Produkty

Jaka piła do drewna? TOP 4 piły ręczne, które sprawdzą się w każdym warsztacie

Jaka piła do drewna? TOP 4 piły ręczne, które sprawdzą się w każdym warsztacie

Drewno to jeden z najwdzięczniejszych materiałów do obróbki. Praca z nim jest przyjemna, a przy stosunkowo niewielkim wysiłku można osiągnąć niebywałe efekty. Jaka piła ręczna do drewna najlepiej sprawdzi się w Twoim warsztacie?

Przejdź do następnych akapitów:

Obróbka drewna – rodzaje pił

W Castoramie wierzymy, że zarówno profesjonalny stolarz, jak i domowy majsterkowicz zasługuje na solidne i niezawodne narzędzia. Do pracy z drewnem możesz wykorzystać takie napędzane siłą ludzkich mięśni, jak i energią elektryczną. W tym artykule skoncentrujemy się na piłach ręcznych.

To tradycyjne przybory o bardzo długiej historii – niektóre rodzaje były znane już kilka tysięcy lat temu. Starożytna legenda głosi, że wynalazcą pierwszej piły jest Talos, bratanek i uczeń słynnego Dedala. Podobno zazdrosny wuj zabił młodego geniusza w porywie zazdrości, widząc jego sukces.

rodzaje pił Piła płatnica Magnusson 20”500 mm Piła otwornica Topex 300 mm Piła włosowa Fatmax

Od tysięcy lat do dziś drewno jest jednym z podstawowych materiałów do obróbki. Dostępność i wszechstronność tego surowca sprawiły, że ludzie wykształcili różne rodzaje pił przeznaczone do sprawnego wykonania określonych cięć. W tym zestawieniu znajdzie się piła włosowa i ramkowa, a także piła otwornica oraz piła płatnica. Jaka najlepsza jest do Twojego warsztatu? Przejdźmy do omówienia poszczególnych typów narzędzi, spośród których wybierzesz te, które najlepiej odpowiadają Twoim oczekiwaniom.

Piła płatnica – do czego służy?

Jednym z najczęściej wykorzystywanych narzędzi do obróbki drewna jest piła płatnica. Do czego służy? Dzięki niej sprawnie potniesz deski na mniejsze elementy. Własnoręczna konstrukcja mebli ogrodowych czy skrócenie na wymiar listew przypodłogowych – to tylko niektóre z zadań, do których potrzebna jest Ci piła płatnica. Jaka najlepsza będzie do Twojego warsztatu?

piła płatnica do czego służy

Koniecznie sprawdź piłę płatnicę Magnusson 20” 500 mm z naszej oferty. To niezawodne narzędzie z dożywotnią gwarancją pomoże Ci sprawnie i bezproblemowo przeprowadzić zaplanowane czynności. Wygodna rączka jest zamocowana w taki sposób, by podczas pracy nie przeciążać Twojego nadgarstka. Warto zaopatrzyć swój warsztat w sprzęt takiej jakości, zwłaszcza że piła płatnica należy do podstawowego wyposażenia każdego majsterkowicza.

Piła otwornica – do skomplikowanych kształtów

A jaka piła ręczna do drewna sprawdzi się przy wycinaniu nietypowych otworów lub krawędzi? Do niewielkich, precyzyjnych cięć wykorzystaj piłę otwornicę, która charakteryzuje drobnymi ząbkami oraz krótkim i spiczastym ostrzem. Jej specjalistyczna budowa umożliwia wyrzynanie linii zakrzywionych lub całkowicie okrągłych.

W naszej ofercie znajdziesz piłę otwornicę Topex 300 mm, która spośród innych tego rodzaju narzędzi wyróżnia się wyjątkowo małymi i gęsto osadzonymi ząbkami. Ich optymalne rozstawienie sprawia, że wykonywane rzezy nie powodują naruszenia spójności struktury drewna, a więc nie musisz obawiać się zakłócenia rysunku słojów ani wystających drzazg. Cięcia wykonane przy pomocy tej piły są wyjątkowo precyzyjne i gładkie, a do ewentualnego oszlifowania wystarczy odrobina papieru ściernego o drobnej ziarninie.

Piła włosowa – wysoka precyzja

Piła włosowa to narzędzie przeznaczone do zadań specjalnych. Wykorzystuje brzeszczot włosowy, którego charakterystyczna konstrukcja pozwala na wykonanie cięcia o niemalże mikroskopowej precyzji – efekt zależy od własnego wyczucia i pewnej ręki.

Tego rodzaju piła wyróżnia się nietypową konstrukcją. Wspomniany już brzeszczot włosowy jest niezwykle cienki – sprawia wrażenie ostrego jak brzytwa drucika. Ostrze jest zamocowane w ramieniu nazywanym również kabłąkiem, do którego przytwierdzona jest rękojeść. Przy pomocy ramy i uchwytu sterujesz piłą, bardzo precyzyjnie określając kierunek cięcia.

Jeżeli potrzebujesz dokładnego i profesjonalnego narzędzia, sprawdź piłę włosową Fatmax z naszej oferty. Wytrzymała konstrukcja z ergonomiczną rączką pomoże Ci wykonać nawet najtrudniejsze cięcia. Przy minimalnym wysiłku osiągniesz rewelacyjny efekt i gładkie wykończenie.

