koroną. Cechą charakterystyczną rośliny są długie ciernie wyrastające z pnia oraz konarów. Pojedynczo lub podwójnie pierzaste liście składają się z 20-30 mniejszych listków i jesienią ulegają przebarwieniu. Drzewo zakwita w czerwcu, po wykształceniu liści, wydając małe, pachnące i miododajne kwiaty. Owoce glediczii mają natomiast postać długich płaskich strąków wypełnionych nasionami.

Glediczja trójcierniowa jest drzewem o niewielkich wymaganiach względem podłoża. Najlepsza będzie dla niej ziemia o odczynie zasadowym i lekko wilgotna, choć dobrze poradzi sobie także na glebach suchych i piaszczystych. Drzewo wymaga także stanowisk w pełni słonecznych, gdyż jest gatunkiem światłolubnym. Młode okazy należy przycinać, tak by uzyskać jeden pień przewodnik. Ponieważ rośliny te wykształcają głęboki i szeroki system korzeniowy, nie lubią przesadzania – zabieg ten można wykonywać jedynie w przypadku młodych drzew, w okresie wiosennym. Glediczja jest ponadto odporna na suszę oraz wykazuje bardzo dużą wytrzymałość na niskie temperatury. Jej rozmnażanie możliwe jest jedynie z nasion.

Glediczja trójcierniowa uprawiana jest w Europie, w tym w Polsce, jako roślina ozdobna, która zachwyca przebarwiającymi się jesienią liśćmi i efektownymi strąkami. Ze względu na dużą odporność na zanieczyszczenia powietrza, doskonale nadaje się do nasadzeń miejskich – wykorzystywana jest do obsadzania parków, terenów przemysłowych oraz wzdłuż dróg. Jej strąki wykorzystywane są we florystyce oraz jako pasza dla zwierząt, a zawarte w nich nasiona o ugotowaniu nadają się do jedzenia. Glediczja jest także pożytkiem dla pszczół oraz źródłem trwałego i ciężkiego drewna – surowiec ten wykorzystywany jest m.in. do produkcji podkładów kolejowych.

Data publikacji: 24.02.2017