Produkty

Kalmia

Łac. Kalmia

Kalmia

Kalmia, z łac. Kalmia, jest rodzajem krzewiastych roślin z rodziny wrzosowatych. Obejmuje on jedynie 6 gatunków, z których wszystkie pochodzą z Ameryki Północnej i Kuby. Kalmia wyróżnia się charakterystycznymi, efektownymi kwiatami, które mają kształt parasola.

Wyglądają egzotycznie i zbierają się w spore skupiska – choć są niewielkie, wyglądają bardzo atrakcyjnie, ponieważ tworzą gęste, zaokrąglone grona. Kalmie kwitną w różnych kolorach – wszelkich odcieniach różu, czerwieni, purpury, lila i bieli. Niektóre kwiaty są wyraźnie dwubarwne – o jaśniejszej obwódce i środku. Krzewy, w które się formuje kalmia są mrozoodporne i z reguły wiecznie zielone. Długowieczne rośliny po 5 latach osiągają średnią wysokość 60 cm, zaś ostatecznie mogą urosnąć nawet aż do 3 m. W Polsce niektóre gatunki mogą mieć niepełne właściwości mrozoodporne, jednak 3 gatunki są w pełni przystosowane do polskich zim, dzięki czemu można je swobodnie uprawiać. Kwitnie wiosną i latem.

Jakie warunki należy zapewnić kalmii? Krzewy te nie znoszą zasadowych gleb, powinno się je sadzić w kwaśnym, najlepiej torfowym podłożu. Stanowisko należy wybrać w pełni słoneczne lub półcieniste (w zależności od gatunku). Kalmia latifolia wymaga maksymalnego nasłonecznienia, zaś Kalmia polifolia dobrze będzie rosła na glebie bagiennej. Generalnie rośliny te preferują wilgotną ziemię.

Kalmię można rozmnażać poprzez pobieranie półzdrewniałych sadzonek od sierpnia do października. Ukorzenia się je na podłożu torfowym z domieszką piasku lub perlitu. Podgrzewanie podłoża przyspiesza ukorzenianie się.

Należy pamiętać, że każdy gatunek i odmiana kalmii jest trująca dla zwierząt hodowlanych.

Wszystkie trzy gatunki, które uprawia się w Polsce (kalmia wąskolistna, szerokolistna i wielolistna) są niezwykle odporne na mróz, a dodatkowo zimozielone, dlatego stanowią doskonałą ozdobę ogrodu przez cały rok. Wolno rosnące krzewy nadają się zarówno do niewielkich i dużych ogrodów. Wytrzymała kalmia może być uprawiana również w mieście – jest odporna na kurz i inne zanieczyszczenia. Jej efektowne kwiatostany urozmaicają ogród wiosną i latem.

Data publikacji: 10.01.2017