Produkty

Kłokoczka

Łac. Staphylea

Kłokoczka

Kłokoczka, z łac. Staphylea, zwana również drzewkiem różańcowym, jest krzewem z rodziny kłokoczkowatych. Jej ojczyzną są rejony środkowej i południowej Europy oraz Azji Mniejszej. W Polsce występuje w naturze bardzo rzadko, głównie w południowo-wschodniej części kraju.

Roślina wyróżnia się oryginalnymi liśćmi, które z wierzchniej strony są ciemnozielone, a w dolnej części szaroniebieskie. Charakteryzują ją również zebrane w grona, białe lub różowe kwiaty o zdumiewająco pięknym zapachu. Po ich przekwitnięciu pojawiają się owocostany w postaci wypełnionych nasionami torebek, które charakterystycznie klekoczą na wietrze. Kłokoczka osiąga do ok. 2-5 metrów wysokości.

Krzew jest niezwykle wdzięczny w uprawie i wyrośnie niemal w każdych warunkach, jednak najlepiej poradzi sobie w miejscu nasłonecznionym lub półcienistym, w żyznej, przepuszczalnej glebie o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Kłokoczka charakteryzuje się dość dobrą wytrzymałością na mróz i susze, jednak źle znosi zbyt suche lub zbyt mokre podłoże, o czym należy pamiętać w jej pielęgnacji.

Najlepszym sposobem na rozmnożenie kłokoczki jest jej wysiew z nasion, które można pozyskać z dojrzałych okazów krzewu. W tym celu należy odczekać do momentu, kiedy torebki zawieszone na gałązkach zaczynają klekotać pod wpływem wiatru, co oznacza, że nasiona wewnątrz nich są suche i gotowe do umieszczenia w podłożu. Krzew nie jest wymagający w uprawie . W jego pielęgnacji najbardziej istotne jest coroczne przycinanie wiosną w celu usunięcia chorych i suchych gałęzi. By roślina rosła jeszcze piękniej i silniej, zalecane jest dokarmienie jej nawozem azotowym oraz podlewanie w czasie dużych upałów, jednak i bez tego kłokoczka będzie się pięknie prezentować.

Kłokoczka jest rośliną imponującą, choć rzadko spotykaną w polskich ogrodach. Warto ją wysiewać w widocznych miejscach, by przez cały rok zdobiła ogród swoją niespotykaną urodą. Oprócz walorów dekoracyjnych, krzew charakteryzuje się wysoką miododajnością, ma również wiele zastosowań praktycznych – jego nasiona służą do wyrobu biżuterii, różańców i grzechotek.

Data publikacji: 10.01.2017