Produkty

Lagerstremia

Łac. Lagerstroemia

Lagerstremia

Lagerstremia, z łac. Lagerstroemia, jest nazywana również bzem południa. To rodzaj krzewu lub małego drzewka z rodziny krwawnicowatych, pochodzący z obszarów Azji Południowo-Wschodniej i Australii. Najpopularniejszym gatunkiem rośliny jest Lagerstremia indyjska – Lagerstroemia indica. Jej charakterystyczną cechą są okazałe, różnobarwne kwiaty o długości ok. 20 cm, które kwitną nawet do 4 miesięcy w roku. Osiąga do 2-3 m wysokości.

Roślina jest łatwa w uprawie i charakteryzuje się szybkim wzrostem – kwitnie już w pierwszym roku od posadzenia. Jest odporna na mróz i potrafi wytrzymać spadek temperatury nawet do -18 stopni Celsjusza. Podczas bardziej surowych zim może jednak przemarzać, dlatego zalecane jest okrywanie jej na zimę. Roślina toleruje różne rodzaje gleby, jednak najlepiej wzrasta na podłożu żyznym i umiarkowanie wilgotnym. Preferuje stanowiska słoneczne.

Nasiona lagerstremii należy wysiać w marcu lub kwietniu do skrzynki. Wysiew jest możliwy również zimą, pod warunkiem dokonania uprzedniej stratyfikacji nasion, czyli hartowania ich przez ok. 30 dni w temperaturze ok. 5 stopni Celsjusza. Następnie należy je moczyć w wodzie przez ok. 24 godziny i wysiać je do doniczki, przykrywając zwykłą ziemią. By wykiełkować, roślina potrzebuje temperatury ok. 22-25 stopni Celsjusza. Przy zachowaniu takich warunków, pierwsze wschody pojawią się po ok. 3-5 tygodniach od zasadzenia, zaś pierwsze kwiaty po kolejnych 5-6 miesiącach.

Roślinę rozmnożyć można również przez sadzonki. Wskazane jest pobranie ich od rośliny co najmniej 2-3 letniej, a następnie posadzenie w osłoniętym przed wiatrem i dobrze nasłonecznionym miejscu ogrodu lub na balkonie od strony południowej. Lagerstremia nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych – należy ją karmić nawozem do roślin kwitnących i podlewać, z wyjątkiem okresu zimowania. Dobrze reaguje na przycinanie, które stymuluje jej wzrost.

Roślina idealnie nadaje się na balkony, tarasy, a także do ogrodu. Z uwagi na łatwość formowania, można stworzyć z niej żywopłot. Pięknie prezentuje się jako drzewko Bonsai.