Jak zrobić meble z palet? Najciekawsze rozwiązania do ogrodu

Wygodny kącik zorganizowany na tarasie czy w cieniu drzew, jest idealnym miejscem wypoczynku w ciepłe dni. Aby go urządzić, wcale nie musisz wydawać wielkich sum. Meble do ogrodu zrób własnoręcznie z palet! Sprawdź, co możesz wykonać samodzielnie i przekonaj się, jak łatwe jest to zadanie.

Ogrodowy hit

Od kiedy pierwsze pomysły jak zrobić meble ogrodowe z palet pojawiły się w sieci, minęło już dobrych kilka lat. Moda na takie wyposażenie jednak się nie skończyła i trwa nadal! Własnoręcznie zrobione kanapy czy stoliki wciąż są hitem przydomowych kącików wypoczynkowych. Stały się na tyle popularne, że gotowe konstrukcje weszły nawet do sprzedaży wielu sklepów internetowych.

Oryginalne elementy wyposażenia ogrodu warto jednak wykonać samodzielnie. Jest to naprawdę łatwe zadanie i korzystne budżetowo. Do jego realizacji potrzeba więcej chęci niż umiejętności. Nawet początkujący majsterkowicz bez trudu wykona meble z palet. Jak zrobić ciekawe konstrukcje? Dlaczego warto? Czego potrzebujesz do pracy? W tym poradniku znajdziesz wszystkie odpowiedzi.

Meble z palet do ogrodu - dlaczego warto?

Niesłabnąca popularność krzeseł i stolików wykonywanych z europalet nie jest wyłącznie kwestią mody. Takie meble prezentują się ciekawie i estetycznie, a trwałością często dorównują elementom zbudowanym z klasycznych desek. Korzyści jest znacznie więcej. Zanim dowiesz się, jak zrobić siedzisko z palet, poznaj wszystkie zalety samodzielnego konstruowania mebli z tego materiału. Nie będziesz miał wątpliwości, że warto.

Głównym atutem tworzenia wyposażenia metodą DIY jest niewielki koszt mebli. Europalety są tanim i jednocześnie solidnym materiałem. Do ich obróbki nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu. Wykonując meble samodzielnie zyskujesz elementy idealnie dopasowane do swoich potrzeb i układu ogrodu. Łatwo je spersonalizujesz. Europalety są proste w obróbce, co pozwala nadać im dowolny kształt. Możesz z nich stworzyć całe wyposażenie strefy wypoczynkowej - od siedzisk po dodatki. Pomysłów na ciekawe konstrukcje nie brakuje. Teraz szukasz inspiracji, jak zrobić leżak z palet czy kanapę, a po kilku realizacjach z łatwością stworzysz meble z własnego pomysłu.

Ostatnią wartą wyróżnienia zaletą wyposażenia z europalet jest aspekt ekologiczny. Konstruując poszczególne elementy nie tylko nie kupujesz nowych mebli, ale też nadajesz drugie życie deskom, które wcześniej ułatwiały transport np. materiałów budowlanych.

jak zrobić meble z palet

Jakie palety wybrać na meble ogrodowe?

Mianem palety ogólnie określa się charakterystyczne, drewniane platformy. Do wyboru masz jednak kilka rodzajów materiału. Palety różnią się rozmiarem, wagą, wytrzymałością oraz grubością desek i odstępami między nimi. Co wybrać na meble? Najlepiej klasyczne europalety, które są solidne, trwałe i mają zestandaryzowane wymiary.

Co ważne, nie muszą to być nowe materiały. Drewniane platformy z drugiej ręki wykorzystaj niezależnie od tego czy zastanawiasz się jak zrobić ławkę z palet, leżak czy kwietnik. Zwróć tylko uwagę na to, aby deski były czyste i suche. Nie powinny mieć ubytków czy śladów pleśni. Unikaj palet niekompletnych oraz z insektami.

Jakie meble ogrodowe można zrobić z palet?

Europalety to wdzięczny materiał do pracy zarówno podczas tworzenia wyposażenia, jak i na etapie wykończeniowym. Jak zrobić meble z palet? Poszczególne elementy możesz łączyć układając jeden na drugim, przycinać oraz stawiać w pionie. Następnie malować, wyłącznie lakierować lub wyposażyć w dodatkowe poduszki. To daje naprawdę wiele możliwości konstrukcyjnych. Ogranicza Cię jedynie wyobraźnia i miejsce dostępne w ogrodzie.

