Jak działa LED?

Żarówki typu LED pojawiają się w zarówno w domach, jak i miejscach publicznego użytku. Słyną z tego, że są ekologiczne, energooszczędne i przyjazne dla oka. A jak działa dioda LED? W tym artykule dowiesz się, co to jest oświetlenie ledowe, i czy warto je wprowadzić do swojego mieszkania.

Co to jest oświetlenie ledowe?

Skrót LED, który towarzyszy źródłom światła wyprodukowanym przy użyciu nowej technologii, powstał w języku angielskim od wyrażenia light emitting diode – czyli dioda emitująca światło. Jej wynalazcą jest amerykański profesor z University of Illinois – Nick Holonyak Jr.

Jak działa dioda ledJak działa dioda ledJak działa dioda ledJak działa dioda led

Dioda LED nazywana jest także elektroluminescencyjną. To oznacza, że na skutek przepływu prądu dochodzi w niej do zjawiska jarzenia. Luminescencja charakteryzuje się także tym, że światło nie ma nic wspólnego z temperaturą świecącego obiektu. Zapewne doskonale wiesz, że tradycyjna żarówka mocno się nagrzewa podczas wydzielania światła. Dzieje się tak dlatego, że prąd przepływający przez drut wolframowy znacznie podnosi jego temperaturę. Rozgrzany do białości element powoduje powstanie promieniowania świetlnego. Tak właśnie działa technologia, która powstała w XIX wieku. A jak działa dioda LED – nowoczesny odpowiednik tradycyjnej żarówki?

Dioda LED – zasada działania

Wspomnieliśmy już, że działanie tradycyjnej żarówki opiera się na podgrzaniu drucika wolframowego do momentu, w którym zaczyna wydzielać światło. Choć do uruchomienia diody LED również potrzeba energii elektrycznej, to celem zastosowania prądu nie jest podniesienie temperatury. Jaka jest zasada działania diody LED?

Technologia żarowa to coś, czego zupełnym przeciwieństwem jest dioda LED – zasada działania nowoczesnego źródła światła typu LED opiera się na elektroluminescencji. Zacznijmy od tego, czym właściwie jest luminescencja sama w sobie. To ogólna nazwa dla zjawiska, w którym dochodzi do jarzenia przedmiotu bez związku z jego temperaturą. Takie światło może powstać na przykład w wyniku reakcji chemicznej lub właśnie pod wpływem prądu. Mamy wtedy do czynienia z elektroluminescencją.

dioda led zasada działaniadioda led zasada działaniadioda led zasada działaniadioda led zasada działania

Diody LED najczęściej są wykonane z arsenku galu, który wyróżnia się właściwościami półprzewodnika. W pewnym uproszczeniu na skutek przepływu prądu w tej substancji chemicznej dochodzi do zjawiska nazywanego rekombinacją promienistą – to oznacza, że cząstki naładowane dodatnio i ujemnie łączą się. Właśnie ten proces jest odpowiedzialny za pobudzenie elektroluminescencji. Podsumowując, zasada działania diody LED jest taka – pod wpływem prądu w diodzie zachodzi reakcja fizyko-chemiczna, w wyniku której powstaje światło.

A jak działa żarówka LED? Zasada jej funkcjonowania jest dokładnie taka sama. Żarówka (lub inaczej lampa) ledowa ma kształt tradycyjnej bańki. Dzięki temu, że jest wyposażona w standardowy gwint, możesz umieścić ją w każdym żyrandolu. W ten sposób wymienisz żarowe źródła światła w swoim domu na nowoczesne.

Wiesz już, jak działa żarówka LED. Pora dowiedzieć się, jakie są jej możliwości! Poznaj kolory LED i odnów swoje mieszkanie, używając jedynie światła.

Kolor światła LED – jak wybrać najlepszą barwę?

Podstawowa paleta barw sprowadza się do kilku odcieni. Kolor światła LED zależy od użytego półprzewodnika – czyli arsenku galu lub innej substancji. Surowa barwa niebieska, żółta, zielona, pomarańczowa lub czerwona może się zmienić w wyniku zastosowania domieszki lub pokrycia diody luminoforem.

