Produkty

Kozłówka

Łac. Phuopsis

Kozłówka

Kozłówka, z łac. Phuopsis, jest byliną z rodziny marzanowatych, pochodzącą z gór Kaukazu i północnej części Iranu. Gatunkiem typowym tego rodzaju jest Phuopsis stylosa, czyli kozłówka długoszyjkowa.

Kozłówka jest typową rośliną okrywową na niezbyt wilgotnych stanowiskach – niska i zimotrwała roślina wabi motyle swoimi pachnącymi słodko-korzennie, purpurowo-różowymi kwiatami. Pojawiają się one między majem a sierpniem i zbierają się na wierzchołkach pędów, tworząc gęste, kuliste kwiatostany. Specyficzny zapach przypominający piżmo pochodzi natomiast od liści i pędów – liście są jasnozielone i kłujące oraz dorastają do 5 mm długości. Pokładające się pędy osiągają natomiast ok. 20 cm.

Roślina bardzo szybko się rozrasta, jeśli zapewni się jej odpowiednie warunki – należy jednak uważać, aby nie zaszkodziła innym kwiatom. Preferuje gleby umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne o obojętnym odczynie, ale dobrze radzi sobie również na innych stanowiskach. Pędy są tam łatwiejsze do kontrolowania – wystarczy je przycinać na wiosnę. Warto posadzić kozłówkę w pełnym słońcu lub delikatnym półcieniu, ponieważ w takich warunkach jej kwiaty rosną się najbujniej.

Kozłówka jest łatwa w uprawie, dlatego często wybierana jest do ogrodów. Podlewanie wymagane jest przede wszystkim w okresach suszy. Warto ją przycinać po kwitnięciu, wówczas mogą ponownie pojawić się na niej nowe kwiaty. Zabieg ten dobrze wpływa na zagęszczenie rośliny i obfite kwitnięcie w kolejnym sezonie. Bylina mrozoodporna dobrze sprawdzi się na terenie całej Polski, ale może wymarzać w czasie bezśnieżnych zim. Dodatkowo jest odporna na choroby i szkodniki i nie wymaga dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Do sadzenia kozłówki wybierane są najczęściej spore powierzchnie, na których może się swobodnie rozrastać. Cieszy się dużą popularnością na skalniakach oraz suchych murkach ogrodowych oraz jako bylina okrywowa na stokach. Warto komponować ją z roślinami o podobnym tempie wzrostu, aby silna ekspansja kozłówki im nie zagrażała.

Data publikacji: 22.02.2017