Jaki grzejnik wybrać? Czym się kierować przy wyborze? Podpowiadamy

Szukasz designerskiego grzejnika, który będzie pasował do stylowego wnętrza? Chociaż wygląd urządzenia jest ważny, jest jeszcze szereg istotnych czynników, które powinny mieć wpływ na decyzję o zakupie urządzenia. Jakie parametry są kluczowe?

Jaki grzejnik

Grzejnik - istotny element w Twoim mieszkaniu

Chociaż na rynku pojawia się wiele nowoczesnych rozwiązań, na przykład w postaci ogrzewania podłogowego, wciąż wysoką popularnością cieszą się tradycyjne grzejniki. Umieszczone tuż pod oknem wydzielają ciepło, które ogrzewa powietrze wewnątrz pomieszczeń. Są jedynym widocznym elementem domowej instalacji grzewczejDecyzja o tym, jaki grzejnik pojawi się w Twoim domu, nie powinna być przypadkiem. Wyboru z pewnością nie ułatwia szeroka oferta producentów. Nowoczesne urządzenia są zróżnicowane pod naprawdę wieloma względami. I nie chodzi wyłącznie o kwestię ich koloru czy formy.

Masz dylemat, który grzejnik wybrać? Nie wiesz, jaki grzejnik do pokoju 25m2 będzie odpowiedni? Zastanawiasz się, czy urządzenie powinno być ładne czy użyteczne? Kaloryfery różnią się przede wszystkim materiałem z jakiego zostały wykonane, a także sposobem podłączenia czy oddawania ciepła. Dostępny sprzęt możesz też sklasyfikować pod względem kształtu i miejsca podłączenia czy metody zasilania. Przekonaj się, co jest najistotniejsze podczas wyboru grzejnika i poznaj najlepsze rozwiązania do pokoju.

Jaki grzejnik

Jaki grzejnik: elektryczny, dekoracyjny czy klasyczny? Poznaj różnice

Najłatwiej sklasyfikować kaloryfery biorąc pod uwagę materiał, z którego zostały wykonane. Idąc tym kluczem, do wyboru masz modele żeliwne, stalowe, miedziane i aluminiowe. Pierwsze z nich jeszcze do niedawna można było spotkać w większość polskich domów, jednak dziś odchodzą w zapomnienie. Czym charakteryzują się pozostałe modele?

Kaloryfery stalowe zachwycają mnogością form. Mogą nawet przypominać grzejniki sprzed lat. Mają różne rozmiary i dobrze się nimi steruje. Modele dobrej jakości grzeją równomiernie. Z kolei kaloryfery aluminiowe i miedziane są lżejsze i szybciej przewodzą ciepło. Zagrożeniem dla urządzeń nie jest korozja.

Materiał, z jakiego zostały wykonane kaloryfery, jest jedną z wielu możliwości klasyfikacji sprzętów odpowiedzialnych za podniesienie temperatury we wnętrzu. Jednak nie wszystkie urządzenia stosowane w tym celu muszą być częścią instalacji grzewczej. Abyś mógł jak najłatwiej podjąć decyzję o zakupie kaloryfera odpowiedniego do swojego mieszkania, poznaj najpopularniejsze grzejniki pokojowe. Jakie wybrać? Czym się różnią między sobą?

Jaki grzejnik

Grzejnik elektryczny - ciepło gdzie chcesz i kiedy chcesz

Tego rodzaju urządzenie zasilane jest prądem, co czyni go niezależnym od instalacji grzewczej na stałe zamontowanej w pomieszczeniu. Najczęściej źródłem ciepła jest grzałka, która szybko rozpala się do czerwoności i podnosi temperaturę powietrza. Alternatywą dla tych urządzeń są grzejniki olejowe. Sprzęt szybko się nagrzewa, więc w pomieszczeniu niemal błyskawicznie wzrośnie temperatura. Kaloryfer olejowy długo się ochładza. Jest ciepły nawet po wyłączeniu.

Grzejniki elektryczne idealnie sprawdzają się jako dodatkowe źródło ciepła lub sprzęt do ogrzania wyłącznie konkretnego pomieszczenia. Doskonale spełnią swoje funkcje w biurach i pracowniach, w których nie ma konieczności ciągłego utrzymywania wysokiej temperatury powietrza. Odczuwasz dyskomfort związany z niską temperaturą? Włącz urządzenie tylko w tym pomieszczeniu, w którym się znajdujesz i nie ponoś wyższych kosztów związanych z ogrzaniem całego wnętrza. Zapewnij sobie wygodę także, gdy chłód wdziera się przez okna, a sezon grzewczy jeszcze się nie rozpoczął.

Zaletą małych termowentylatorów jest mobilność. Łatwo przeniesiesz je do innego pomieszczenia. Zwiększysz też temperaturę w miejscach, gdzie nie ma potrzeby inwestowania w skomplikowaną instalację grzewczą, jak na przykład wakacyjne domki letniskowe czy działkowe, lub tam, główny system ogrzewania jest chwilowo wyłączony. Urządzenie możesz zamontować na ścianie lub pozostawić wolnostojące.

Grzejnik dekoracyjny - funkcjonalność i wyjątkowa estetyka

Nie da się ukryć, że zamontowany na ścianie kaloryfer rzuca się w oczy. Nie musi być jednak tym niewygodnym elementem wystroju, który sprawia trudność w atrakcyjnym zaaranżowaniu całości pomieszczenia. Grzejnik dekoracyjny pełni funkcję praktyczną i estetyczną. Oferta modeli jest tak różnorodna, że z pewnością znajdziesz sprzęt pasujący do ulubionego stylu wnętrzarskiego.

