Produkty

Kapturnica

Łac. Sarracenia

Kapturnica

Kapturnica, z łac. Sarracenia, to roślina owadożerna z rodziny kapturnicowatych. Rodzaj ten obejmuje kilkanaście gatunków i wywodzi się z Ameryki Północnej, lecz sztucznie został rozpowszechniony również w Azji i Europie. Roślina wieloletnia posiada rurkowate lub woreczkowate liście o długości od 10 cm do 1 m. Są to liście pułapkowe, które u niektórych gatunków mogą zanikać zimą. 

Kwiaty pojawiające się wiosną potrafią długo utrzymywać się na kapturnicy. Są pojedyncze i osadzone na długich pędach – mogą występować w kolorze czerwonym, żółtym, pomarańczowym, różowym lub brązowym. Owoce przybierają postać kulistych lub jajowatych torebek i zawierają od 400 do 1000 nasion.

Roślina ta potrzebuje dostępu do światła słonecznego przez cały rok i bardzo dobrze znosi duże upały. Należy sadzić ją w mieszance torfu, wermikulitu oraz polistyrenu. Nie wymaga nawożenia, ponieważ podobnie jak inne rośliny owadożerne najlepiej rozwija się w podłożach ubogich w składniki mineralne. Kapturnica lubi umiarkowaną wilgotność powietrza, jednak trzeba pamiętać, aby nie zraszać jej liści – powstają na nich bowiem plamy.

W okresie wiosenno-letnim można zanurzyć spód doniczki w niewielkiej ilości wody deszczowej, w pozostałym czasie należy natomiast oszczędnie podlewać roślinę w odstępie 5-dniowym. Raz na 2 lata powinno się przesadzać kapturnicę do dużych i głębokich doniczek. Cechuje się częściową mrozoodpornością, lecz przy okazach uprawianych w mieszkaniach temperatura zimą nie powinna spadać poniżej 5°C. Latem należy chronić kapturnicę przed atakami mszyc i czerwców, zaś zimą przed szarą pleśnią.

Kapturnica jest wdzięczną rośliną domową, która najlepiej będzie wzrastała przy oknie o najlepszym odbiorze promieni słonecznych, wiosną i latem można ją natomiast wynosić na zewnątrz. Z upływem lat okazy stają się coraz piękniejsze – nie należy ich dzielić, lecz zapewnić odpowiednie warunki do swobodnego wzrostu. Nektar znajdujący się na liściach pułapek wabią owady, więc kapturnica będzie również rośliną pożyteczną.

Data publikacji: 10.01.2017