Zmiany w zakresie barwy świecenia są możliwe również dzięki zestawieniu wielokolorowych diod w żarówkach albo lampach. W ten sposób można uzyskać między innymi światło białe, które świetnie się sprawdza do oświetlenia wielu rodzajów wnętrz.

Barwa światła to w uproszczeniu kolorowa poświata, którą dostrzegamy. Z pewnością widzisz różnicę między światłem dziennym, łuną bijącą od płomienia i blaskiem błyskawicy. W ciągu dnia mamy do czynienia z białym światłem o neutralnej barwie, ogień wydziela światło o ciepłej kolorystyce, zaś błyskawica ma wyraźną poświatę w odcieniu chłodnego błękitu.

Jak działa ledJak działa ledJak działa ledJak działa led

Podobna sytuacja zachodzi we wnętrzach różnego rodzaju pomieszczeń. Niewątpliwie inaczej postrzegasz oświetlenie przytulnego salonu, a inaczej gabinetu lekarskiego. Zazwyczaj w pokojach mieszkalnych stosujemy światło przyjazne dla oka oraz sprzyjające relaksowi w domowym zaciszu. Takimi właściwościami charakteryzują się lampy o ciepłej barwie świecenia. Złocista poświata przypomina ogień lub słońce i kojarzy się z tradycyjną żarówką, która również wydzielała światło ciepłe.

Zimna barwa światła to doskonały wybór do wnętrza, w którym pracujesz. Bez względu na rodzaj pracy, którą wykonujesz, jasne oświetlenie o chłodnej poświacie pomoże Ci się skoncentrować i wyostrzy Twoje zmysły. Lampy o zimnej barwie światła sprawdzą się zarówno w gabinecie, jak i w warsztacie.

Dobór barwy światła powinien zależeć przede wszystkim od przeznaczenia pomieszczenia, jednak warto zwrócić uwagę także na wystrój wnętrza. Światło może być narzędziem, dzięki któremu nadasz ostatni szlif aranżacji pokoju i uwypuklisz jego atuty. Odpowiednia barwa pomoże Ci wprowadzić do niego wyjątkową atmosferę, która podkreśli oryginalny charakter wnętrza. Jak osiągnąć spójny efekt?

Zanim wybierzesz żarówkę LED o określonej barwie świecenia, zwróć uwagę na kolorystykę, która dominuje w danym pomieszczeniu. Określ, do jakiej palety należą odcienie – ciepłej czy zimnej? Przyjrzyj się także, jak te barwy zachowują się przy różnego rodzaju oświetleniu. Wykorzystaj promienie popołudniowego słońca, by sprawdzić reakcję na ciepłe światło. Jeżeli nie masz w domu lampy o zimnej barwie świecenia, wystarczy, że poświecisz fleszem z telefonu lub dla lepszego efektu zrobisz zdjęcie.

Po takim rozeznaniu bez problemu ocenisz, w jakim świetle pomieszczenie wygląda najkorzystniej. Jedyne, co musisz zrobić, to wybrać lampę LED dostosowaną do Twoich oczekiwań.

kolor światła ledkolor światła ledkolor światła ledkolor światła led

Zróżnicowane kolory LED umożliwiają Ci nie tylko podstawowy wybór między światłem o ciepłej lub zimnej barwie. Możesz bawić się kolorem światła, tworząc w swoim domu atmosferę odpowiednią na specjalne okazje, na przykład romantyczną kolację z drugą połówką w pobudzających odcieniach czerwieni lub baśniowe urodziny pociechy we wszystkich kolorach tęczy.

Jeżeli wszystkie możliwości światła LED przyprawiają Cię o zawrót głowy i nie możesz się zdecydować – wcale nie musisz! W ofercie hipermarketów Castorama znajdziesz żarówki LED z regulowaną barwą światła. W każdej chwili możesz zmienić tryb świecenia z zimnego na ciepły lub odwrotnie – w zależności od Twoich potrzeb. Niektóre lampy posiadają także możliwość manipulacji większą ilością kolorów – rozważ ich zakup, jeżeli chcesz stworzyć w swoim mieszkaniu niepowtarzalny klimat, który zachwyci domowników i gości.

Jak działa LED w porównaniu z tradycyjną żarówką?

