Produkty

Leptospermum

Łac. Leptospermum

Leptospermum

Leptospermum, z łac. Leptospermum, to rodzaj roślin należący do rodziny mitrowatych. Pochodzi z Australii i Nowej Zelandii, a w klimacie umiarkowanym uprawiane jest przede wszystkim w szklarniach i oranżeriach.

Leptospermum przybiera formę krzewów lub niewielkich drzew oraz ma wzniesiony lub rozłożysty pokrój. Zimozielone liście zdobią roślinę przez cały rok, natomiast na przełomie wiosny oraz lata pojawiają się na niej również drobne kwiaty, które obficie obsypują gałęzie i są podobne do małych róż. Najpopularniejszym gatunkiem tego rodzaju jest Leptospermum scoparium, czyli manuka. Osiąga wysokość od 2 do 5 metrów. Posiada gęste ugałęzienie pokryte niewielkimi i szpiczasto zakończonymi kiściami, a jej kwiaty przybierają białe, różowe lub czerwone zabarwienie. Krzew ten często mylony jest kanuką, ale można go łatwo odróżnić po liściach – manuka posiada szorstkie listowie, kanuka zaś gładkie.

Leptospermum preferuje łagodny klimat, dlatego w polskich warunkach rzadko uprawia się je w ogrodach, częściej można spotkać ją jako roślinę doniczkową. Dobrze czuje się w obojętnych lub zasadowych glebach, najlepiej przepuszczalnych, kwaśnych i żyznych. Wymaga umiarkowanej wilgotności, dlatego też nie należy nadmiernie jej podlewać. Do sadzenia w gruncie powinno się wybrać stanowisko nasłonecznione i ciepłe, ale jednocześnie zaciszne i osłonięte od wiatru. Roślina dobrze wzrasta z nasion wysianych wiosną oraz z latem z sadzonek półzdrewniałych. Krzew nie wymaga cięcia, jak również jest odporny na choroby i szkodniki.

Leptospermum, a w szczególności manuka, zyskała swoją popularność w Europie jako roślina doniczkowa oraz szklarniowa przez swoje walory dekoracyjne. Jednak posiada ona wiele więcej zalet. Z tej miododajnej rośliny wytwarzany jest między innymi jednokwiatowy miód manuka, znany ze swoich wzmacniających i antyseptycznych właściwości. Na uwagę zasługuje również drewno tej rośliny, które jest niezwykle twarde i aromatyczne. Wykorzystuje się je do produkowania trzonków narzędzi oraz wędzenia mięsa i ryb.

Data publikacji: 22.02.2017