Produkty

Kłosowiec

Łac. Agastache

Kłosowiec

Kłosowiec, z łac. Agastache, to rodzaj bylin z rodziny jasnotowatych, które wywodzą się z Chin i Japonii, a większość gatunków z Ameryki Północnej i Meksyku. Niektóre z nich występują obecnie w naturze również w Europie; w Polsce można spotkać np. kłosowca pokrzywolistnego. Wieloletnie rośliny mogą być częściowo mrozoodporne.

Liście kłosowca do złudzenia przypominają liście mięty. Byliny te wytwarzają liczne, kłosowate kwiatostany, które są pokryte małymi kwiatkami zebranymi w okółki. Przybierają one formę rurkową. Kłosowiec liczy sobie około 22 gatunków, wśród których można wyróżnić różnokolorowe rośliny. Kwiaty są najczęściej fioletowawe i niebieskawe, ale także kremowo-zielone, czerwone, różowe i pomarańczowe. Agastache wydziela intensywny zapach lukrecji, czym przyciąga pszczoły. Liście natomiast pachną cytryną. Kłosowiec kwitnie latem, ale jego wznoszące się kłosy długo się utrzymują. Niektóre gatunki w naturze mogą osiągnąć nawet 150 cm wysokości.

Uprawa kłosowców nie należy do zbyt skomplikowanych, należy jednak zapewnić im odpowiednie warunki, aby bez trudu się rozwijały. Wymagają ciepłego, dobrze nasłonecznionego stanowiska. Gleba, w której zostaną umieszczone, powinna być żyzna i dobrze przepuszczalna. Kłosowce lubią wilgoć. Najbardziej zaszkodzić im może susza. Z reguły byliny te przeżyją w ogrodzie około 3-4 lata. Można zabezpieczyć je jesienią przed zbyt mroźnymi zimami – okrywa się wtedy ich kępy. Kłosowcom warto również dodawać kompostu do ściółki. Atakować je może mączniak prawdziwy, szczególnie podczas upałów.

Kłosowce rozmnaża się latem za pomocą sadzonek z młodymi pędami. Czasami wysiewają się również same.

Agastache jest rośliną, która może skutecznie ozdabiać różne partie ogrodu, a także stanowić element kompozycji rabatowych. Kwiatostany warto zostawiać na zimę, ponieważ są również wtedy dekoracyjne. Z uwagi na długie kwitnięcie i strzeliste kłosy, roślina jest ozdobna jesienią, podobnie jak wrzosy. Dorastające do ok. 1 m wysokości nadają się również do cięcia. Niektóre kłosowce są stosowane jako przyprawa, a Agastache foeniculum jest rośliną leczniczą.

Data publikacji: 10.01.2017