Gwinty w żarówkach – jakie wybrać? Rodzaje, rozmiary i zastosowanie

Spaliła Ci się żarówka. Wybierasz się do sklepu, żeby kupić nową. Stajesz przed półką z żarówkami… i nie masz pojęcia, jaki gwint ma lampa, w której musisz wymienić żarówkę? Poznaj rodzaje gwintu w żarówkach. Dzięki temu już nigdy się nie pomylisz.

Przejdź do następnych akapitów:

Gwinty w żarówkach – rodzaje. Poznaj je wszystkie

Jakie są rodzaje gwintów w żarówkach? Najczęściej wymienia się gwinty wciskane oraz wkręcane. Choć typów żarówek na rynku jest bardzo wiele, część z nich stosuje się głównie w lampach przemysłowych. W gospodarstwie domowym najczęściej natomiast pojawiają się żarówki typu E14, E27 czy E40. 

Żarówki, a właściwie gwinty w żarówkach, podzielić można na kilka rodzajów. Jakich?

1. Gwinty Edisona

Gwinty Edisona to najczęściej żarówki wkręcane. Można wśród nich wyróżnić takie modele jak:

 • E5 – średnica gwintu 5 mm – niezwykle mała żaróweczka. Zazwyczaj używa się jej w lampkach, które potrzebują małego napięcia. 

 • E10 – średnica gwintu 10 mm – także mała żarówka, często używa się ją w zabawkach lub w latarkach. 

 • E14 – średnica gwintu 14 mm – to bardzo popularny rodzaj gwintu, który stosuje się w żarówkach do lampek nocnych, lamp stołowych czy kinkietów. Jeżeli więc szukasz żarówki do lampki na biurko, najprawdopodobniej potrzebujesz żarówki E14. 

 • E27 – średnica gwintu 27 mm – to drugi najpopularniejszy rodzaj żarówki z gwintem wkręcanym. Zazwyczaj potrzebować jej będziesz do zasilenia oświetlenia górnego, np. żyrandola. Sprawdzi się też często w lampach podłogowych czy większych kinkietach.

 • E40 – średnica gwintu 40 mm – bardzo rzadko używa się jej w gospodarstwie domowym. Częściej potrzebna będzie Ci np. w garażu czy przed domem. Żarówki E40 używa się do latarni ulicznych – w końcu ich gwint ma szerokość  4 cm. 

Jak rozczytać oznaczenie? W tym przypadku E (pochodzące od słowa „Edison”) oznacza gwint wkręcany. Z kolei liczba następująca po niej to określenie średnicy gwintu. Na przykład, najpopularniejsza żarówka do niewielkich lampek E14 ma gwint wkręcany o szerokości 14 mm. 

Sprawdź także: Tradycyjne żarówki – gdzie możemy je wykorzystać?

gwinty-w-zarowkachgwinty-w-zarowkachgwinty-w-zarowkachgwinty-w-zarowkach

2. Gwinty halogenowe

Gwinty wciskane najczęściej stosuje się w żarówkach halogenowych. Oznacza się je bardzo często literami „G” (zwykłe łącze na wcisk) lub „GU” (łącze na wcisk zabezpieczone przed emisją ciepła). Liczba, która umieszczona jest po literach, oznacza rozstawienie trzonków w żarówce – muszą one być dopasowane do gniazda. 

Do najczęściej wybieranych gwintów żarówek wciskanych należą:

 • G4 – gwint wciskany o średnicy 4 mm – używa się jej w bardzo małych lampkach czy żyrandolach. Zakończona jest niewielkimi wtykami przypominającymi druciki. 

 • G9 – gwint wciskany o średnicy 9 mm – nazywa się ją żarówką sztyftową. Dziś często tworzy się ją w technologii LED. Wciska się ją często do lampek stołowych lub lampek biurkowych. 

 • GU10 - gwint wciskany o średnicy 10 mm, z zabezpieczeniem przed emisją ciepła; dziś gwint GU10 stosuje się najczęściej w żarówkach LED, dawniej – w halogenach. 

