Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

Jakie elektronarzędzia wybrać jako prezent?

Poszukując prezentów dla naszych najbliższych, zwracamy uwagę na praktyczną stronę ich zastosowania. Dzięki temu mamy pewność, że podarunek będzie trafiony i znajdzie trwałe miejsce w swoim nowym domu. Przykładem takich przedmiotów, które mogą znaleźć się pod choinką, są narzędzia – które z nich warto zakupić naszym najbliższym?

Przejdź do następnych akapitów:
Elektronarzędzia jako prezent-inspiracja
Jakich elektronarzędzi nie może zabraknąć w domu?
Czy urządzenia wielofunkcyjne są dobrym pomysłem na prezent?
Elektronarzędzia jako prezent nie tylko dla panów

Elektronarzędzia jako prezent-inspiracja
Narzędzia zasilane energią elektryczną są wymarzonymi przedmiotami jako podarunki. Dlaczego? Przede wszystkim są oryginalną propozycją na prezenty, które górują nad innymi możliwością praktycznego zastosowania. W przeciwieństwie do bibelotów i efektownych na krótką metę dekoracji, na czas swojego działania mogą czekać długo, ale kiedy już nadarzy się okazja ich wypróbowania, obdarowany doceni gwiazdkowy prezent. Może to być drobny remont do samodzielnego przeprowadzenia, a nawet jedynie część wykonywanych w jego ramach czynności, na przykład umieszczenie na ścianie dekoracji w formie zestawu zdjęć lub nowej półki.

icon_circle_producticon_circle_producticon_circle_producticon_circle_product

Prezent okaże się trafiony, jeśli znamy osobę, dla której wybieramy niespodziankę, i chociaż ogólne wyposażenie jej warsztatu narzędziowego. To ważne, aby nasz prezent nie okazał się kolejnym młotkiem ślusarskim lub bliźniaczym do używanego od dwóch sezonów zestawem kluczy imbusowych. Wybierając elektronarzędzia, jesteśmy w lepszej sytuacji, ponieważ jest ich relatywnie mniej niż narzędzi ręcznych.

Porada eksperta:

Jeśli chcemy doposażyć warsztat z narzędziami ręcznymi osoby, której pasją jest majsterkowanie, warto przed poczynieniem zakupu zapytać ją wprost, czy nasza propozycja będzie trafiona i sprawi radość domowej złotej rączce. Dzięki temu unikniemy kłopotliwej sytuacji podczas rozpakowywania prezentów, a dodatkowo znajdziemy uznanie w oczach majsterkowicza, który sam wie najlepiej, którego spośród setek narzędzi potrzeba mu najbardziej. Jeśli jednak postanowimy wybrać coś odpowiedniego samodzielnie, w tym przypadku sprawdzą się zestawy wierteł lub narzędzi – nawet jeśli nie będą one bogate w zawartość różnych elementów, niech ich jakość będzie możliwie najlepsza.

Dlaczego jeszcze przyda się znajomość osoby, której będziemy wybierali prezent w formie narzędzia?

precyzyjnie dobierzemy prezent w formie elektronarzędzia, którego jak dotąd nie było w warsztacie lub które, jak żadne inne, wymaga wymiany na bardziej nowoczesny model

nasz prezent może stanowić inspirację do rozwijania własnych zainteresowań w kierunku majsterkowania czy samodzielnego wyrobu domowych mebli,

prezent może też pełnić funkcję subtelnej sugestii, co do tego, że obdarowana osoba może z powodzeniem podjąć się prac związanych z przeznaczeniem elektronarzędzia czy samodzielnie zająć się drobnymi naprawami w domu.

Jakich elektronarzędzi nie może zabraknąć w domu?
Wybierając elektronarzędzia na prezent, zwróćmy uwagę, które z dotychczas użytkowanych znajduje najczęściej zastosowanie i czy z biegiem lat nie wykazuje ono cech zużycia – jeśli tak, kwestia wyboru prezentu jest przesądzona i najczęściej skutkować będzie udanym zakupem.

1. Wkrętarko-wiertarka akumulatorowa

Istotną jest też informacja, że w przeciągu ostatnich lat elektronarzędzia zasilane prądem z sieci elektrycznej doczekały się godnych następców w postaci odpowiedników akumulatorowych. Ogniwa je zasilające cieszą się coraz lepszymi parametrami i krótkim czasem ładowania w celu uzyskania pełni mocy, a wygoda ich używania bez konieczności dbania o to, czy przewód zasilający jest wystarczająco długi, jest wyraźnie odczuwalna.

inspiracjeinspiracjeinspiracjeinspiracje

Zaleta ta dotyczy przede wszystkim wkrętarek i wiertarek, i urządzeń łączących te dwa podstawowe zastosowania – wiercenia otworów i mocowania wkrętów w różnego rodzaju podłożach budowlanych.

