Produkty

Kiścień

Łac. Leucothoe

Kiścień

Kiścień, z łac. Leucothoe, to wiecznozielony rodzaj krzewu z rodziny wrzosowatych. Najbardziej popularny jest kiścień wawrzynowy Leucothoe fontanesiana pochodzący ze Stanów Zjednoczonych, ale uprawiany również w Polsce.

Gatunek ten jest dość odporny na mróz, lecz w chłodniejszych rejonach kraju zaleca się okrywanie krzewu na zimę. Dorasta do 1,5 m wysokości i stanowi ozdobę ogrodu przez cały rok – młode liście w zależności od odmiany potrafią przybierać czerwone lub bordowe zabarwienie lub zmieniać swój kolor na zimę. Inne zdobione są marmurkowatymi wzorkami. Najczęściej jednak liście są ciemnozielone i lancetowate o długości do 5 cm. Kwiaty pojawiają się późną wiosną – posiadają odcienie bieli i zebrane są w zwisające grona.

Kiścień najlepiej wzrasta w podłożu kwaśnym i próchniczym o sporej wilgotności – należy pamiętać o podlewaniu rośliny w okresie przedłużającej się suszy. Dobrze czuje się w półcieniu, dlatego warto zasadzić go w miejscu, gdzie niezbyt intensywne słońce dociera do stanowiska rankiem lub popołudniem. Kiścień bujnie rośnie zasilany nawozami – odpowiednie będą uniwersalne preparaty. Krzew cechuje się wysoką odpornością na kilkustopniowe mrozy, jednak warto zasadzić go w pobliżu wyższych roślin, które osłonią go przed mroźnym wiatrem. Należy też zabezpieczyć system korzeniowy, najlepiej korą sosnową ochroniającą go przed zamarzaniem. Roślina nie wymaga cięcia, choć można ją odmładzać poprzez wycinanie starszych gałęzi przy ziemi zaraz po kwitnięciu. Kiścień zazwyczaj nie choruje i nie jest atakowany przez szkodniki, co ułatwia jego pielęgnację.

Roślina cieszy się dużą popularnością w ogrodach, w szczególności zaś ozdobne odmiany. 'Rainbow' posiada liście w białe lub różowe wzorki, zaś liście odmiany 'Zeblid' w okresie zimowym przybierają czerwonawy kolor. W związku z tym kiścień często wykorzystywany jest do projektowania ogrodów, które pięknie prezentują się przez cały rok. Stosowany jest również w ogrodach japońskich oraz jako urozmaicenie wrzosowisk.

Data publikacji: 10.01.2017