Zdecydowanie najpopularniejszymi elementami wyposażenia, zrobionymi z europalet, są siedziska. Łatwo wykonasz kanapy, narożniki, leżaki, fotele czy ławki. Drewniany materiał wykorzystaj także do konstrukcji stołu lub ławy kawowej. To podstawowe meble ogrodowe z palet. Jak zrobić inne elementy, aby strefa zewnętrzna była pełniejsza i jeszcze wygodniejsza? Ogród wzbogać o huśtawkę, która wymaga jedynie obróbki desek i podwieszenia. Nie zapominaj też o dodatkach. Z palet, które Ci pozostaną, możesz zrobić doniczki, kwietniki, a nawet półkę na dekoracje czy schowek na narzędzia.

Jakie narzędzie będą Ci potrzebne do zrobienia mebli z palet?

Po wybraniu palet i ustaleniu wstępnej koncepcji wyposażenia, skompletuj potrzebne narzędzia oraz akcesoria. Przydadzą Ci się przede wszystkim te rzeczy, które masz już w swojej domowej skrzynce majsterkowicza. Do pracy przygotuj miarkę, młotek, śruby, kątowniki i wiertarko-wkrętarkę. Nie zapomnij o papierze ściernym lub szlifierce - z ich pomocą usuniesz z palet drzazgi i wygładzisz nierówności. Przyda Ci się także impregnat lub farba do drewna oraz akcesoria do malowania. Jeśli planujesz przycinać palety, konieczna będzie także piła.

W zależności od rodzaju mebla, który chcesz stworzyć, przydadzą Ci się też elementy wykończeniowe. Na stół warto położyć szybę z hartowanego szkła, a na fotele miękkie poduszki. Do huśtawki przydadzą się liny, a do kwietników dodatkowe deski, które podtrzymają doniczki.

jak zrobić meble z palet

Jak zrobić meble z palet krok po kroku - budujemy kanapę do ogrodu

Komfortowe siedzisko jest podstawowym elementem każdej zewnętrznej strefy wypoczynkowej. To wykonane samodzielnie będzie równie wygodne, co zakupione. Gotowy na majsterkowanie? Sprawdź, jak zrobić kanapę z palet krok po kroku.

Krok 1

Zaprojektuj mebel, uwzględniając dostępne miejsce w ogrodzie. Wbrew pozorom ten etap jest naprawdę łatwy. Mała kanapa powstanie już z dwóch nałożonych na siebie palet. Zależy Ci na większym modelu? Dostaw kolejne dwa elementy. Masz dużo miejsca w ogrodzie i zastanawiasz się, jak zrobić narożnik z palet? Ustaw obok siebie dwie sofy.

Od razu zdecyduj jak wysokie będzie oparcie i czy chcesz dodać podłokietniki. Następnie, kierując się projektem, zaopatrz się w potrzebną liczbę palet.

Krok 2

Pora na przygotowanie materiału. To jeden z najważniejszych etapów pracy. Jeśli wymaga tego projekt, przytnij deski na odpowiednią długość. Następnie każdy fragment europalety musisz dokładnie oczyścić i przeszlifować. Deski powinny być równe i czyste. Jeśli widzisz odstające gwoździe, wbij je w drewno.

Krok 3

Zaimpregnuj palety lub pomaluj je wybranym kolorem farby. To ważne, aby materiał był zabezpieczony przed deszczem i wilgocią. W przeciwnym razie mebel szybko się zniszczy.

meble z palet jak zrobić

Krok 4

Pora przymocować palety. Najpierw skręć ze sobą siedzisko, później dodaj oparcie, a na końcu podłokietniki. Śruby oraz kątowniki staraj się umieszczać w niewidocznych miejscach.

Krok 5

Gotowe siedzisko ustaw w wybranym miejscu, dodaj elementy wykończeniowe i strefa relaksu będzie gotowa.

Stwórz sobie modne i wygodne meble ogrodowe

Samodzielnie zrobione stoły czy siedziska z europalet są sposobem na efektowne, tanie i ekologiczne urządzenie ogrodu. Meble są trwałe, solidne oraz łatwe do wykonania. Poszczególne elementy konstruuje się szybko i bez konieczności stosowania specjalistycznych narzędzi, o czym możesz się przekonać czytając instruktaż budowy kanapy.

Tworząc wyposażenie z palet pamiętaj, aby wybrać odpowiednie platformy i dobrze przeszlifować wszystkie deski. Niezbędne materiały, takie jak kątowniki, śrubki czy papier ścierny przygotuj jeszcze przed rozpoczęciem pracy, a wykonanie mebla zajmie Ci zaledwie kilka chwil. We wszystkie potrzebne narzędzia i akcesoria zaopatrzysz się w Castoramie.

Data publikacji: 30.06.2021