Jaki kominek dobrać do mieszkania?

Obecność kominka w salonie oznacza nie tylko komfort przebywania w jego ciepłym pobliżu, ale także możliwość połączenia go z niektórymi domowymi instalacjami. Aby w pełni wykorzystać jego funkcjonalność, wybór właściwego typu kominka do mieszkania jest bardzo ważny i na długie lata przesądzi o jego wielowymiarowej użyteczności.

Jaki kominek dobrać do mieszkania

Renesansowe, otwarte kominki są ozdobą wielu muzealnych wnętrz. Dekoracyjne zdobienia ich obrzeży, a także duże wymiary paleniska dostosowane do przestronnych wnętrz do dzisiaj stanowią źródło inspiracji dla wielbicieli aranżacyjnych odniesień do przeszłości. Ozdobny kształt, a także nawiązania do architektury antycznej przetrwały do dzisiaj jako dopełnienie eleganckich wnętrz o klasycznym wykończeniu.

Jednak nie tylko starodawnie wyglądające kominki możemy spotkać we współczesnych wnętrzach. Ich kształt bardzo plastycznie poddaje się modom i stylistyce – oprócz rustykalnych, dużych i kojarzących się z sielskością kominków otwartych wynajdujemy również zabudowane w ścianach lub postawione w dowolnym miejscu w gościnnych pokojach, minimalistyczne i na wskroś nowoczesne urządzenia, które spełniają funkcje kominka, choć z przewodem kominowym połączone nie są.

Kiedy liczy się wygląd?

Spośród wszystkich grzejników, w które wyposażone są wnętrza naszych domów, kominki mają jedyny w swoim rodzaju atrakcyjny wygląd, który tworzy nie sama obudowa, ale widok tańczących płomieni na rozżarzonych drewnach. I niejednokrotnie właśnie dla doświadczenia bliskości z ciepłem pochodzącym z ognia decydujemy się na zakup i zainstalowanie kominka.

1. W tym wypadku sprawdzi się wybór kominka otwartego. Dzięki niemu wrażenie bliskości domowego ogniska będzie tym bardziej intensywne, że nie będzie oddzielać nas od żaru ognioodporna szyba, która jeśli jest zanieczyszczona, nie tylko utrudnia, ale wręcz uniemożliwia rozkoszowanie się widokiem blisko palącego się ognia. Otwarty kominek, zwłaszcza jeśli zostanie obudowany kamiennym wykończeniem o nieregularnych kształtach, szczególnie pięknie wkomponuje się we wnętrze w stylu rustykalnym. Również ceglana oprawa będzie odpowiednia dla wnętrz stylizowanych na stare, w których liczy się elegancja. Paleniska tego typu są bezpieczne dla tych, którzy lubią przebywanie w najbliższym sąsiedztwie rozognionego paleniska. W jego pobliżu nie panuje tak wysoka temperatura, jak w przypadku obudowy zamkniętej, ponieważ ciepło w niewielkim stopniu przenika do pomieszczenia, zaledwie jego 1/5, reszta ucieka przez komin.

Porada specjalisty:

Kominek otwarty jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy lubią przebywać w najbliższym sąsiedztwie palącego się drewna – płomienie są na wyciągnięcie ręki, a wrażeniom dotykowym (ciepło) i wzrokowym (widok płomieni) towarzyszą również słuchowe (trzask szczap drewna nie tłumiony przez ochronną szybę) i aromatyczne (zapach palącego się drewna).

2. Niestety nie wszystkie typy mieszkań mogą zostać wyposażone w kominek otwarty czy w ogóle w palenisko – na przeszkodzie stoją tutaj trudności instalacyjne, takie jak brak przewodów kominowych czy mały metraż pomieszczenia uniemożliwiający zbudowanie kominka bez obaw o przegrzanie rozświetlonego nim wnętrza. Tutaj z pomocą przychodzą biokominki.

Jaki kominek dobrać do mieszkania

Urządzenia takie są niezwykle oryginalne z następującego powodu – nie potrzebują ani dużej ilości powietrza do prawidłowego działania, ani nie generują dymu czy spalin, o ile kupując paliwo, będziemy zwracać uwagę na jego jakość potwierdzoną atestem. Z racji tego, że niektóre ich modele są lekkie i mobilne, możemy w każdym momencie je przenieść i umiejscowić ognisko domowe tam, gdzie mamy ochotę przebywać – nie ma również przeciwwskazań, by biokominek był usytuowany na stole, a jego większe, przystosowane do tego celu egzemplarze – wmurowane w ścianę lub powieszone na niej.

Paliwem tego typu urządzenia jest bioetanol, sprzedawany w opakowaniach o różnej objętości. W zależności od tego, jak duży jest zbiornik na tę substancję w biokominku, możemy się cieszyć ogniem, jakim emanuje przez nawet 8-9 godzin. Ponieważ wraz ze spalaniem paliwa wydziela się para wodna, urządzenie takie pełni rolę nawilżacza powietrza we wnętrzach, w których powietrze jest w czasie sezonu grzewczego przesuszone od standardowych grzejników.