2. Wiertarka udarowa

Narzędzie to okaże się niezbędne w czasie intensywnego remontu, kiedy wykaże pełnię swoich możliwości w rękach znającej się na budowlanym fachu osoby. Od zwykłej wiertarki różni ją możliwość zastosowania udaru, czyli nie tylko wprawienia wiertła w ruch obrotowy, ale dodatkowo uderzania nim – działanie udaru przypomina tym samym pracujący zminiaturyzowany młot pneumatyczny.

inspiracjeinspiracjeinspiracjeinspiracje

Funkcja ta jest szczególnie przydatna w przypadku pracy z różnymi materiałami budowlanymi, w których konieczne jest wywiercenie otworów lub ręczne wykonanie szczelin w ścianach, w których umieszczone następnie zostaną peszle, a w nich - przewody telefoniczne lub elektryczne.

Porada eksperta:

Jeśli konkretne elektronarzędzie jest eksploatowane wyjątkowo intensywnie i, jak żadne inne, znalazło swoje zastosowanie w warsztacie narzędziowym, w przydomowym garażu lub w czasie samodzielnie wykonywanego remontu, dobrym pomysłem na prezent może być zakupienie sprzętu o tym samym przeznaczeniu, ale o lepszych parametrach i jakości użytych komponentów. Trzeba wiedzieć, że większość elektronarzędzi przeznaczonych jest do wykorzystywania okazjonalnego, średnio częstego i zastosowania codziennego, czyli profesjonalnego.

3. Szlifierka kątowa

Urządzenie to okaże się niezbędne w wielu pracach remontowych i naprawczych w przydomowym garażu. Umożliwia nie tylko szlifowanie różnych powierzchni, ich kompleksowe czyszczenie czy usuwanie z metalicznej struktury śladów rdzy, ale również – dzięki wykorzystaniu odpowiednich tarcz i ściernic – przecinanie różnych materiałów: drewna, metalu, betonu, cegły, ceramiki.

4. Wyrzynarka

Osoba, która polubiła prace wykonywane z drewnem polegające na odnawianiu używanych od lat sprzętów z drewnianym wykończeniem lub własnoręcznym wykonywaniu mebli własnej konstrukcji, w czasie swoich prac nie może obyć się bez wyrzynarki. Drewno oczywiście nie wyczerpuje listy materiałów, których przecinanie wyrzynarką daje satysfakcjonujące efekty – znajdziemy na niej również płyty drewnopochodne i kartonowo-gipsowe, tworzywa sztuczne, metale. Umiejętna obsługa wyrzynarki daje spektakularne efekty w postaci precyzyjnie wyciętych fragmentów z udziałem krzywizn i łuków.

inspiracjeinspiracjeinspiracjeinspiracje

Porada eksperta:

Jeśli wybieramy wyrzynarkę, zadbajmy zawczasu o możliwie dobre warunki pracy z urządzeniem. W czasie jego użytkowania powietrze będzie pełne pyłu, jeśli wyrzynarka nie będzie wyposażona w system jego odsysania w czasie pracy. Zastosowanie takiego rozwiązania wpłynie na komfort pracy z wyrzynarką i znacznie ułatwi (a także skróci) wykonanie czynności porządkowych po zakończeniu korzystania z tego elektronarzędzia. Poszukując kolejnych udogodnień w wyrzynarce, warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji mocy pracy i obecność laserowego wskaźnika prowadzenia brzeszczotu idealnie wzdłuż linii.

Czy urządzenia wielofunkcyjne są dobrym pomysłem na prezent?
W marketach budowlanych znajdujemy dużą ilość propozycji poszczególnych producentów, które w jednym urządzeniu łączą zadania wykonywane przez dwa albo trzy różne sprzęty. Pierwszym przykładem takiego elektronarzędzia była wspomniana wyżej wiertarko-wkrętarka akumulatorowa, która z nowatorskim technologicznie napędem bez udziału prądu pobieranego z sieci, łączy cechy obu wymienionych narzędzi i ich uniwersalne zastosowanie.

inspiracjeinspiracjeinspiracjeinspiracje

Inaczej jest z innymi urządzeniami wielofunkcyjnymi, których parametry i odpowiedni osprzęt umożliwiają obróbkę materiałów wykorzystywanych w specjalistyczny sposób, na przykład w warsztatach samochodowych, lakierniach, zakładach naprawczych. Z kolei przykładem elektronarzędzia o uniwersalnym zastosowaniu jest szlifierka z uchwytem umożliwiającym cięcie różnych materiałów. Narzędzie to będzie przydatne zarówno w pracach hobbystycznych, jak i remontowo-budowlanych.

Elektronarzędzia jako prezent nie tylko dla panów

inspiracjeinspiracjeinspiracjeinspiracje

Panuje przekonanie, że urządzenia ręczne i elektryczne są domeną tylko i wyłącznie męskiej części domowników i to dla nich są najlepszym prezentem. Nie musi to być prawdą, o czym świadczą (nieliczne jeszcze) propozycje producentów elektronarzędzi, które mają trafiać w ręce kobiet. Nie potrzeba jednak kierować do pań specjalnej edycji popularnych narzędzi wyposażonych w ozdoby w postaci kryształków Swarovskiego – kompaktowe wymiary coraz większej liczby urządzeń, a także coraz lepsze parametry ich pracy sprawiają, że okazjonalne użycie elektronarzędzi jest łatwe i intuicyjne dla wszystkich, nie tylko dla osób tradycyjnie podejmujących się prac naprawczych i remontowych.

Data publikacji: 30.11.2016