Produkty

Hoja

Łac. Hoya

Hoja

Hoja, z łac. Hoya, inaczej zwana również woskownicą lub porcelanowym kwiatem, to rodzaj rośliny z rodziny trojeściowatych czy jak podają starsze klasyfikacje – należy do toinowatych. Pochodzi z Azji, Indonezji i Australii i tam też można spotkać ją dziko rosnącą.

Większość gatunków i odmian hoi występuje w formie pnącza; określa się ją jako roślinę wieloletnią, mięsistą i zwisającą. Jej liście są skórzaste, eliptyczne lub lancetowate i mięsiste; ich wielkość zaś waha się między 3 a 6 cm. Szczególnie dekoracyjne kwiatostany są obfite (około 30 kwiatów), woskowate i gwiazdkowate. Występują najczęściej w różnych odcieniach różu, z zazwyczaj ciemniejszym środkiem, mogą być także kremowe, jasnożółte, a nawet bordowe. Niektóre odmiany hoi intensywnie pachną – w szczególności Hoya carnosa, której woń uaktywnia się zwłaszcza wieczorem. Gatunki pnące osiągają długość pędów do 3 do 6 m, ale są również takie, które płożą się lub mają pokrój niewielkiego krzewu i nie przekraczają wysokości 30 cm.

Hoja może być uprawiana jako roślina pokojowa. Będzie również bujnie rosła w oranżeriach. Wymaga dość słonecznego stanowiska, ale nie powinna być wystawiana na palące światło. Najlepsza temperatura dla hoi to taka, która nie spada poniżej 8-13°C. Jest również czuła na przestawianie i przeciągi. Należy ją hodować w nieco mniejszej doniczce, regularnie nawozić i latem podlewać maksymalnie dwa razy w tygodniu, tylko wtedy gdy na wierzchu ziemia już przeschnie. Zimą hoja wytrzyma bez wody nawet trzy tygodnie. Lepiej zniesie przesuszenie niż przelanie. Można od czasu do czasu zrosić jej liście. Najlepsza ziemia dla hoi to wrzosowa wymieszana z podłożem dla kaktusów. W doniczce może osiągnąć nawet 2 metry wysokości. Należy uważać, aby kwiaty hoi nie zostały zmoczone.

Hoja będzie kwitła tylko wtedy, jeśli jej pędy osiągną przynajmniej 30 cm. Można ją rozmnażać na wiosnę przez sadzonki z pędów o długości 10 cm. Należy je przechowywać w cieple, w piasku lub torfie. Roślina ta żyje od 4 do 8 lat.

Hoja to przede wszystkim atrakcyjna roślina ozdobna, którą można uprawiać w doniczkach wewnątrz pomieszczeń.

Data publikacji: 10.01.2017