Strona główna

Strzałka w prawo

Izolacja

Strzałka w prawo

Folie w płynie

Strzałka w prawo

Folie w płynie

Folie w płynie to innowacyjne rozwiązanie dla osób szukających łatwego i szybkiego sposobu na zabezpieczenie różnych powierzchni. Ta elastyczna, czarna, lepka masa idealnie dopasowuje się do powierzchni, tworząc trwałą ochronę przed wodą, wilgocią i korozją.

Filtry

Folie w płynie

Folie w płynie to innowacyjne rozwiązanie dla osób szukających łatwego i szybkiego sposobu na zabezpieczenie różnych powierzchni. Ta elastyczna, czarna, lepka masa idealnie dopasowuje się do powierzchni, tworząc trwałą ochronę przed wodą, wilgocią i korozją.

22 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Izolacja fundamentów i podłóg

Wyświetlanie 22 z 22 produktów

Folia w płynie – charakterystyka

Folia w płynie to produkt służący do tworzenia hydroizolacji powierzchni, które nie powinny być poddawane działaniu wilgoci oraz wody. Sprawdza się przede wszystkim w pomieszczeniach sanitarnych np. łazienkach czy toaletach. Może być jednak stosowana również wszędzie tam, gdzie konieczne jest zadbanie o szczelność elementów. Z tego powodu folia stosowana jest do zabezpieczania tarasów, uszczelniania balkonów i innych podobnych czynności zabezpieczających.

Dostępna w sprzedaży folia w płynie jest produktem gotowym, dostępnym w wiaderkach – wymaga jedynie zamieszania przed aplikacją na gotową powierzchnię. Zazwyczaj nadaje się do aplikacji na beton, gips, jastrych, tynki, mury. To preferowane rozwiązanie w przypadku podłoży ogrzewanych np. wyposażonych w ogrzewanie podłogowe. Folie w płynie nie tracą swoich właściwości, a przy okazji są elastyczne, dlatego nie powodują odkształcania położonych na nich desek czy płytek ceramicznych.

Wszystkie folie w płynie działają na dwa sposoby. Po pierwsze, tworzą warstwę hydroizolacyjną. Sprawdzają się więc np. na tarasach czy w pomieszczeniach stale wilgotnych albo mokrych jak łazienki. Można kłaść na nie płytki ceramiczne, co sprzyja stworzeniu estetycznej aranżacji. Z drugiej strony folie mają również działanie uszczelniające. Sprawdzą się w przypadku wszystkich łączeń elementów, bloków czy części konstrukcyjnych, które są narażone z uwagi na budowę na działanie wody i wilgoci.

Folia w płynie o różnej pojemności 

Na początek warto wiedzieć, że folie w płynie dostępne są w opakowaniach o różnej pojemności. W ten sposób możesz wybrać taki produkt, który na pewno zużyjesz podczas prac remontowo-budowlanych czy wykończeniowych. Każdy produkt jest gotowy do użycia po otwarciu opakowania i zamieszaniu. Niezużyte resztki możesz szczelnie zamknąć i przechowywać do następnego użycia.

Na jaką powierzchnię wystarcza folia w płynie?

O tym, na jaką powierzchnię wystarczy folia w płynie, decyduje kilka czynników. Pierwszym z nich jest sposób aplikacji i grubość warstwy. Producent może zalecać aplikację warstwy mające od 1 do nawet 5 mm. To w znaczący sposób wpływa na fakt, ile folii w płynie zużyjesz podczas zabezpieczania danej powierzchni. Nie bez znaczenia są też straty związane z narzędziem aplikacji. Wałek może generować większe straty niż np. odpowiednio dopasowany pędzel.

Drugim z aspektów jest rodzaj powierzchni. Na wszystkich powierzchniach, które nie są gruntowane, o ile producent tego nie wymaga, a dodatkowo mają chropowatą strukturę, zużyjesz więcej materiału. Folia w płynie będzie wnikała bowiem w nierówności, aby je odpowiednio zabezpieczyć. Z tego powodu do zabezpieczenia betonowych bloczków możesz zużyć więcej materiału niż do zabezpieczenia otynkowanych powierzchni.

Ostatnim z czynników jest wydajność samego produktu. Folie w płynie szybkoschnące mogą mieć wydajność na poziomie od 1 do 2 kilogramów na metr kwadratowy. Z kolei produkty na podłoża krytyczne mają niekiedy wydajność nawet 400–500 gramów na metr kwadratowy, co znacznie zmniejsza ilość zużywanego materiału. Pamiętaj, że każda folia w płynie wymaga przynajmniej dwukrotnej aplikacji. Kolejne warstwy należy nakładać dopiero po wyschnięciu poprzednich.

