Produkty

Jak prawidłowo używać wyrzynarki?

Jak prawidłowo używać wyrzynarki?

Wyrzynarka jest urządzeniem, które może nam posłużyć do cięcia drewna, metali, a nawet tworzyw sztucznych. Dzięki niej jesteśmy w stanie wycinać w danych przedmiotach mniej lub bardziej skomplikowane kształty – prostokąty, koła czy owale. Aby tego dokonać, powinniśmy znać podstawowe zasady użytkowanie tego urządzenia.

wyrzynarkaWybór brzeszczotu

Brzeszczot jest najważniejszym elementem każdej wyrzynarki. Jego właściwe dobranie jest uzależnione od obrabianego materiału:

- Do drewna, materiałów drewnopochodnych i tworzyw PCV najlepiej nadają się produkty wykonane ze stali chromowanadowej i stali szybkotnącej HSS.

- Do stali, miedzi, aluminium, cynku i metali należy stosować elementy wykonane ze stali szybkotnącej HSS oraz stali węglikowej.

- Do styropianu i korka należy stosować z kolei brzeszczoty szlifowane – gładkie lub faliste.

- Do tworzyw sztucznych i glazury przeznaczone są zaś brzeszczoty z węglików spiekanych

Mocowanie brzeszczotu

Poprawne zainstalowanie tego elementu zależy od urządzenia, jakie posiadamy. Jeśli wykorzystujemy wyrzynarkę nowego typu, odchylamy dźwignię blokady brzeszczotu i umieszczamy go w odpowiednim miejscu. Jeśli natomiast jesteśmy w posiadaniu urządzenia starszego typu, konieczne będzie odkręcenie śruby mocującej uchwyt.

Przygotowaniepraca wyrzynarką

Przed przystąpieniem do właściwego cięcia przy użyciu wyrzynarki, należy wyposażyć się w stosunkowo opiętą odzież roboczą oraz maskę lub okulary ochronne, które zabezpieczą nas przed odpryskami materiału. Zanim rozpoczniemy cięcie powinniśmy również dokonać dokładnego wyrysowania wzoru, według którego będziemy obrabiać dany przedmiot. W sprawnym wycinaniu pożądanych kształtów może nam pomoc prowadnica działająca na zasadzie cyrkla, którą przymocowuje się do płozy zakończonej szpikulcem. Płozy te w trakcie pracy powinny być posuwane w stosunkowo powolnym tempie, aby nie doprowadzić do złamania brzeszczotu.

Cięcie pod kątem 90 stopni

Powinniśmy pamiętać o tym, że użycie wyrzynarki nie daje nam możliwości bezpośredniego cięcia pod kątem 90 stopni. Pożądany efekt w postaci kwadratu czy prostokąta możemy jednak uzyskać dzięki wywierceniu w narożnikach zaznaczonej wcześniej formy otworów i włożeniu w nie ostrzy brzeszczotu. Dzięki jasno określonej linii wycinamy formę wzdłuż krawędzi.

Cięcie pod kątem od 45 do 90 stopni

Aby móc ciąć w takiej skali, należy do danego kąta wyregulować przekrzywienie płozy. Takie obrabianie może być dla wielu osób jednak wyjątkowo trudne, dlatego też cięty przedmiot warto przymocować do stołu, np. za pomocą imadła. Wówczas znacznie łatwiejsza będzie poruszanie płozami wyrzynarki wzdłuż wcześnie określonych linii.

Data publikacji: 19.11.2014
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Wyrzynarka z funkcją podrzynania erbauer – opinie i test urządzenia

Wyrzynarka z funkcją podrzynania erbauer – opinie i test urządzenia
Wyrzynarka to wygodne i niezwykle przydatne narzędzie w warsztacie każdego majsterkowicza. Pozwala na wycinanie rozmaitych kształtów i pracę po...
Czytaj więcej

Wyrzynarki i pilarki – jak ich używać?

Wyrzynarki i pilarki – jak ich używać?
Wyrzynarki, pilarki oraz piły szablaste to elektronarzędzia, bez których trudno byłoby sobie wyobrazić cięcie rozmaitych materiałów – od drewna, przez...
Czytaj więcej

Jakie elektronarzędzia wybrać jako prezent?

Jakie elektronarzędzia wybrać jako prezent?
Poszukując prezentów dla naszych najbliższych, zwracamy uwagę na praktyczną stronę ich zastosowania. Dzięki temu mamy pewność, że podarunek będzie tra...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak prawidłowo używać wyrzynarki?