Porada specjalisty

Zakupienie biokominka jest dobrym rozwiązaniem w przypadku mieszkań usytuowanych w blokach – ich przewody wentylacyjne nie są przystosowane do usuwania emitowanych przez tradycyjne kominki spalin. Ponieważ nie osiągają takiej mocy grzewczej jak te ostatnie, nadają się do mieszkań o małym metrażu. Jednak jak żadne inne kominki dają możliwość designerskich rozwiązań aranżacyjnych, co jest dużą zaletą w mieszkaniach o nowoczesnej stylistyce.

Chociaż powyższe modele kominków wydzielają ciepło, nie pozostaje ono na długo w pomieszczeniu, ponieważ nie jest magazynowane i oddawane na przykład przez obudowę, a w przypadku kominków otwartych ciepło ucieka przez przewód kominowy. Kolejny model kominka służy przede wszystkim do ogrzewania, a przy tym wolny jest od wszelkiej uciążliwej obsługi związanej z przygotowaniem i składowaniem drewnianych szczap czy usuwania zanieczyszczeń z popielnika – to kominek elektryczny. Jego główną zaletą jest moc cieplna, jaką generuje, która wystarcza do ogrzania pomieszczeń o małym metrażu lub dogrzania wnętrz większych. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii wyświetlany obraz palącego się drewna do złudzenia przypomina naturalny.

Jaki kominek dobrać do mieszkania

Kiedy liczy się moc grzania?

Jeśli naszym zadaniem jest nie tylko stworzenie ogniska domowego, ale i ogrzanie całego wnętrza, w którym jest usytuowane, nasz wybór padnie na jeden z modeli tradycyjnych kominków zamkniętych. Z racji oddzielenia ich od pomieszczenia, odporną na działanie wysokiej temperatury szybą, spalanie trwa dłużej i jest bardziej efektywne, bo żar utrzymuje się nawet 8-10 godzin po ostatnim zasileniu paleniska drewnem. Co więcej – do podtrzymania palącego się ognia potrzebować będziemy mniej opału, co bezpośrednio przekłada się na mniejszą ilość popiołu pozostałego po ostatnim użytkowaniu kominka.

Porada specjalisty

Zamknięty kominek jest bardziej bezpieczny w użytkowaniu, ponieważ nawet jeśli spalające się polana przemieszczą się na palenisku, nie wypadną, chronione przez szybę. Nie musimy więc przed udaniem się do sypialni starannie wygaszać palące się drewno, by nie spowodować pożaru.

Obudowa kominków zamkniętych wykonana jest najczęściej z jednego z następujących materiałów:

1. Żeliwo – cięższe, bardziej masywne i wytrzymałe, dłużej utrzymujące ciepło. Jeśli dodatkowo wkład jest monolitycznym odlewem, a nie składa się ze skręcanych  śrubami elementów, nie grozi mu rozszczelnienie po długim czasie użytkowania.

2. Stal – chociaż nie utrzymuje ciepła tak długo jak żeliwo, wnętrze wkładu może być dodatkowo wyposażone we wkład z cegieł szamotowych lub wermikulitu – tym sposobem kominek zmienia się w grzejnik akumulacyjny, który oddaje ciepło. Nawet jeśli szamot lub wermikulit z czasem pęknie, można go wymienić na nowy.

Porada specjalisty:

Ciekawym przykładem kominka zamkniętego, lecz nie umiejscowionego w trwałej obudowie przy ścianie, jest piec wolnostojący typu koza. Z racji wyglądu nawiązującego do przeszłości, wyposażenia w szybę, przez którą widać palące się drewno i dużej sprawności grzewczej nawet niewielkich urządzeń, zdobywa sobie na nowo popularność.

Kiedy liczy się dodatkowe ciepło?

Kominki można traktować jako używane okazjonalnie uzupełnienie ogrzewania pomieszczeń, w których się znajdują, mogą też stanowić główne źródło ciepła we wnętrzach, nawet oddalonych od salonowego centrum. Służą do tego wkłady kominowe z rozprowadzeniem powietrza, inaczej nazwanym systemem DGP. Ich działanie opiera się na przewodach połączonych łączących wkład z ogrzewanym pomieszczeniem, w których transportowane jest gorące powietrze. Zwraca uwagę efektywność tego rozwiązania w skali całego domu, jednak wymaga ona stałego zasilania paleniska, a co za tym idzie, częstszego usuwania popiołu i czyszczenia szyby.

Ciepło bijące od płomieni można spożytkować również w celu ogrzania wody. Służy do tego celu specjalny wkład z płaszczem wodnym, który umożliwia nie tylko podgrzanie wody przepływającej w obiegu zamkniętym instalacji centralnego ogrzewania, ale również uzyskanie ciepłej wody użytkowej. W tym ostatnim przypadku z tyłu wkładu kominkowego usytuowany jest zasobnik pojemnościowy lub woda ocieplana jest w sposób przepływowy. To najbardziej kompleksowe rozwiązanie dotyczące ogrzewania pomieszczeń i c.w.u. w jednym, jednak jego zastosowanie wiąże się z największą ilością modyfikacji istniejącego systemu ogrzewania spośród wszystkich wymienionych powyżej typów kominków.