Kominek, który ogrzewa mieszkanie – czym jest system DGP?

Kominek może wytwarzać ciepło tylko w pomieszczeniu, w którym został zainstalowany, bo gorący nadmuch z niego pochodzący możemy rozprowadzić po całym mieszkaniu. Jak wykonać system DGP, z czego się składa i jak dbać o jego konserwację w sezonie letnim?

Ciepło dobywające się z kominka tworzy jedyny w swoim rodzaju nastrój, który dodatkowo współtworzy poświata widoczna znad rozżarzonych drewien, cichy syk i pękanie co grubszych konarów, a także zapach dobywający się od strony paleniska. Ten odczuwany wieloma zmysłami spektakl towarzyszy rodzinnym przyjęciom i spotkaniom z gronem znajomych i na stałe przynależy do pomieszczenia, w którym usytuowany został kominek.

Kratka kominkowa Ekkom Seren 17 x 30 cm

Jeśli użytkujemy go stosunkowo często i wykorzystujemy ze względu na nadrzędną funkcję, jaką spełnia i jaką jest ogrzewanie wnętrza, warto ciepło w nim wytworzone poczuć również w innych pomieszczeniach, oddalonych od salonu czy pokoju gościnnego z kominkiem w rogu lub usytuowanym w bardziej reprezentacyjnym miejscu.

System DGP – co to znaczy?

Dystrybucja gorącego powietrza – w skrócie DGP – jest rozwiązaniem często spotykanym w budynkach jednorodzinnych, w których wspomaga instalację centralnego ogrzewania i w teorii może także ją całkowicie zastępować, o ile tylko zadbamy o alternatywny sposób uzyskiwania ciepłej wody użytkowej. O jego zaletach przekonają się ci wszyscy, którym przyjdzie zmagać się z niską temperaturą wewnątrz pomieszczeń przed rozpoczęciem sezonu grzewczego lub po jego zakończeniu – wystarczy uruchomić kominek, by przyjemne ciepło rozchodziło się po pomieszczeniach objętych systemem DGP, odciążając umiejscowione w kotłowni urządzenie grzewcze. Jest to też sprawdzony sposób na uniezależnienie się od czasowych przerw w dostawie gazu lub prądu – unikniemy dzięki niemu wychłodzeniu pomieszczeń do czasu usunięcia awarii.

Wkład kominkowy Nordflam LB 810 PW 13 + 4 kW
Wkład kominkowy Nordflam LB 810 PW

Co składa się na kominek z systemem DGP?

Sercem układu doprowadzania gorącego powietrza jest kominek, w którego komorze spalania uwalniane jest ciepło z drewnianego opału. Jednak jego budowa jest nieco odmienna od zwykłego kominka, ponieważ w systemie DGP wkład jest zamknięty, a ścianki paleniska są dodatkowo zaizolowane (na przykład wełną izolacyjną z ekranem aluminiowym), aby uzyskać wewnątrz maksymalnie wysoką temperaturę. Pomieszczenie z zainstalowanym kominkiem tego typu ogrzewane jest dzięki nadmuchowi pochodzącemu z otworów w okapie, a większość gorącego powietrza przedostaje się specjalnymi przewodami wentylacyjnymi do poszczególnych pomieszczeń. Aby dystrybucja tak uzyskanego ciepłego powietrza odbywała się płynnie i nie wiązała się z nadmuchem zanieczyszczonym przez popiół, system jest dodatkowo wyposażony w następujące elementy:

- filtr – oczyszcza gorące powietrze ze stałych zanieczyszczeń – kurzu i pyłu z paleniska – przed jego dalszym transportem w kierunku poszczególnych pomieszczeń,

- turbina nawiewna – wspomaga ruch gorącego nadmuchu do wnętrz,

- prostokątne kanały z ocynkowanej stali wraz ze złączkami i uchwytami mocującymi,

- trójniki 120 stopni i kolana 45 stopni kanałowe,

Obudowa kominkowa Ekkom Quanti marmur
Obudowa kominkowa Ekkom Quanti marmur

- redukcje symetryczne kanał-flex,

- aluminiowy przewód izolowany,

- regulator i termostat,

- skrzynki rozdzielcze,

- zawory i przepustnice odgradzające ciepłe powietrze od filtra i aparatu nawiewnego,

- redukcja 90 stopni kanał-flex,

- redukcja 90 stopni kanał-kratka,

- kratka kominkowa z żaluzją.

Porada eksperta:

System DGP może z powodzeniem działać bez aparatu nawiewnego, polegając tylko na grawitacyjnym obiegu powietrza. W ten sposób całkowicie uniezależniamy się od instalacji elektrycznej i mamy pewność, że ogrzejemy dom w każdych warunkach. Jednak zasięg bezproblemowego działania obiegu grawitacyjnego jest ograniczony do około 3 metrów w poziomie, więc tym sposobem ocieplimy pomieszczenie z kominkiem i wnętrza przylegające do niego bezpośrednio, a także znajdujące się na wyższych kondygnacjach.

