Produkty

Jaki aerator wybrać?

Jaki aerator wybrać?

Jeśli ozdobą naszego ogrodu ma być wypielęgnowany i starannie utrzymany trawnik, jego wygląd wymaga nakładu pracy i sił. Znacznie ułatwimy sobie pracę z trawnikiem i przyspieszymy jego bujny wzrost, kiedy zbiór naszych narzędzi ogrodniczych powiększy się o aerator. Jaki jego model wybrać do naszego ogrodu?

aerator ręcznyWygląd aeratorów jest wielce odmienny, ale poszczególne narzędzia i elektronarzędzia, a nawet preparaty chemiczne o tej nazwie, spełniają tę samą funkcję – napowietrzają glebę. Dlaczego jest to takie ważne dla naszego trawnika? Po pierwsze, po zimie potrzebuje on starań, by zasłużyć na tę dumną nazwę – jest zanieczyszczony chwastami, przerzedzony, gleba pod nim jest twarda i zbita. Utrudnia to korzeniom prawidłowy rozrost. Po drugie, sytuacja ta powtarza się u schyłku lata, kiedy wysuszona upałami ziemia ponownie potrzebuje rozluźnienia i napowietrzenia. Aerator, jeśli starannie pielęgnujemy trawnik, jest niezbędnym narzędziem.

W zależności od tego, jak rozległe są nasze zielone połacie, możemy dobrać odpowiednie do ich utrzymywania narzędzie. Podstawowy wybór dotyczyć będzie tego, czy potrzebny jest nam aerator z napędem mechanicznym, czy nie. Zasilane energią elektryczną urządzenia (czy to za pomocą długiego kabla, czy ładowanego osobno akumulatora) będą pomocne wtedy, kiedy utrzymujemy średniej wielkości trawnik. Jeśli teren naszego ogrodu jest wyjątkowo rozległy, posiłkować się będziemy aeratorem z napędem spalinowym. Pod uwagę należy też wziąć urządzenia wielofunkcyjne, które spełniają również funkcję aeratora, a przy tym wykonują inne ogrodowe prace (wertykulację czy koszenie).

Aeratory ręczny - bez napędu mechanicznego to narzędzia, dzięki którym przy użyciu naszej siły napowietrzymy glebę przez wielokrotne wykonanie w niej wąskich zagłębień kilkucentymetrowej długości. Możemy to wykonać na przykład za pomocą naszych stóp, kiedy na obuwie nałożymy specjalne podkładki, od spodu wyposażone w ostre krawędzie. Innym sposobem będzie wykonanie takich samych otworów narzędziem przypominającym wałek pełen ostrych, metalowych zakończeń, który toczymy za pomocą trzonka. Jeszcze jednym rozwiązaniem jest aerator przypominający wyglądem grabie, którym „czeszemy” powierzchnię trawnika, usuwając przy okazji obumarłe źdźbła trawy i siewki chwastów – tego rodzaju materiał może zasilić nasz kompostownik. Grabie mogą być jedno- lub dwustronne, przy czym w tych drugich rozstaw ostrzy po obu stronach jest różny.

Aby napowietrzanie trawników było efektywne, nie wykonujemy tej czynności tuż po deszczu. Ważne też, aby – jeśli mamy do czynienia z wyrośniętym trawnikiem w napowietrzanie ziemi traktorkiemszczycie sezonu letniego – wcześniej przyciąć trawę na około 3-4 cm. Pozwoli to ostrzom dotrzeć głęboko w wysuszoną ziemię. Powyższe czynności będą konieczne również przy zastosowaniu aeratora w formie substancji chemicznej, którą wraz z wodą z podłączonego węża ogrodowego spryskuje się zieloną powierzchnię. Pamiętajmy, że regularne używanie aeratora jest konieczne w przypadku ukształtowanego już trawnika. Jeśli dopiero zamierzamy go zasadzić, niezbędne do tego celu będzie skuteczniejsze spulchnienie gleby, w czym pomoże nam glebogryzarka lub kilkukrotne użycie wertykulatora.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Co to jest wertykulator? Do czego służy?

Co to jest wertykulator? Do czego służy?
Wertykulator to urządzenie ogrodowe, które tworzy w glebie podłużnych nacięć. Ma to prowadzić do poprawy gospodarki powietrzno-wodnej w niższyc...
Czytaj więcej

Ogród budzi się z zimowego snu – prace wiosenne

Ogród budzi się z zimowego snu – prace wiosenne
Wiosna to jedna z najpiękniejszych pór roku – rośliny budzą się z zimowego snu, wydając kolejno nowe liście, a także kwiaty. Krajobraz staje się...
Czytaj więcej

Dlaczego warto postawić na aerator?

Dlaczego warto postawić na aerator?
Aeratory to urządzenia, które są nie tylko trudne z nazwy, lecz mogą również wykonywać trudne zadania. Z wyglądu przypominają kosiarki i podobnie jak...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jaki aerator wybrać?