Produkty

Kalafior

Łac. Brassica oleracea var. botrytis

Kalafior

Kalafior, z łac. Brassica oleracea var. botrytis, to roślina jednoroczna z rodziny kapustowatych o niejednoznacznym pochodzeniu. Do Polski została sprowadzona w XVI wieku i od tamtej pory jest u nas cenionym warzywem. Znamienna jest dla niego róża białych, mięsistych pędów okryta liśćmi wyrastającymi z dolnej łodygi. Roślina osiąga wysokość ok. 50 cm i wagę ok. 1,5 kg.

W uprawie kalafior preferuje gleby piaszczyste lub gliniaste, próchniczne, wilgotne i zasadowe. Najlepiej rozwija się w miejscach jasnych. Jest wrażliwy na skrajne temperatury, dlatego w uprawie należy zapewnić mu średnią temperaturę ok. 15-20 stopni.

Rozmnażanie kalafiora jest przeprowadzane głównie z rozsady. W zależności od spodziewanego terminu zbioru, nasiona należy wysiać:

- w lutym do skrzynki, a następnie na początku kwietnia do gruntu, by plony zebrać w czerwcu;

- na przełomie marca i kwietnia do rozsadnika, a w drugiej połowie maja do gruntu dla zbioru lipcowo-sierpniowego;

- do rozsadnika w drugiej połowie maja, do gruntu w drugiej połowie czerwca, by zbiory przypadły na wrzesień i październik.

Podczas wysiewu należy pamiętać o zachowaniu odstępów pomiędzy poszczególnymi okazami oraz rzędami – w obu przypadkach po ok. 50 cm. Po osiągnięciu przez roślinę wysokości ok. 10-15 cm i rozwinięciu ok. 4-5 liści zalecane jest zahartowanie jej w niższej temperaturze – ok. 14-18 stopni. Kiedy wypuści pierwsze różyczki, należy zerwać otaczające je liście i przykryć roślinę – ograniczony dostęp światła sprawi, że różyczki przybiorą ładniejszą barwę. Nawożenie jest bardzo ważne w uprawie kalafiora. W tym celu zalecane jest sięgnięcie po nawozy organiczne i mineralne, które w swoim składzie zawierają mikroelementy, takie jak bor i molibden. Ważne jest również regularne odchwaszczanie, spulchnianie gleby wokół rośliny oraz jej podlewanie, najlepiej wodą deszczową.

Chorobą, która może zakłócić wzrost kalafiora, jest przede wszystkim zgorzel siewek. Żeby jej zapobiec, przed wysianiem zalecane jest zaprawianie nasion w specjalnych preparatach chemicznych. U kapustowatych dość często pojawia się również kiła kapusty – w jej przypadku kluczowa jest profilaktyka, czyli stosowanie płodozmianu i wapnowania gleby. W sytuacji pojawienia się mączniaka lub szarej pleśni zalecane jest zastosowanie specjalnych środków przeciwgrzybiczych.

Różyczki kalafiora to źródło wielu witamin i minerałów. Nadają się do spożycia w stanie surowym, np. w surówce, ale częściej są podawane po ugotowaniu i przesmażeniu.