Wiesz już, jak działa LED, i jakie możliwości oświetlenia Ci zapewnia. Pora skonfrontować technologię nowoczesną i tradycyjną. W tym akapicie wypunktujemy najistotniejsze różnice między lampą LED i zwykłą żarówką. Dzięki temu łatwiej Ci będzie ocenić, czy warto wymieniać oświetlenie w całym domu.

Na pierwszy rzut oka zdecydowanie widać różnicę w cenie między żarówką tradycyjną a LED. Nowoczesny odpowiednik może kosztować nawet kilka razy więcej. Cena jeszcze bardziej wzrasta, jeżeli lampa posiada dodatkowe akcesoria – na przykład pilot do regulacji barwy świecenia. Jednak cena oświetlenia LED to inwestycja na długie lata.

Wysoka jakość, wydajne parametry i inne liczne walory źródeł światła typu LED sprawią, że Twój dom odmieni się nie tylko wizualnie. Ten pozornie kosztowny zakup na dłuższą metę odciąży Twój domowy budżet. W jaki sposób jest to możliwe?

kolory ledkolory ledkolory ledkolory led

Przede wszystkim żarówka ledowa to energooszczędne źródło światła. Zastosowanie tego rodzaju oświetlenia sprawia, że pobór energii elektrycznej jest mniejszy o 80% lub nawet jeszcze więcej – w zależności od parametrów zakupionej lampy. W praktyce dla Ciebie ważne jest to, że zapłacisz za prąd zaledwie ułamek dotychczasowego rachunku (do zmniejszonej wartości opłaty za oświetlenie należy doliczyć niezmienioną ilość energii zużytą na inne przedmioty, na przykład telewizor).

Co więcej, niezwykle wydajne źródła światła wykonane w technologii LED posłużą Ci znacznie dłużej niż tradycyjna żarówka. Gwarantowany przez producenta czas świecenia jest kilkanaście razy większy dla przeciętnej żarówki ledowej, a w przypadku kosztowniejszych modeli – nawet kilkadziesiąt. Oznacza to, że montując lampy LED w swoich żyrandolach i kinkietach, nawet na kilka lat zapomnisz o konieczności wymiany.

Wybierając oświetlenie ledowe, zainwestujesz raz, a potem podwójnie zaoszczędzisz. Po pierwsze, zauważysz odczuwalne zmniejszenie opłat eksploatacyjnych. Po drugie – ten efekt jest długofalowy, więc utrzyma się przez bardzo długi czas. Zaoszczędzone środki możesz przeznaczyć na coś specjalnego, co uszczęśliwi Ciebie i Twoich bliskich.

Wiesz już, że nowoczesne oświetlenie typu LED jest dla Ciebie opcją korzystną pod względem finansowym. Jakimi jeszcze zaletami żarówki wykonane w tej technologii odróżniają się od tradycyjnych?

Cecha lamp ledowych doceniania przez wielu użytkowników to niska temperatura pracy. Jak wspomnieliśmy wcześniej, w tradycyjnej żarówce drut wolframowy bardzo się nagrzewa – i promieniuje zarówno światłem, jak i ciepłem. W wyniku tego zjawiska tradycyjne źródło światła szybko się przegrzewa i może poparzyć rączkę beztroskiego dziecka, które z ciekawości sięgnie w stronę żarówki. Co więcej, przy jej wymianie trzeba długo czekać, aż się ostudzi – jest tak gorąca, że nie można jej utrzymać w palcach. Sprawdzanie temperatury stygnącej żarówki to także okazja do poparzenia. Zupełnie inaczej działa żarówka LED. Prąd, który ona pobiera, nie jest przetwarzany na ciepło, w wyniku czego bańka nie przegrzewa się.

 

Podsumowanie

Zarówno tradycyjne żarówki, jak i oświetlenie LED, to rozwiązania popularne. Który rodzaj światła wybrać? Wszystko zależy od Twoich upodobań, jednak warto zastanowić się nad wprowadzeniem do swojego domu technologii LED. Ma ona dużo zalet – przede wszystkim jest ekologiczna. Nie musisz się martwić o skład produktu – jest on bezpieczny. Diody też nie nagrzewają się i są energooszczędne – to stosunkowo prosty sposób na długoterminowe oszczędzanie.

Data publikacji: 11.02.2019