Produkty

Jastrun

Łac. Laucanthemum

Jastrun

Jastrun, z łac. Laucanthemum, to nazwa, pod którą kryje się ponad 20 gatunków kwiatów z rodziny astrowatych. Występują one w warunkach naturalnych na obszarze kontynentu euroazjatyckiego, w tym w Polsce.

Popularny u nas jastrun wielki znany jest pod nazwą złocień wielki, a kwiaty z całej rodziny nazywa się też czasem margaretkami. Ta odmiana dorasta do ok. 1 metra wysokości, podczas gdy większość odmian jastruna ma najwyżej ok. 50 cm wysokości. Roślinę wyróżniają kwiaty o intensywnie żółtych środkach, które okalają liczne, drobne płatki o barwie czystej bieli. Każdy kwiat wyrasta z prostej, dość cienkiej, ale mocnej łodygi, którą okalają nieliczne, ząbkowane liście.

Najwięcej problemów występuje przy rozróżnieniu jastruna od rumianku. W rzeczywistości jastrun ma też inną nazwę – rumianek ogrodowy. Pachnący rumianek znany nam z herbat to z kolei rumianek pospolity, znany też pod nazwami leczniczy czy lekarski. Najprostszym sposobem na ich rozróżnienie jest powąchanie obu – jastrun jest pozbawiony zapachu.

Każdy, kto widział jastruny rosnące dziko na ugorach, polach i placach, może się domyślić, że nie jest to roślina trudna w uprawie. Odpowiada jej sucha i średnio nawilżona gleba a także średnie lub duże nasłonecznienie. Jest odporna na wiatr i nie wymaga częstego podlewania. Jastrun wysadza się co roku z nasion, najpierw na rozsadę, następnie do małych doniczek, a w maju do gruntu. Jednak po pierwszym wysiewie może się okazać, że kolejne nie są już konieczne. Powodem jest szybkość i łatwość, z jaką rozmnaża się jastrun. Pozostawiony bez opieki na rok lub dwa, często odwdzięcza się całą powierzchnią ogrodu pokrytą margaretkami. Jeśli zależy nam na tym, by roślina za rok kwitła na tym samym miejscu, warto przyciąć ją tuż nad ziemią na zimę i osłonić od mrozu.

Jastrun to popularny kwiat polny i w naturalnych kompozycjach kwiatowych sprawdza się najlepiej. Świetnie nadaje się do bukietów, bo kwiaty są dość odporne na więdnięcie. Warto wiedzieć, że choć jastrun wygląda jak rumianek leczniczy, to nie nadaje się do przygotowywania herbat czy leków ziołowych.