Kiedy warto stosować tańsze zamienniki paliwa do kotła?

Kocioł jest urządzeniem, które z wyglądu jest solidne i wydaje się być niezniszczalne. Wystarczy jednak zwykły brak staranności w utrzymaniu go w należytym stanie czy zastosowanie nieodpowiedniego paliwa, by już po jednym sezonie grzewczym zobaczyć skutki naszych zaniedbań i chęci oszczędności za wszelką cenę. Do czego mogą doprowadzić urządzenie grzewcze tańsze zamienniki przeznaczonego do kotła opału?

Ekogroszek Carbon RN 25 kg
Ekogroszek Carbon RN 25 kg

Gdy wybieramy kocioł do budynku, w którym mieszkamy, zwracamy uwagę na jego parametry, moc grzewczą, rodzaj zasilającego go paliwa, cenę i łatwość obsługi. Po uruchomieniu urządzenia zdarza się, że zapominamy o wskazówkach zawartych w instrukcji użytkowania przez jego producenta – to błąd, gdyż są w niej zamieszczone istotne informacje, które wydłużą czas bezawaryjnego działania urządzenia grzewczego. Wśród nich znajdziemy te dotyczące paliwa, jakim możemy zasilać zakupiony przez nas kocioł.

Jakich paliw możemy używać do kotłów?

Producenci urządzeń grzewczych podają zalecenia dotyczące wykorzystania paliwa głównego i ewentualnie alternatywnego. O ile proste konstrukcje ekonomicznych kotłów na paliwo stałe mają budowę pozwalającą spalać różne rodzaje opału, o tyle technologicznie zaawansowane modele są przeznaczone do efektywnego pozyskiwania ciepła z jednego rodzaju paliwa, na przykład drewna (kotły zgazowujące). Ma to swoje uzasadnienie w tym, że poszczególne paliwa spalają się w określony, odmienny od siebie sposób – mają inną temperaturę spalania, wartość kaloryczną, a także odmienną zawartość substancji lotnych. Paliwa stosowane do opalania kotłów to:

1. Węgiel kamienny:

- węgiel kostka
- węgiel orzech
- węgiel groszek

Węgiel orzech 25 kg
Węgiel orzech 25 kg

2. Węgiel brunatny

3. Drewno

4. Gaz ziemny i płynny

5. Olej opałowy

6. Biomasa – brykiet i pellet

7. Biopaliwa płynne

 

Brykiet Heizprofi z węgla brunatnego 10 kg
Brykiet Heizprofi z węgla brunatnego 10 kg

Samodzielnie uzupełniamy zapasy większości z wyżej wymienionych paliw, a dokonując zakupu dużej ilości opału, oczywiste jest, że szukamy korzystnej ceny. Jeśli przed wyborem producenta i dostawcy opału monitorujemy cenniki, zauważymy mniej lub bardziej wyraźne różnice w kosztach. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość i nie skusić się najlepszą możliwą okazją, jeśli tylko producent nie został przez nas uprzednio sprawdzony. Oszczędności, jakie poczynimy na korzystnym zakupie, mogą okazać się pozorne, jeśli przez cały sezon grzewczy będziemy zmagać się z wadliwym opałem. Nie tylko zużyjemy go w większych ilościach, czyli szybciej, ale dodatkowo zanieczyścimy urządzenie grzewcze i najbliższą okolicę szkodliwymi substancjami, jakie tworzą się w czasie niepełnego lub złego spalania.

Paliwo tanie, czyli jakie?

Na przykładzie drewna, węgla kamiennego i pelletu przedstawimy niektóre z powodów wpływających na korzystną cenę paliw, która powinna zwrócić naszą uwagę.

Brykiet drzewny liściasty Pini-Kay 10 kg
Brykiet drzewny liściasty Pini-Kay 10 kg

1. Drewno

Aby drewno stało się pełnowartościowym opałem, po ścięciu musi pozbyć się ze swojego wnętrza wody. Sezonowanie jest długotrwałym procesem, który w przypadku gatunków liściastych – z racji ich właściwości szczególnie cennych jako paliwo do kotłów (jak również do pieców czy kominków) – trwa zwykle 2 lata. Wyjątkiem jest dąb, który wymaga trzyletniego suszenia.

Zawartość wilgotności wpływa na cenę surowca – korzystniej kupimy drewno niesezonowane. Ale możemy to zrobić tylko po to, aby sezonowanie przeprowadzić samodzielnie, układając je w warstwach, pomiędzy którymi zapewnimy swobodną cyrkulację powietrza. Tego typu zapas może zostać ustawiony tuż obok budynku – wystarczy, że rozpostarty będzie nad nim daszek chroniący przed zawilgoceniem.

Porada eksperta:

Na cenę drewna wpływa też jego wartość energetyczna. O ile w przypadku opału do kotłowni kierujemy się najwyższymi parametrami, o tyle zasilając swój kominek, który spełnia głównie funkcję dekoracyjną, możemy wybrać tańszy gatunek drzewa, na przykład wierzbę, kasztan czy lipę.