Folia w płynie szybkoschnąca

W sprzedaży dostępna jest folia w płynie szybkoschnąca. Zasadniczo każdy typ folii wysycha dość szybko, bo maksymalnie do sześciu godzin. Folie w płynie z cechami szybkoschnącymi przystosowane są do wysychania już w dwie godziny. W efekcie po tym czasie możesz już zacząć kleić płytki. To znacznie skraca czas trwania remontu i sprawia, że możesz wykonać prace sprawniej niż dotychczas.

Folia w płynie do miejsc narażonych na zalanie

W teorii każda folia w płynie nadaje się do użytku w miejscach wilgotnych. Jeśli jednak chcesz zabezpieczyć nietypowe powierzchnie, na przykład balkon albo taras wybierz produkt przystosowany do tego rodzaju miejsc. Można go zwykle aplikować na bloczki gipsowe czy beton komórkowy, dlatego jest to dobry wybór do materiałów surowych. Taka folia sprawdzi się zarówno do aplikacji pod same płytki, jak i do uszczelniania balkonów w miejscach styku w całą konstrukcją budynku.

Folie w płynie na podłoża krytyczne

Ostatnim z rodzajów płynnej folii są produkty na tak zwane podłoża krytyczne. Mowa tutaj o takich powierzchniach jak płyty wiórowe czy OSB albo deski. W ten sposób stworzysz odporną na działanie wody warstwę na każdym możliwym materiale. To dobre rozwiązanie w przypadku starych podłoży np. na tarasów czy w przedsionków i werand.

Folie w płynie na bazie dyspersji polimerowych i folie cementowo-polimerowe

Folie w płynie mogą różnić się zależnie od tego, na jakiej bazie zostały stworzone. Dostępne są wodne dyspersje polimerowe, które nie zawierają rozpuszczalników. Takie produkty często są łatwiejsze w aplikacji i nie mają nieprzyjemnego, intensywnego zapachu. Nie emitują też szkodliwych substancji. Zazwyczaj stosuje się je we wnętrzach. Z kolei na tarasy czy balkony przeznaczone są zwykle wyroby cementowo-polimerowe. Często zawierają dodatkowe włókna syntetyczne, które tworzą tak zwane zbrojenie rozproszone. Ich aplikacja jest trudniejsza, a dodatkowo warto podczas niej zabezpieczyć drogi oddechowe maską.

FAQ:

Czy folię w płynie można malować?

W teorii nie ma przeciwwskazań, jeśli chodzi o malowanie folii w płynie. W praktyce jest to rozwiązanie mało funkcjonalne. Folia sama w sobie tworzy warstwę, która jest dość elastyczna i podatna na uszkodzenia, choć dobrze chroni przed wodą. Aby jej skuteczność została utrzymana, warto pokryć folię dodatkową warstwą materiału odpornego na ryzyko mechanicznego zarysowania czy zdarcia. Doskonale w tej roli sprawdzają się rozmaite płytki ceramiczne, zwłaszcza że folia znajduje zastosowanie przede wszystkim w łazienkach czy kuchniach.

Folia w płynie – jak stosować?

Stosowanie folii w płynie jest łatwe i nie wymaga specjalnych narzędzi. Podstawowym zadaniem jest przygotowanie powierzchni pod folię. Nie każdy produkt wymaga gruntowania ściany czy podłogi – sprawdź, co napisał na ten temat producent. Folię w płynie nakłada się wałkiem albo pędzlem. Pierwszą powierzchnię nakładaj, kierując pędzel w dowolną stronę. Warstwa nie musi być grubsza niż 2 mm. Po jej wyschnięciu nałóż drugą warstwę folii, kierując pędzel prostopadle do pierwszej warstwy. Po wysuszeniu uzyskasz odporną na wodę powłokę.

Ile schnie folia w płynie?

Czas schnięcia folii w płynie zależy od producenta, a także warunków w danym pomieszczeniu. Jedna warstwa folii wysycha w czasie od 3 do 6 godzin. Dotyczy to wnętrz dobrze wentylowanych, w których panuje temperatura pokojowa. Zwiększona wilgotność może wydłużyć proces. Druga warstwa potrzebuje tyle samo czasu. Nie oznacza to jednak, że po 6 godzinach możesz już instalować płytki. Zalecane jest odczekanie ok. doby, aby folia była całkowicie sucha i przygotowana do aplikacji kleju oraz płytek ceramicznych.

Folia w płynie – do czego służy?

Folia w płynie, jak sama nazwa mówi, zastępuje standardową folię montowaną w celu ochrony przed przenikaniem wody. Nadaje się przede wszystkim do użytku w pomieszczeniach sanitarnych. Hydroizolacja chroni powierzchnię ścian i podłóg przed przenikaniem wilgoci oraz kropel wody do wnętrza, dzięki czemu konstrukcja budynku jest nienaruszona. Produkt można aplikować np. pod płytki ceramiczne, dlatego świetnie sprawdza się w większości zastosowań. Inną nazwą folii w płynie jest płynna guma, co dobrze wskazuje na cechy fizyczne.