To właśnie wśród tych urządzeń znajdziesz kolorowe kaloryfery o przeróżnych formach. Prezentują się wyjątkowo i niebanalnie, a dzięki zaawansowanym technologiom produkcji spełniają swoje podstawowe zastosowanie – skutecznie ogrzewają wnętrze. Niektóre kształty są naprawdę zjawiskowe i zdecydowanie daleko im do klasycznych, żeberkowych modeli. Nie musisz już stosować maskownic, aby sprytnie ukryć grzejnik. Urządzenie dekoracyjne to wybór zarówno do salonu, jak i sypialni czy łazienki.

Jaki grzejnik

Grzejnik klasyczny - jedno z najpopularniejszych rozwiązań

Znajdziesz je w większości mieszkań. Nie zajmują dużo miejsca, a ich wydajność jest zależna od rozmiaru. Najpopularniejsze klasyczne grzejniki wykonane są z płaskich, aluminiowych lub stalowych płyt. Kaloryfer płytowy to rozwiązanie estetyczne, budżetowe i skuteczne. Jest stosowany w większości nowych czy remontowanych budynków. Mocowany jest na stałe i idealnie współgra z centralnym ogrzewaniem.

Klasyczny grzejnik w łazience ma formę drabinki. Jego zaletą jest stosunkowo niewielki wymiar, który pozwala na montaż sprzętu w małym i wąskim pomieszczeniu. Kształt ułatwia suszenie ręczników czy prania. Kaloryfery w tej formie mogą być zasilane także elektrycznie.

Jaki grzejnik

Czym się kierować przy wyborze grzejnika?

Odpowiednio dobrany kaloryfer zapewni Ci komfort cieplny w chłodne dni. Aby skutecznie spełniał swoją podstawową funkcję, istotna jest jego moc. Zapotrzebowanie na konkretny sprzęt różni się od m.in.: wielkości pomieszczenia, grubości ocieplenia czy rodzaju okien. Czy można precyzyjnie określić jaki grzejnik do pokoju 25m2, a jaki do 60m2 wybrać? Dowiesz się tego obliczając zapotrzebowanie ciepła w danym pomieszczeniu.

Jakie jeszcze kryteria należy uwzględnić przy wyborze grzejnika? Ważne jest odpowiednie dopasowanie urządzenia do miejsca, w którym ma zostać zamontowany oraz sposób jego podłączenia i sterowania. Istotny jest również wymiar kaloryfera, jak i materiał z którego został wykonany. Nie wiesz jaki grzejnik elektryczny wybrać? Zacznij od ustalenia, na jakiej zasadzie ma pracować.

Chociaż wygląd grzejnika wymienia się na końcu kryteriów, wcale nie znaczy to, że jest on mało istotny. Kaloryfer powinien pasować do stylu wnętrza – w końcu, poza termowentylatorami, jest jego stałym elementem. Poszukujesz modelu przenośnego? Sprawdź wagę wybranego urządzenia, rozwiązania ułatwiające transport grzejnika oraz długość kabla.

Jaki grzejnik

Gdzie jaki grzejnik sprawdzi się najlepiej? Praktyczne wskazówki

Rodzaj i przeznaczenie urządzenia naprawdę mają znaczenie w kwestii doboru kaloryfera. Mnogość sprzętów pozwoli Ci idealnie dopasować grzejnik do wnętrza. W końcu łazienkowy model w formie drabinki niekoniecznie będzie pasował do salonu czy korytarza. Zależy Ci na ekonomicznym ogrzewaniu? Zainwestuj w sprzęt wyposażony w nowoczesne technologie. Część urządzeń szybko się ochładza, inne są ciepłe w dotyku jeszcze długo po wyłączeniu.

Pamiętaj, że istotny jest wymiar kaloryfera. Wcale nie musisz brać największego modelu, jeśli zastanawiasz się jaki grzejnik elektryczny do pokoju 16m2. Przyjmuje się, że do ogrzania każdego m2 pomieszczenia potrzebne jest 100 W.

Szukając kaloryfera istotny jest także rodzaj domowej instalacji. Zdecydowałeś się na praktyczne ogrzewanie gazowe? Wybierz odpowiedni kaloryfer, który pozwoli Ci maksymalnie wykorzystać możliwości systemu. Jakie grzejniki do ogrzewania gazowego? Najlepiej te z aluminium lub miedzi, żeby dobrze przewodziły ciepło. Jeśli powietrze w Twoim domu ogrzewać będzie kaloryfer elektryczny, koniecznie zwróć uwagę czy będzie to model olejowy czy konwektorowy. Urządzenia różnią się nie tylko sposobem działania, ale również wydajnością. Sprawdź też, czy mają termostat. Ułatwia on bowiem ustawienie odpowiedniej temperatury oraz zabezpieczenia przed przegrzaniem.

Jaki grzejnik

Teraz wybór grzejnika to nie problem

Zadbaj o swój komfort cieplny i wybierz do domu odpowiednie grzejniki pokojowe. Jakie wybrać? Najlepiej sprawdzają się modele klasyczne, elektryczne i dekoracyjne. Aby zdecydować się na odpowiedni sprzęt, zwróć uwagę na sposób pracy urządzenia, jego wydajność, moc czy miejsce montażu. Wpływ na efektywne działanie sprzętu ma naprawdę wiele czynników. Na poszukiwania grzejnika wybierz się do Castoramy, a dasz sobie możliwość wyboru urządzenia spośród szerokiej oferty produktów.