Piła ramkowa – przy dużych obciążeniach

Choć zwykle drewno jest dość przyjemne i łatwe w obróbce, zdarzają się gatunki, które wymagają specjalnego traktowania. Jaka piła do drewna sprosta wyjątkowo twardym rodzajom drzew? Z pomocą przychodzi piła ramkowa. Została skonstruowana w taki sposób, by wytrzymać znaczny opór ze strony rzezanego materiału. Solidna rama obejmująca brzeszczot sprawia, że siła mięśni użytkownika optymalnie rozkłada się na całej długości ostrza. Dzięki temu cięcie przebiega sprawnie na każdym etapie ruchu posuwisto-zwrotnego.

Piła ramkowa jest tak solidna i wytrzymała, że może posłużyć nawet do przecinania metalowych elementów. Zwykle w oferowanych modelach od razu dostaniesz brzeszczot przeznaczony do cięcia blachy. Możesz wymienić go na ostrze przeznaczone do drewna lub zostać przy tym, które zostało dołączone do wyposażenia produktu – między cenami brzeszczotów do drewna i metalu nie ma zbyt dużej różnicy.

Doskonałym modelem z naszej oferty jest piła ramkowa I-75 300 mm, która wyróżnia się wysokim naprężeniem. Żeby dodatkowo ułatwić sobie pracę, brzeszczot możesz ustawić w jednej z dwóch możliwych pozycji – zależnie od Twoich potrzeb. Miękki uchwyt o ergonomicznym kształcie odciąży Twój nadgarstek podczas pracy, a na Twojej dłoni nie pojawią się odciski. Wybierz ten model, by uzupełnić wyposażenie swojego warsztatu o niezawodne narzędzie.

Jaka piła do drewna sprawdzi się w Twoim warsztacie?

Wybierając nową piłę do drewna, miej na uwadze przede wszystkim jej zastosowanie. Specjalistyczne przeznaczenie każdego z rodzajów narzędzia zaprezentowanego w naszym zestawieniu sprawia, że piła powinna być wykorzystywana wyłącznie w określonym celu. Jeżeli posłużysz się delikatną i precyzyjną piłą ramkową do większych cięć, jej nadmierne użytkowanie może doprowadzić do szybkiego zużycia. Stosowanie jakiejkolwiek piły do drewna niezgodnie z jej przeznaczeniem zwykle skutkuje uszkodzeniem obrabianego materiału lub nawet samego narzędzia.

jaka piła ręczna do drewna

Przeglądając modele, których zakup rozważasz, zwróć uwagę na współczynnik TPI – jego wartość określa ilość zębów przypadających na cal ostrza. Jeżeli ten parametr jest wyrażony wysoką liczbą, możesz spodziewać się precyzyjnego i gładkiego cięcia, które zapewni estetyczne wykończenie. Z kolei piły do drewna o niższej wartości współczynnika TPI gwarantują łatwe rzezanie w szybkim tempie.

Istotnym, choć często niedocenianym elementem każdej ręcznej piły do drewna, jest uchwyt. To on decyduje o tym, czy praca z całym narzędziem jest komfortowa. Akcesoria dobrej jakości wyróżniają się rękojeścią o ergonomicznym kształcie, który dopasowuje się do każdej dłoni i minimalizuje nacisk na staw nadgarstkowy.

Warto wybierać takie piły, których rączka jest stworzona z dwóch materiałów – posiada dodatkowe miękkie wyściółki. Dzięki temu na Twojej dłoni nie powstaną bolesne odciski, które mogą przeszkadzać Ci podczas dalszej pracy i spowalniać wykonywanie różnych czynności, a także wpływać na jakość efektu. Ze względów bezpieczeństwa upewnij się również, czy rękojeść jest pokryta warstwą antypoślizgową.

Kupując piłę, w zestawie zazwyczaj otrzymasz co najmniej jeden brzeszczot, jednak po jakimś czasie użytkowania ostrze się zużywa i wymaga wymiany na nowe. W Castoramie bez problemu zakupisz zarówno pojedyncze sztuki, jak i zestawy różnego rodzaju brzeszczotów – zależnie od Twoich potrzeb związanych z obrabianymi materiałami i częstotliwością pracy.

jaka piła do drewna

Wybierając nowe ostrze do piły, zwróć uwagę na ustawienie zębów. Kąt większy niż 90 stopni oznacza, że brzeszczot sprawdzi się do cięcia w poprzek włókien drewna, kąt poniżej 90 stopni pozwoli ciąć wzdłuż nich. Ostrze z ząbkami ustawionymi równo pod kątem 90 stopni jest uniwersalne.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Piły i pilarki – rodzaje i zastosowanie

Piły i pilarki – rodzaje i zastosowanie
Piły i pilarki są przydatne zarówno podczas prac budowlanych i wykończeniowych, jak i ogrodowych. Jakie są ich rodzaje i na co zwrócić uwagę podczas i...
Czytaj więcej

O czym pamiętać, piłując ręcznie?

O czym pamiętać, piłując ręcznie?
Aby sprawnie i bezpiecznie używać piły ręcznej, warto zachować ostrożność i pamiętać o kilku zasadach. Oto kilka porad i informacji, które warto znać.
Czytaj więcej

Rodzaje pił ręcznych

Rodzaje pił ręcznych
Mimo iż mamy dostęp do wielu elektronarzędzi, piły ręczne wciąż znajdują zastosowanie przy wielu pracach budowlanych, wykończeniowych, ciesielskich cz...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jaka piła do drewna? TOP 4 piły ręczne, które sprawdzą się w każdym warsztacie