 • G13 - gwint wciskany o średnicy 13 mm – najczęściej spotkasz go w świetlówkach montowanych w oprawach, także w technologii LED. Oświetlają dokładnie korytarze, garaże czy przestrzenie publiczne. 

 • GU5.3 - gwint wciskany o średnicy 5,3 mm – świetlówki stosowane w oczkach ledowych w łazienkach czy w kuchniach. 

Warto także wspomnieć o wciskanych z prostym trzonkiem. Najpopularniejsze z nich to:

 • MR11 – gwint wciskany o rozstawie trzonków 4 mm.

 • MR16 – gwint wciskany o rozstawie trzonków 6 mm. 

Żarówki z oznaczeniami MR występują tak w wersji halogenowej, jak i ledowej.

Zobacz również: Co warto wiedzieć o żarówkach halogenowych?

Gwinty w żarówkach i nie tylko. Jak wybrać żarówki?

Jak sprawdzić gwint żarówki? Rodzaje świetlówki, jaką należy wkręcić do danej lampy, powinny być opisane na gwincie lampy. Pamiętaj, że o tym, czy żarówka będzie pasować do typu oświetlenia, nie decyduje wyłącznie je gwint, ale i kształt – może zdarzyć się, że główka żarówki jest zbyt duża do konkretnego typu lampy. Niekiedy w ofercie sklepów znajdziesz również żarówki ozdobne, które mogą stać się ważnym elementem dekoracji wnętrza. Warto na nie zawrócić uwagę, szczególnie jeżeli decydujesz się na modne abażury metalowe, które nie kryją żarówki w całości.

Kupując żarówkę, sprawdź także, jakie natężenie prądu powinna wytrzymać. Popularne E14 i E27 dostosowane są najczęściej do napięcia 230 V. Część lamp wymaga tego, aby podłączyć do niej żarówkę, która dostosowana jest do napięcia 12 V. Nie myl tego z mocą świetlówki, czyli określeniem, jak jasno będzie świecić, czyli z mocą. Moc żarówki określa się w Watach. Na rynku znajdziesz świetlówki 40 W, 60 W i 100 W. To, jak jasno ma świecić dana żarówka zależy przede wszystkim od przeznaczenia lampy – najlepiej doświetlać powinna żarówka przeznaczona do czytania czy do miejsca pracy; słabiej – świetlówki do sypialni czy miejsca wypoczynku. 

Ze względu na ochronę środowiska, ale i oszczędności na rachunkach za prąd, coraz częściej zachęcani jesteśmy do używania żarówek energooszczędnych. System LED pozwala na ogromną oszczędność energii. Zastanów się więc, czy nie chcesz kupić świetlówek w tym systemie. 

Sprawdź też: Jak działa LED?

Kiedy wybierasz typ żarówki, zastanów się także, jakie światło ma dawać. Oznaczyć można je na spektrum od światła ciepłego (więcej światła żółtego) do chłodnego (więcej światła niebieskiego). Światło niebieskie ma nas pobudzać, dlatego częściej spotkasz je w lampach biurowych. Z kolei światło ciepłe, żółte uspokaja, wycisza i relaksuje, więc używa się go w salonie czy w sypialni. Na rynku znajdziesz też oświetlenie kolorowe – najczęściej będą to żarówki LED. Rodzaje gwintów w świetlówkach nie są uniwersalne i zawsze powinny odpowiadać rodzajowi lampy.

gwinty-w-zarowkach-2gwinty-w-zarowkach-2gwinty-w-zarowkach-2gwinty-w-zarowkach-2

Gwinty w żarówkach – już się nie pomylisz!
Jak widzisz, istnieje wiele rodzajów żarówek. Różnią się nie tylko mocą, kolorem światła, systemem zasilania, ale i rodzajem gwintów. Zanim wybierzesz się do sklepu, sprawdź, jaki gwint potrzebny Ci jest do danej lampy. Rozmaite żarówki znajdziesz na Castorama.pl.

Data publikacji: 16.03.2016