Tańsze drewno pochodzi z gatunków iglastych. Te co prawda również nadają się do palenia, ale zawarta w nich żywica sprawia, że paleniska i przewody kominowe urządzeń grzewczych nimi zasilanych znacznie się zanieczyszczają. Szczepek drewna z drzew iglastych można za to używać jako rozpałki.

Jednak to właśnie w przypadku drewna możemy starać się o relatywnie tani opał – w tym celu warto udać się do okolicznego tartaku, gdzie nie tylko kupimy odpowiednie do spalenia drewno tuż po ścięciu, które samodzielnie poddamy sezonowaniu, ale również przydatne jako opał zrębki. Innym miejscem, do którego możemy się udać, są składy budowlane – pozostałościami po materiałach tam sprzedawanych są na przykład palety, drewno pochodzące z rozbiórki czy deski szalunkowe, o ile nie zostały poddane procesowi impregnacji.

2. Węgiel kamienny

Na koszt węgla ma wpływ wiele czynników, z których wymienić należy miejsce jego wydobycia i odległość, jaką przemierza do miejsca składowania i sprzedaży. Podobnie jak to było w przypadku drewna, na jego cenę wpływa również zawilgocenie – z tego względu, jeśli stwierdzimy, że zakupiony przez nas zapas jest mokry i wymaga wysuszenia, w warunkach przydomowych możemy to zrobić pod zadaszeniem i przy zapewnieniu izolacji od podłoża.

Uwaga!

Stosowanie zawilgoconego węgla jest nie tylko nieefektywne, ale powoduje również powstanie korozji, która działa niszcząco na metalowe części podajnika kotła.

Ekogroszek miękki Tani Opał 20 kg
Ekogroszek miękki Tani Opał 20 kg

Warto również na poszukiwanie opału przeznaczyć czas w miesiącach wakacyjnych, kiedy jego cena jest niższa – im bliżej sezonu grzewczego, tym bardziej będzie ona rosła. Wybierając odpowiedni dla naszego kotła węgiel, zwracajmy uwagę na jego kaloryczność, ale nie decydujmy się na zakup materiałów wysokokalorycznych – gazowego i koksującego – ponieważ do całkowitego spalenia i spopielenia przeznaczone są dla nich urządzenia przemysłowe. Ich zastosowanie w domowych warunkach skutkować będzie wydzielaniem dużej ilości sadzy i smoły.

Najlepszym sposobem na wybór dobrego jakościowo surowca będzie zakupienie w okolicznych składach opału po jednym „próbnym” worku węgla – obserwując, w jaki sposób przebiega jego spalanie, możemy wybrać najlepszy i zdecydować się na zgromadzenie sprawdzonego w ten sposób opału na cały sezon. Oczywiście taktyka tego rodzaju jest możliwa do zrealizowania w czasie, kiedy nie rozpoczął się jeszcze sezon grzewczy i nie jesteśmy zmuszeni starać się o zgromadzenie niezbędnego na całą zimę i wczesną wiosnę zapasu.

Porada eksperta:

Jeśli wybieramy większy sortyment węgla, łatwiej będzie nam ocenić jego jakość, nawet jeśli nie jesteśmy w tej dziedzinie specjalistami. Powinien on być czysty, a więc niewymieszany z miałem węglowym niewiadomego pochodzenia i nieznanej jakości, bez białych przerostów – te są widoczną oznaką zawartości kamienia. Niestety, im mniejszy sortyment, tym trudniej będzie nam zauważyć domieszkę piasku lub ziemi dodawaną – i to nie gratis! – przez nieuczciwych sprzedawców.

Pellet z drewna Duraterm 15 kg
Pellet z drewna Duraterm 15 kg

3. Pellety

Wybierając pellety na opał do kotła w budynku mieszkalnym, zwróćmy uwagę na ich jakość, na którą składają się wysoka wartość opałowa i niska zawartość popiołu. Zwykłe porównanie cen wykaże dużą różnicę między wysokogatunkowym pelletem a jego odmianą przemysłową. Jednak jego zastosowanie w domowych kotłach jest wysoce niewskazane. Dlaczego? Jak informuje nas o tym jego nazwa – jest pochodzenia przemysłowego, a drewno przeznaczone do jego wykonania zawiera zanieczyszczenia, których spalanie generuje powstanie szkodliwych dla zdrowia gazów pochodzących z drobin lakierów, farb i innych substancji. Tym samym stosowanie pelletów przemysłowych wymaga specjalistycznych palenisk zaopatrzonych w profesjonalne systemy filtrowania, jakie znajdują się w elektrociepłowniach i elektrowniach. Kotły na pellety w budynkach mieszkalnych, nawet jeśli wyposażone są w system dopalania gazów, nie zapewniają efektywnego i bezpiecznego dla środowiska spalania opału przemysłowego.

Data publikacji: 07.09.2016