Produkty

Karagana

Łac. Caragana

Karagana

Karagana, z łac. Caragana, to rodzaj krzewów i małych drzew z rodziny bobowatych, do którego należy kilkadziesiąt gatunków. W Polsce można spotkać karaganę podolską oraz syberyjską – są wykorzystywane jako rośliny uprawne. Większość z 80. gatunków pochodzi z Azji Centralnej.

Roślina formująca się w krzew lub niewielkie drzewo stosunkowo szybko rośnie, ale nie jest bardzo wymagająca. Zrzuca liście na zimę. Karagana najczęściej ma kwiaty koloru żółtego – są niewielkie i podobne do groszku pachnącego. Liście są małe, delikatne o kształcie parzystopierzastym i umiejscowione naprzemianlegle. Ich osie bywają cierniste. Gałęzie są sztywne i wyprostowane. Gatunki przybierające postać drzewiastą mogą osiągnąć nawet 7 m wysokości – może to być na przykład karagana syberyjska. Jej odmiana ‘Pendula’ wyróżnia się zaś pokrojem plączącym – ma zwisające pędy, jak wierzba.

Czy karagana będzie łatwa w uprawie? Pomimo tego, że w Polsce rzadko spotyka się ją w ogrodach, stanowi ona jedną z roślin, które są najmniej wymagające, dlatego nadaje się dla początkujących ogrodników. Zniesie praktycznie każde warunki – może rosnąć na jałowych glebach i przetrwa suszę czy lekkie zasolenie. Całkowicie odporna, jeśli chodzi o polski klimat. Można posadzić ją w pełnym słońcu, a żeby rosła najlepiej warto zapewnić jej dobrze przepuszczalną glebę. Karagana nie poddaje się chorobom oraz działalności szkodników. Jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym, jakim można ją poddawać, jest usuwanie zdrewniałych pędów wiosną.

Rozmnaża się ją z nasion w okresie jesiennym. Jeśli mamy zamiar otrzymać roślinę o określonych cechach, powinna być zaszczepiona, rozmnażana z sadzonek i okulizowana.

Karagana nadaje się jako roślina ozdobna do ogrodów, parków i skwerów miejskich. Może być doskonałym elementem architektury krajobrazu, ponieważ przybiera różne formy i nadaje się do tworzenia żywopłotów, do pojedynczych nasadzeń, w szpalerach czy jako część kompozycji (może np. atrakcyjnie zwisać). Kwitnie przez maj i czerwiec, dzięki czemu jej korona jest soczyście żółto-zielona.

Data publikacji: 10.01.2017