 

Kratka kominkowa z żaluzją Ekkom Ratan 17 x 17 cm
Kratka kominkowa z żaluzją Ekkom Ratan 17 × 17 cm

To jednak tylko fragment systemu DGP, którego początkowa część odpowiedzialna jest za dostarczanie do paleniska powietrza z zewnątrz budynku. Składa się z następujących elementów:

- czerpnia powietrza z ocynkowanej stali,

- prostokątny, ocynkowany kanał ze złączkami i uchwytami mocującymi,

- redukcja 90 stopni kanał-kratka,

- turbina nadmuchowa,

- kratka kominkowa z żaluzją.

Tą drogą powietrze dostaje się bezpośrednio do komory spalania, ale do prawidłowego działania kominek z DGP potrzebuje również wlotów powietrza konwekcyjnego – pierwszego do komory grzewczej i kolejnego do komory dekompresyjnej.

Wkład kominkowy Nordflam Voger prosty 9 kW
Wkład kominkowy Nordflam Voger prosty 9 kW

Uwaga!

Obecność komory dekompresyjnej jest potrzebna, aby odizolować gorące rejony od stropu, natomiast w budynkach wykonanych w technologii kanadyjskiej jest niezbędnie konieczna.

Do sprawnie działającego kominka, konieczny jest przewód odprowadzający spaliny do komina. W systemie spalinowym obecne są takie komponenty jak szyber regulujący ciąg kominowy, radiator, 3-segmentowe kolano nastawne 90 stopni i wkładka do ściany. System kominowy powinien zostać zaizolowany, a na jego szczycie umiejscowiona obrotowa nasada kominowa.

O czym jeszcze pamiętać, decydując się na system DGP?

W zależności od ilości przestrzeni, którą mamy do dyspozycji, przewody doprowadzające ciepłe powietrze możemy umiejscowić w różnych miejscach, a więc:

- w podłodze, dzięki czemu ciepłe powietrze będzie wędrowało swobodnie ku górze i równomiernie ogrzewało pomieszczenie,

- ponad sufitem, jeśli na wyższej kondygnacji znajduje się niewykorzystywane i niezagospodarowane pomieszczenie. Ponieważ wnętrze tego typu najczęściej nie posiada swojego systemu grzewczego, różnica temperatur między nim a przewodem z ciepłym powietrzem doprowadzi do jego wychłodzenia. Aby do tego nie dopuścić, rury należy dodatkowo zaizolować,

- w przestrzeni między stropem a sufitem podwieszanym, co jest rozwiązaniem najczęściej spotykanym – do przewodów i innych komponentów systemu jest stały dostęp, a przez to, że rury są niewidoczne, nie trzeba ich obudowywać, jak to ma miejsce w pomieszczeniach użytkowych.

Końcowym elementem systemu dystrybucji gorącego powietrza są anemostaty nawiewne lub kratki z żaluzjami, dzięki którym możemy ograniczyć nadmuch ciepłego powietrza. To przydatne rozwiązanie, ale wybierając odpowiednie akcesoria – a mamy ich szczególnie duży wybór, ponieważ są one dostosowane wyglądem do różnych rodzajów aranżacji – pamiętajmy o tym, aby były dodatkowo wyposażone w mechanizm uniemożliwiający ich całkowite zamknięcie. Dlaczego? Jeśli zablokujemy przepływ gorącego powietrza, spowodujemy, że do niebezpiecznego stanu doprowadzimy przewód z transportowanym ciepłem, przez co uszkodzić możemy część systemu prowadzącą od wentylatora do ogrzewanego pomieszczenia, a nawet samą turbinę wymuszającą cyrkulację powietrza.

Wkład kominkowy Nordflam Atina II 14 kW z szybrem
Wkład kominkowy Nordflam Atina II 14 kW z szybrem

Jak zaprojektować wydajny i niedrogi system DGP?

W najlepszej sytuacji są ci spośród zdecydowanych na zastosowanie tego systemu, którzy dopiero planują zbudowanie swojego domu. Na etapie sporządzania planów można uwzględnić przebieg wszystkich przewodów, dobrać kominek z zamkniętym wkładem o mocy odpowiedniej względem wszystkich powierzchni do ogrzania, a także dobrać do instalacji pasujące komponenty. Jeśli planujemy postawić budynek o niewielkiej powierzchni, ale z więcej niż jednym piętrem, być może wystarczające okaże się zastosowanie grawitacyjnego rozprowadzania powietrza, dzięki czemu znacznie uprościmy przebieg systemu i ograniczymy liczbę wchodzących w jego skład urządzeń. W takim przypadku ważne będzie takie usytuowanie kominka, aby znajdował się on w centralnym miejscu budynku. Dzięki takiemu umiejscowieniu długość przewodów doprowadzających ciepło do pomieszczeń pozostanie do siebie zbliżona.

Warto też zdecydować się na wolnostojący kominek, który ma więcej walorów dekoracyjnych niż standardowy, zbudowany w miejscu łączenia ścian. Takie rozwiązanie, z kominkiem usytuowanym w centrum, jest szczególnie korzystne w aranżacjach nowoczesnych i będzie prezentowało się znakomicie zwłaszcza z zastosowaniem nietypowego kształtu kominka.

Data publikacji: 07.09.2016